Video z DosBoxu na YouTube v co možná nejvyšší kvalitě

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Na začátku je videozáznam z DosBoxu, video v klasickém rozlišení starých DOSovek - 320x200. Na konci by měl být výstup ve standardním rozlišení 1920x1080 s co možná nejmenšími ztrátami na kvalitě.

Věc je navíc komplikovaná faktem, že rozlišení 320x200 musíme nějak rozumně dostat do poměru stran 4:3, aby hra vypadala přesně tak, jak má. Protože když už se s tím patláme, chceme stoprocentní výsledek, a videa se špatným poměrem stran necháme méně schopným.

Po troše experimentování jsem dospěl ke trojici postupů, všechny mají své pro a proti. V obou případech rovnou ukládejte video v MP4 kontejneru a H.264 kodeku, urychlíte tak zpracování videa.


1) Kvalita, ale s okraji

 • Převedeme video z 320x200 do 1280x4800 - bez filtru, přesněji s nearest neighbour.
 • Z 1280x4800 zmenšíme video na 1280x960 - přes bilineární filtr.
 • Výsledné video zarámujeme (doplníme o okraje) na rozměr 1920x1080.

Výhodou je, že na šířku neprovádíme žádnou interpolaci, jeden pixel zdrojového videa jednoduše zobrazíme čtyřikrát. Na výšku zmenšujeme ze 4800 na 960, což by s filtrem mělo přinést docela rozumný výsledek, a to (pravděpodobně) i díky tomu, že 4800 je nejmenší společný násobek čísel 200 a 960. Nevýhodou je, že výsledek bude mít okraj.

2) Bez okrajů, ale trochu rozmazaně

 • Převedeme video z 320x200 do 1600x1200 - bez filtru, přesněji s nearest neighbour.
 • Z 1600x1200 zmenšíme video na 1440x1080 - s filtry se vyplatí trochu experimentovat, ve VirtualDubu se mi osvědčil precise bilinear.
 • Výsledné video není třeba rámovat na 1920x1080, YouTube si s tím poradí.

Výhodou je, že výsledek bude na obvyklém 16:9 monitoru zobrazen na celou výšku. Nevýhodou je, že kvůli interpolaci ztrácíme ostrost.

3) Overkill, ovšem excelentní

V tuto chvíli YouTube podporuje max. rozlišení 3840x2160 a 2560x1440. Takže můžeme zopakovat postup z bodu 2, nicméně v prvním kroku rozlišení navýšit na 3200x2400 a výsledek následně zmenšit na požadované "ultra" rozlišení (2880x2160, resp. 1920x1440). Datový tok se kupodivu nezvedne nijak zásadně, intro k UFO Enemy Unknown zabralo 59MB v 1080p a 63MB v rozlišení 1440p. Pořád to není dokonalé, interpolace směrem dolu kvalitu opět srazí, ale díky vysokému rozlišení jsou neostrosti velmi obtížně zaznamenatelné. A kvalita netrpí ani v případě, že zobrazujete 1440p na 1080p monitoru. Navíc je výsledek lepší barevně - předpokládám, že díky většímu množství pixelů ve výsledném videu se tolik neprojeví kompromisy mezi dvěma odlišně barevnými pixely zdrojového videa vzniklé interpolací.


Lepší způsob, jak se trefit do obvyklých rozlišení používaných službou YouTube, jsem nenašel. Pokud vás něco napadne, dejte vědět v komentářích, díky :) Btw. pár videí si můžete prohlédnout na high-voltage.cz YouTube kanále, se kterým mám do budoucna nějaké plány, jen pořád nevím, kudy do toho ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Video z DosBoxu na YouTube v co možná nejvyšší kvalitě"

 • Harry napsal:

  Ahoj, tak nevím jestli je článek tvým zápisníkem, aby sis to pro příště „pamatoval“ :) nebo návodem pro ostatní. Ve druhém případě mi výrazy jako „převedeme“ či „zmenšíme“ nebo dokonce „zarámujeme“ přijdou dost abstraktní. Nebo mi něco ušlo? :)

  • Sledge (admin) napsal:

   On to nemá být exaktní postup, spíš obecný návod, kterým směrem se ubírat, aby z výsledku nebylo rozmazané peklo :)

   • cyberreality napsal:

    ja bych to nejak extra neresil, jak trosicku nize, normal bych to zaznamenal nekomprimovane, pak si to klidne pres nejaky kvalitni filtr previst do 2160p se zachovanim pomeru stran a v handbrake na very slow do 25mbit videa a sup na youtube …
    ono kdyz se na to budes divat ze tri metru na 40″ lcd tak pixelu sem pixelu tam si nevsimnes …

 • LubikCZ napsal:

  To mi nějak neštimuje. Jestli to správně chápu, tak ty uděláš v DOSBoxu video o rozlišení 320x200px a v nějakém editoru ho mnohonásobně zvětšíš? Nešel by nastavit ten výstup přímo v DOSBoxu? Výsledek by byl asi stejný, ale ušetřilo by se tím mnoho práce a času. Nijak jsem to nezkoumal, tak nevím, jestli to vůbec jde.

  • Sledge (admin) napsal:

   Nn, nejde, scalery v DosBoxu fungují jen při výstupu na obrazovku, videa (a screenshoty) se ukládají v originálním rozlišení.

   • LubikCZ napsal:

    Jestli DOSBox využívá knihovny DirectX, tak by šel použít i Fraps, ale opět nevím, nezkoumal jsem to. Výsledné video by se stejně muselo zkonvertovat, protože Fraps ukládá nekomprimovaná videa, takže je potřeba mít i dostatek volného místa na disku. Ještě mě napadá nějaký ten podpůrný program jako třeba D-Fend a podobné, možná by to s nimi šlo, ale nevím :D

    • cyberreality napsal:

     jestli nam de o tu kvalitu, tak bych vse zaznamenaval v nativnim rozliseni hry nekomprimovane, 320×200 zvladne zaznamenat i slabsi comp a neplytvas prostredky na onthefly kompresi … a pak pres noc at se to klidne nejakym editoru upscaluje klido do 5k, btw na youtube se me podarilo ulozit 5k video z fotek, takze proc ne :) na TV to pak vypada hodne dobre …

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle