Fallout 3: a už to zase SPADlo…

Ha ha, jaká roztomilá slovní hříčka v nadpise, že?! Ehm... Ano, kategorie "Výkřiky do tmy" bez problémů snese i podobně nepovedné žerty!

Fallout 3: a už to zase SPADlo…

Sekaná!

Poctivě pracuji na dohrání všech Falloutů, a ještě před rozehráním prastaré jedničky jsem se rozhodl doplnit si novější kousek postapokalyptické skládačky, a to Fallout 3. Jakmile se mi podařilo hru spustit, do několik měsíců starého sejvu jsem zaplul poměrně bez obtíží, stačilo si vzpomenout, že je to Fallou 4 naruby, tedy že já coby syn hledám otce, a nikoliv naopak. Ale teda to spuštění...

Hořce lituji, že jsem se k F3 nedostal v onom kouzelném mezidobí typickém pro hry od Bethesdy, kdy už je bytelně opatchováno, ale hra zároveň nespadla do kategorie starých a nepodporovaných. Hru sice můžete pořád snadno zakoupit na Steamu, ale to spíš přežijete jaderný výbuch v olověné ledničce, než že jí bez dalšího tweakování spustíte. Nedejbože na Windows 10, kterými jsem svůj primární stroj vybavil já.

Ale po nějakých těch neoficiálních záplatách, knihovnách podezřelého původu a upravených INI souborech se mi nakonec podařilo F3 dostat do stavu, kdy vydrží bez pádu aspoň 30 minut. Přeskakující hudbu z Pip-Boye jsem se rozhodl ignorovat, radšich bych šťoural supermutanta deathclawovi z mezizubí, než zkoušet třináctý balíček kodeků, který to "opravdu zaručene alefaktuž řeší".

Takže opět uháním postapokalyptickou pustinou, ozbrojen puškou s náboji poháněnými toliko starým dobrým střelným prachem (na energetické zbraně a zbroje mě neužije), a otírám si tělní tekutiny rozšmelcovaných nepřátel do záhybů svého ošuntělého kabátu...

...ale nějak se do toho pořád nemůžu dostat. Prostě to hraju ve špatném pořadí. U každého nevalně napsaného dialogu mi na mysli vytanou prvotřídní texty z New Vegas, a u každého běž-a-přines úkolu zase propracované questy z F2 (a z NV taky). Bloumání pustinou a průzkum rozbombardovaných ruin je vlastně to samé, co mě ve finále ubíjelo ve čtyřce, jen s více omezeními a v podstatně horší grafice. Snad jediné, co hře můžu zatím připsat k dobru, je postapo atsmoféra, která vzhledem k časovému rámci nedává úplně smysl (všechno vypadá jak pár dnů po výbuchu), ale feel to má řádný. Ale dvojka měla ještě o kus lepší.

Fallout 3: a už to zase SPADlo…

Odkud jede nočka na Dejvickou?

Vlastně se jen tak motám v herním světě, kosím supermutanty po desítkách, ztrácím se v tunelech metra (grr!) a nějak nenacházím pomyslnou mrkev, za kterou bych se s nadšením hnal. Snad se brzo objeví nějaký pořádný a propracovaný quest, nebo mimořádně okázalá lokace, prostě něco zapamatováníhodného, co mě z té fádní radiaktivní břečky vytrhne.

A jestli ne... tak to stejně dohraju! Ale nebudu z toho mít radost! :)

 

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Fallout 3: a už to zase SPADlo…"

 • Pentium napsal:

  Shodou okolností jsem dohrál před několika měsíci, asi tak od půlky s velmi pevně zaťatými zuby. Pustina zezačátku dobrá, než člověk pochopí, že tam stejně není co dělat. Město na prd, pořád stejný metro hrůza a prolézání Vaultů bylo UTRPENÍ – nemusel jsem to dělat, ale chtěl jsem vidět všechno. A to jsem ještě pomocí konzole zvyšoval level cap, protože jsem byl asi na dvacátým levelu ještě před tím, než jsem vůbec začal pořádně hledat tátu, tak abych tam neběhal jako kripl jako v FPSce. Hoďte mi atomovku na dům, koupejte mě v radioaktivní břečce, nalévejte mě vodou čerpanou bez čistícího čipu, zamkněte mě do konce života v overseerově kanceláři, ale nenuťe mě už nikdy hrát Fallout 3 (pokud to nebude Van Buren)!

  • Sledge napsal:

   No tak to jsem rád, že v tom nejsem sám :) Dneska jsem zas dvě hodinky hrál a je to fakt tak, jak píšeš. Buď jsem v pustině, kde mimo hromady živých terčů nic moc zajímavého není (aspoň zatím), nebo bloudím metrem a hledám, kudy se kurvafix dostat, kam potřebuju :) Je to to samý, jako F4 – na první pohled pěkný, ale brzo zjistíš, že pod tou slupkou je víceméně prázdno.

  • Sledge napsal:

   Třeba co mě rozladilo dneska – vzal jsem si perk Lawbringer, takže se mi na mapě ukázala lokace, kde sídlí grupa zovající se Regulators, která mi bude platit za prstíky, co uříznu záporákům. Zatím dobrý. Ale – dorazím na místo, Sonora Cruz, šéfka Regulators, mi řekne několik komicky nejapných replik, dá mi pár zátek za zabité raidery… a konec? Žádný zajímavý background, příběh, nebo quest chain? Prostě nic! Být to F1, F2, nebo NV, tak se právě prokousávám questovou linií temnou jako krtci! :)

   • Pentium napsal:

    Jo, s questama je to špatný. Hlavní linie je opravdu krátká. Když jsem si říkal, co se teď bude dít dál, staly se credits. Tak jsem nahrál starší load, protože jsem ještě spoustu míst neprolezl. Naštěstí se ukázala moje počáteční intuice správná, když jsem si řikal, že je přece blbost, abych šel hned po Megatonu do DC, jak to hra chce. Tak jsem nejdřív probloumal téměř celou západní část mapy a byla to asi ta nejlepší část. Na druhou stranu jsem čekal, že hlavní linie bude hráče po mapě trochu vodit sem a tam, ale to ne – jenom minimálně. Fakt, když to nevezmeš do vlastních rukou, prolezeš MOŽNÁ tak akorát třetinu mapy (spíš ani ne).

 • Mr.Holub napsal:

  Pokud je po Windows 10 stouto hrou problem, proc si neporidis vhodny harware pro Windows XP, kde by to bez problemu bezelo?
  Takove cca. 8-10 let stare core2duo jeste neni retro avsak jiz zastarale – idealni kombinace pro levne porizeni.

  • Sledge napsal:

   Ano, to by byla cesta, ale strašně se mi nechce kvůli hře, kterou vlastně nemám rád, stavět mašinu, která navíc není retro :) Nakonec jsem to dohrál i na Win10 a vracet se k F3 moc nehodlám.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1916 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Náušnice PWSR (3D tisk)Náušnice PWSR (3D tisk) 42 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle