Filmové okénko na téma Fallout

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Na poli herním byl Fallout bezesporu zjevení. Kromě přiznaného předchůdce jménem Wasteland neexistovalo na obrazovkách počítačů nic, co by se mu byť jen vzdáleně podobalo. Nicméně přes vší svou originalitu Fallout nezapře inspiraci v několika filmových (a literárních) dílech. Následný výčet rozhodně není kompletní, nicméně jde o směs filmů, které buďto Fallout přímo inspirovaly, nebo jsou aspoň tematicky podobné. Tam, kde je to možné, přikládám své hodnocení. Neberte ho jako pokus o objektivní zhodnocení kvalit filmu, na to nejsem fundovaný, ale spíš jako subjektivní doporučení, zdá má smysl si to pustit.

Filmové okénko na téma Fallout


Předehra

Dr. Strangelove (1964) - 5/5
... How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb. Satirická komedie, kterou režíroval slavný Stanley Kubrick. Famózní Peter Sellers v hlavní trojroli. Samohajlující ruka, opilý sovětský prezident, válkou posedlý americký generál a atomová bomba.

Fail-Safe (1964) - 5/5
Trochu podobný námět, jako Dr. Strangelove, otočený ovšem o 180° a v podstatně vážnějším tónu. Kvůli chybě počítače je nad SSSR vyslána skupina bombardérů vyzbrojených atomovými bombami. Odvolat je bohužel není snadné - mezi prezidentem USA a piloty bombardérů stojí hromada "bezpečnostních pojistek". Pokud je to na vás příliš staré, můžete zkusit remake z roku 2000.

The Day After (1983) - 4/5
Konflikt mezi USA a SSSR dospěje k nevyhnutelnému, tedy jaderné válce. Trochu lehčí, než níže zmíněná Vlákna (Threads), velká část filmu se odehrává v "předapokalyptické" části, nicméně stále neveselé a depresivní katastrofické drama.

Threads (1984)
Legendární hnusárna, jejíž těžký pesimistický tón mě donutil po pěti minutách sledování náhodných úseků přerušit promítání s tím, že si to nechám na jindy. Jde o dokumentárně pojatý snímek, který se co možná nejrealističtěji snaží popsat předehru i následky jaderného konfliktu na Velkou Británii. Rozhodně nečekejte happy end. Internetem koluje nepříliš kvalitní kopie, naštěstí film brzy vyjde i na Blu-ray disku.


Postapokalypsa

Time Enough at Last (1959)
Epizoda seriálu Twilight Zone. Bankovní úředníček po návratu z oběda v bezpečných prostorách bankovního sejfu zjišťuje, že je dost možná jediným přeživším globálního jaderného konfliktu.

A Boy and His Dog (1975) - 2/5
USA po čtvrté světové, pustinou se poflakuje mladík doprovázený inteligentním psem, se kterým může telepaticky rozmlouvat. Cíl: vyčmuchat ženu vhodnou k souloži. Strašlivě ujetá věc, zvlášť poslední třetina se zhoupne v jedno obrovské WTF. A celé je to zakončené ještě větším WTF, které je ovšem tak wtfózní, že se na něj vyplatí počkat.

Mad Max trilogie: Mad Max (1979) - 4/5, The Road Warrior (1981) - 5/5, Beyond Thunderdome (1985) - 3/5
Druhý a třetí díl Šíleného Maxe jsou Falloutem citovány na každém kroku. The Road Warrior je definitivní postapokalyptický akční film, kterému k dokonalosti chybí snad jen... ne, vlastně nic, ten film nemá chybu. Z prvního dílu to postapo ještě není tolik cítit, společnost se sice rozpadá, ale stále se zuby nehty drží starých pořádků. Beyond Thunderdome se mizérii všeobecného rozkladu vzdálil odlehčeným tónem, nicméně je třeba ocenit věrné zobrazení zmutovaných hrůz, jakými jsou např. Master Blaster či Tina Turner. Brrr.

Radioactive Dreams (1985)
Už podle plakátu přímo esence osmdesátkové béčkovosti. V jedné z hlavních rolí vždy otřesný Michael Dudikoff. Dvojice mladých hrdinů se po 15 letech dostává ven z atomového bunkru s cílem stát se soukromými očky. Což je povolání, které vypadá skvěle v komiksech, ale o něco hůře se praktikuje ve světě po třetí světové válce.

The Postman (1997) - 3/5
Kontroverzní, neúspěšný, ovšem dle mého názoru ne zcela doceněný snímek. Jistě, je to blbé, ale tak nějak poctivě blbé. Kevin Kostner bloudí zpustošenou postapokalyptickou krajinou a spíše než na hrubou sílu spoléhá na důvtip. Což ho nakonec přivede k nedobrovolné roli spasitele zoufalých a bezmocných. Pokud vám nesedí filmové zpracování, sáhněte po předloze z pera Davida Brina.


Retro sci-fi estetika

Tady těch vlivů bude skutečně hodně, o sci-fi pochybných kvalit není od jisté doby nouze. Níže aspoň ty nejkřiklavější zdroje inspirace. Kromě filmů a seriálů Fallout čerpá z estetiky pulpových magazínů populárních v USA převážně v první půlce padesátých let. To jen pro pořádek.

Flash Gordon (1936)
Herec Buster Crabbe ztvárnil archetyp neohrožených hrdinů budoucnosti v několika různých filmech o Flashi Gordonovi, přičemž v tom prvním se utká s vesmírným záporákem Mingem. Tedy ano, mnohem slavnější film z roku 1980 s hudbou kapely Queen zpracovává tutéž látku. Ten samý herec si zahrál i další legendární postavu vemírných oper, Bucka Rogerse.

Forbidden Planet (1956) - 4/5
Leslie Nielsen ve vážné roli! Film odehrávající se v cizím planetárním systému, ve kterém astronauti pátrají po ztracené expedici. Kulisy jsou sice trochu lacinější, ale jinak film zestárl vyloženě důstojně. Znalce Falloutů na první pohled zaujme robot Robby, který byl nepochybně předlohou pro roboty řady Protectron.

The Jetsons (1962)
Kreslená vesmírná variace na legendární Flintstoneovi. Taková ta retrobudoucnost, ve které všichni vlastníme látající auta poháněná atomem, jíme tousty z atomových toustovačů a čistíme si zuby atomovými kartáčky.


Bonusy (novější a volně související)

On the Beach (1959) + On the Beach (2000)
Film (a jeho remake) se odehrává těsně po jaderném konfliktu mezi dvěma mocnostmi. Nad Zemí se vznáší radioaktivní mrak a je jen otázkou času, kdy se dostane nad Austrálii, poslední nezasažený kontinent. Australanům tak zbývá posledních pár měsíců života... nebo že by přeci jen byla ještě naděje na záchranu?

Waterworld (1995) - 4/5
Tak trochu jiné postapo - netradičně se pohybujeme nikoliv na poušti, ale na vodě. Kevin Kostner brázdí nekonečné plochy oceánů, potápí se do hlubin a loví předměty vhodné k prodeji v plovoucích lidských osadách. Veškerá pevnina zmizela vlivem tání ledovců, ale legendy praví, že někde by snad ještě mohl existovat poslední kousek pevniny... Není to zdaleka tak špatné, jak se traduje.

Fist of the North Star (1995)
Další laciné akční béčko, tentokrát se nám do postapokalypsy zamíchala bojová umění. Příběh o pomstě, nenávisti a dvojici znepřátelených frakcí, která zápasí o navládu nad zbytkem lidstva. Jde o filmové zpracování japonské látky, která se zhmotnila ve formě komixu a seriálu stejného jména, v originále Hokuto no ken.

Book of Eli (2010) - 3/5
Jak to někdo kdesi trefně označil - takový klasický Falloutí side quest, doneste předmět A do bodu B. V tomto případě je předmětem tajemná kniha, o kterou má zájem každý parchant z pustiny. Pár zajímavých a logicky děravých zvratů, celkově rozvleklé a s náboženskými vsuvkami, ale s pivem v ruce koukatelné.

The Road (2009) - 4/5
Hnusná, depresivní, mrazivá a celkově nepříjemná filmová dvouhodinovka. Otec a syn ve světě, ze kterého blíže neurčená katastrofa sfoukla tenký nános civilizace, a ve kterém je nejdůležitější najít něco k jídlu. Nebo někoho...

Escape from New York (1981) - 4/5
Chuťovka od mistra Johna Carpentera. Snake Plissken se vydává do zpustošeného New Yorku, ze kterého je nyní jedna velká věznice, zachránit prezidenta z trosek havarovaného Air Force 1. Je to béčko, ale vynikající, a synťákový soundtrack vás instantně vrátí o 35 let zpět.

Tank Girl (1995) - 3/5
Na Zemi neprší, voda došla, všude je poušť plná zmutovaných klokanů. A po poušti se prohání nasraná ženština v prastarém tanku. Je to solidní komixová kaše, natočená bohužel tak mizerně, že pro slabší jedince téměř není k ukoukání. Ale opět - s pivem (nebo dvěma) v ruce se to dá zvládnout.

Mad Max: Fury Road (2015) - 5/5
Reboot šíleného Maxe se kupodivu vyloženě povedl, je to nářezová akční jízda. Nutno vidět. Osobně mi ale citelně chybí zaprášenost originálu a místo rebootu bych raději viděl pokračování s Melem Gibsonem v hlavní roli. Ale holt taková už je doba.

Sexmise (1983) - 4/5
Legendární polskou komedii nelze opomenout. Dvojice vědců se v rámci experimentu nechá zmrazit, bohužel je u ledu podstatně déle, než bylo plánováno, a probouzí se do podzemního bunkru obývaného výhradně ženami. Muži vymřeli. Povrch planety je dle všeho v důsledku použití ničivých zbraní neobyvatelný.

Six-String Samurai (1998)
Hlavním centrem civilizace po třetí světové válce je rock'n'rollové Lost Vegas, kterému vládne Elvis - Král! Po jeho smrti je trůn volný a hlavní hrdina Buddy, kytarový virtuos a samuraj s katanou v ruce, se vydává na cestu k jeho získání.

The Rover (2014) - 3/5
Zaprášené australské postapo ve westernovém duchu. V nehostinném světě po všeobecném společenském kolapsu zcizí odporní zloději hlavnímu hrdinovi jeho oblíbený automobil. A ten ho prostě musí získat zpět. Z důvodů, které budou vyjeveny.

Turbo Kid (2015)
Rok 1997. Svět je po zničující jaderné válce studené a hnusné místo. To jediné, co vám existenci coby puberťákovi dokáže aspoň trochu prosvětlit, jsou walkman, BMX a komixy. A spolupracující puberťačka, že.


To je asi tak vše, na co jsem si vzpomněl a co jsem vylovil z temných hloubek internetu. Pokud vás napadnou další filmy a seriály s postapokalyptickou či retro sci-fi tematikou, uveďte je v komentářích, díky :) Nyní mě omluvte, je čas pohnout s Falloutem jedničkou.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Filmové okénko na téma Fallout"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle