Dohráno: Portal

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

16 patronů přispívá částkou 1944 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Řekl jsem si takhle prvního ledna, že by bylo fajn méně klikat po blbostech na internetu a více hrát. A dohrávat. A psát o tom. Jde o důležité životní rozhodnutí a je třeba se k němu postavit čelem! Zapátral jsem tedy ve Steam knihovně po nějakém vhodném kousku a vybublala na mě puzzle novinka loňského léta, Portal. (Mno, loňského, je to z roku 2007. Kam se ten čas sakra poděl?)

Dohráno: Portal

A musím říct, že dobré! Ani nevím, kterou z cest se mi tahle 3D hlavolamka do knihovny dostala, ale jsem rád, že se tak stalo. Jde o vskutku příjemnou logickou jednohubku, jejíž dohrání nezabere víc, než pár hodin. Dle wiki cca tři, já to měl za čtyři. Slovy Forresta Gumpa: "I'm not a smart man."

Hráči musí řešit fyzikální hádanky a úkoly a pomocí otevírání portálů manévrovat s objekty a sami se sebou v prostoru.

Nápad s portálovou bambitkou, která dovoluje mezi dvěma víceméně libovolnými stěnami vytvořit mimoprostorový tunel, je jednoduše geniální. Prvních pár úrovní jsem prolétl pln nadšení a s lehkým úsměvem na rtech, který tuhl jen při proslovech zjevně šíleného kompjůtru jménem GlaDOS, který si ze mě dělal laboratorního potkana.

Dohráno: Portal

Hádanky jsou relativně snadné, principů k pochopení je jen pár - zvládnutí portal gunu a několika druhů spínačů. Pocity frustrace a bezmoci jsem zaznamenal všehovšudy 2x, a spíše než z logických problémů vyplývaly z nutnosti rychlého zorientování se v 3D prostoru. My kluci, co jsme vyrostli na 2D/2.5D hrách, s tím máme holt trochu problémy.

Dohráno: Portal

Příběh je jen lehce načrtnutý, ale o to působivější a otevřený vlastní interpretaci. Nepochybuji o tom, že druhý díl série ho dopodrobna rozvádí a vysvětluje, ale mně tenhle vrchol minimalismu naprosto stačil.

Jediné, co bych hře vytkl, je nejasnost hádanek v pozdějších fázích hry, a také občasné lpění na přesném načasování akcí spojených s vaším pohybem v prostoru. Viz výše. Trochu to rozbíjelo ono poklidné hádankové tempo a dělalo to ze hry zbytečně akční 3D hopsačku.

Dohráno: Portal

Portal je k mání na Steamu za 10 eur, což je vzhledem k herní době drobínek přestřelené, ale až to spadne do akce pod 100 Kč, berte, pokud jste ještě nehráli. A nezapomeňte: The cake is a lie! (Konečně vím, kde se to vzalo a co to znamená :)

Dohráno: Portal

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Dohráno: Portal"

  • Robotron3 napsal:

    Portal je regulérní umělecký dílko, protože je to chytře navržená hra, má filozofický přesah a vzbuzuje silný emoce. Škoda, že Valve se nevěnuje víc tvorbě her, ale i za tohle a Half-life už mají nesmrtelnost v síni slávy videoher.

  • bludr napsal:

    První díl je takové demo geniálního konceptu, dvojka je výrazně lepší.

  • Pavel Kub napsal:

    Zahraj dvojku mistre, stoji za to!

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Hrnek porcelán LANPARTY'94Hrnek porcelán LANPARTY'94 286 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle