KUK 2.0 – Krankova universální konzole

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

Vždycky jsem se smál moderním konzolím a ťukal si na čelo, jak někdo může vyhazovat takové sumy za v podstatě kus PC. O předražených hrách ani nemluvě a nehledě na sníženou obtížnost všech konzolových her oproti PC.

Můj názor na všechny generace konzolí od PS1, v kombinaci s narozením mé dcerky, která spinká v ložnici u mého normálního PC a já nemůžu hrát Zaklínače, rozhodl, že si udělám konzoli vlastní.

Nejsem žádný nerd ani kutil. Stačí posbírat staré harampádí nasbírané ze starých PC. Doporučuji spíše ale nějakou šunku alespoň na 2 Ghz, protože většina emulátorů, včetně Dosboxu, potřebuje silnější procesor.

Kvůli mobilitě jsem jako podklad použil zbytek plovoucí podlahy, provrtal dírky na patřičných místech a komponenty jsem uchytil obyčejnýma stahovacíma páskama. Také mi šlo o zabraný prostor, aby se zbastlený přístroj proti přírodě dal vpravit do televizního stolku.

Propojení s moderní LCD televizí proběhlo pomocí redukce DVI-HDMI. Proto nejdůležitější komponent je grafická karta s digitálním výstupem. Těch je nedostatek, ale na bazarech se sehnat za 4 piva dají.

grafika

DVI grafický výstup nemá zvuk, ten je zajištěn nejlevnějšími stereo usb repráčky na trhu, staré hry beztak nemají 7.1 dolby surround 5D zvuk.

Vše ostatní, zdroj, ramky, disk, se válí barzkomu doma.

Korunu jsem konzoli nasadil zakoupením levné bezdrátové klávesnice a myši. Jak nenávidím bezdrát, pro nejpohodlnější hraní na tomto pekelnickém stroji je tohle the best.

Peněženka zakvičela až při koupi bezdrátového joypadu LOGITECH, do kterého jsem se ale později zamiloval a nyní je z něj právoplatný člen rodiny. Kdo nemá co jíst, může ovládání vyřešit USB prodlužkou schovanou za gaučem a obyčejným ovladačem.

Pro udržení mentálního stavu partnerky konzole není vystavena přímému pohledu případné návštěvy. Také jsem musel pohledat nějaké tiší ventilátory, deset let staré zněly jako bojový dron.

Jako centrální mozek lidstva fungují Okna Zkušenosti (WIN XP).

Celkové náklady:

 • Podkladová deska – 0,-
 • Deska, zdroj, ramky, disk, kabely, grafika – 0,-
 • Redukce DVI – HDMI – 150,-
 • Bezdrátová klávesnice a myš – 400,-
 • USB repráčky – 140,-
 • Bezdrátový joypad – 1400,-
 • U mě celkem – 2090,-

Nyní se přede mnou otevřeli nepřeberné možnosti. Jako první jsem samozřejmě instaloval emulátor SEGA, takové pecky jako ALLADIN, SONIC, LION KING, PITFALL, EARTHWORM JIM, JUNGLE STRIKE, VECTORMAN atd. vypadají po letech pořád skvěle. Jako všechny emulátory může ukládat kdekoliv ve hře, takže se dostanu do levelů, které jsem nikdy neviděl. Veliká zajímavost je verze SONIC CD pro SEGA CD, zcela nový SONIC!

Aladin

Emulátor NINTENDO to samé v bledě modrém. Zajímavé je že hry pro NES jsou zábavnější a líp hratelnější, než hry pro SNES. MARIO, DONKEY KONG, STAR WARS.... Také je zde zvláštnost, že některé hry, jako např. ALLADIN, vyvíjela jiná studia, takže jsou zcela jiné než PC a SEGA verze.

U emulátoru NINTENDO 64 si říkám, jak tuhle konzoli mohl někdo kupovat, strašná blbost a trapné hry. Opravte mě, ale jediná dobrá hra je ZELDA: OCARINA OF TIME.

tombraider

Na zadek mě posadil emulátor SONY PLAYSTATION. To musela být svého času nejlepší věc na světě. Pecky jako RESIDENT EVIL, WIPEOUT, TOMB RAIDER, CRASH BANDICOOT atd. Ze zajímavostí je určitě PSX verze QUAKE, která je úplně jiná než PC a luxusně se hraje na joypadu. Pak je tu ROAD RASH 3D, taky úplně jiná verze, má to 3D grafiku a je to docela zábava. Povinnost pro fanoušky NEVERHOOD je hopsačka SKULLMONKEYS – tohle je suverénně nejtěžší hopsačka, co jsem kdy hrál. I s ukládáním pozic kdekoliv je to na průstřel hlavy. Pak je tu dokonce DIABLO 1. ALONE IN THE DARK, konrétně 4 díl, je už jen třešnička na dortu.

psyhonauts

Pak je tu emulátor AMIGY a hry jako ALIEN BREED, ABERSTAR, AMBERMOON, CANNON FODDER atd. Tohle jsem zatím ještě moc netestoval.

No a pak už jen ten drobný detail. PC HRY :). Největší překvápko bylo, jak dobře se hrajou adventury z pohodlí křesla u televize s bezdrátovou myší v ruce. Naprosto jiný level, žádné hrbatění u PC. Takový GABRIEL KNIGHT o půlnoci z gauče, to je balada. Dokonce jsem si všiml, že se mi asi míň odkrvuje mozek, takže mi to v leže víc myslí :), protože jsem to dohrál. AGENT MLÍČŇÁK, BENEATH A STEEL SKY, DARK SEED, ACE VENTURA, SIMON THE SORCERER.... Portál GOG mi umožní dohrát všechny adventury, co jsem nehrál. Konečně třeba dohraju nejdelší českou adventuru všech dob DREAMLAND, tam mám ale problém s blikajícím textem ve WinXP, tak mi třeba někdo poradí co s tím.

Vzpomenout musím taky na PC hopsačky. JAZZ JACKRABBIT, CLAW, ODDWORLD, to jsou klasiky... Vyloženě nejlíp se po namapování kláves a myši na joypad hrajou takové ty polo3Dhopsačky jako EVIL TWIN, PSYCHONAUTS, ALICE, RAYMAN 2, MDK. Tady bych taky vzpomenul starší málo známou hack and slash diablovku BARD´S TALE od tvůrců WASTELAND, ta je pro joypad jako dělaná.

enclave

Další veliké překvapení po namapování myši na joypad bylo, jak dobře se ovládají 3D hry. TERMINATOR SKYNET, SHADOW WARRIOR, QUAKE, BLOOD a největší sranda je s modem BRUTAL DOOM. Taková starší ENKLAVE vypadá úplně jako DARK SOULS. Umožňuje to opravdu staré retra hrát jako na XBOX ONE. 3 minuty mi zabralo namapovat klávesy a myš na joypad pro MORROWIND a teď už raději končím, protože si asi dokážete všichni představit, jaké možnosti má jakýkoliv starý šrot co se válí kdekomu doma.

resident4

Jediné co mě může mrzet je, že si nemůžu zahrát RED DEAD REDEMPTION a UNCHARTED. Co může mrzet majitelé předražený konzolí je vše ostatní v tomto článku.

Autor: Krank

Komentáře k:
"KUK 2.0 – Krankova universální konzole"

 • Neny napsal:

  Pěkné ! Zlaté české ručičky :-)

 • Dave de Sade napsal:

  Tákže umí postavit PC a spustit emulátory. Jinak teda odpornej kus tendenčního textu, nějak tady neproběhla kontrola kvality, zdá se mi.

 • petrolinko napsal:

  Já jsem trochu nepochopil účel tohoto textu – podle mě se nejedná o nic jiného než stavbu starého PC-čka s grafickým výstupem aby se dalo připojit k TV a kdyby se dalo nějakého pěkného PC case, tak by na něj i dalo koukat a nemuselo by být někde schované…. Ale jinak je to normální PC .. A navíc mi v tomhle stavu i připadá kapku nebezpečné pro okolí :-) …
  Ale jinak důkaz že za pár korun si člověk může pěkně pohrát i v pohodlí obýváku :-)

  • Krank napsal:

   Zkoušel jsem dát malý case ale kompl se strašně přehříval, pokud byl strčený v televizním stolku. Case postavený venku už zase nevypadal dobře, pak už je to prostě jen PC u televize. Musel jsem naprosto minimalizovat rozměry a Rosbery je stále ještě dost nevýkonné….

 • Krank napsal:

  Sorry kluci za Vas promarněný čas :)

 • Harry napsal:

  A mně se to četlo docela dobře, díky za jiný/další pohled na staré hry a staré stroje. Už jen opravit „Portál GOG my umožní“ a jinak asi v pohodě :)

 • lucky devil napsal:

  Dokážu si představit jak se musí z odvedené práce radovat přítelkyně :-) Takhle vydesignovanej stroj určitě ještě neviděla. Doufám, že neustrneš a postavíš další. Fandim!

 • Krank napsal:

  Už pomalu pracuju na KUK 3.0. Budou tam nejmenší součástky co najdu a SSD disk :) To už ale zadarmo asi nebude :)

 • fruth napsal:

  Vtipně napsaný, mě se to líbilo, na kritiku se vyser Kranku.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle