Retroherní potenciál starších tenkých klientů: Wyse Cx0, část 2. – emulace konzolí

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Druhá část minisérie o využití tenkého klienta Wyse Cx0 ke hraní starých her bude kratší, než jsem čekal. V podstatě se jen potvrdila hypotéza, kterou jsem nadnesl na konci minulého článku, s drobnými výhradami.

Předpokládal jsem, že pro emulaci konzolí do Master Systemu a NESu včetně bude mít Wyse Cx0 síly dost, ovšem od konzolí Mega Drive / SNES dál narazíme na problémy s výkonem. A v zásadě to tak je.

Emulátory Nestopia (NES) a Gens+ (Master System) běžely bez viditelných problémů. Snes9x (SNES) a Gens+ (Mega Drive) už škobrtaly, bylo nutné se buďto smířit s pomalejším během her, nebo nastavit příslušný frameskip. Méně náročné tituly, jako např. R.Type III, běžely ještě jakžtakž plynule, ale např. hry Indiana Jones' Greatest Adventures (SNES) a Streets of Rage 2 (Mega Drive) už zjevně narážely na hranice použitého hardware.

Retroherní potenciál starších tenkých klientů: Wyse Cx0, část 2. – emulace konzolí

Vypadá to skvěle, bohužel běží to neskvěle.

Nemilé je, že problémy s výkonem platí i opačným směrem. Stella, emulátor konzole Atari 2600, se také nedokázala na Cx0 patřičně rozjet. A když vám škube River Raid, je veškerá naděje ztracena :) Zkoušel jsem různé verze emulátoru, od 2.x po aktuální betu 6.x, a nejlepší situace byla s 3.x verzí. Pořád to ale zdaleka nebylo ono.

Takže to vypadá, že pokud vám jde o emulaci konzolí Nintendo Entertainment System a Sega Master System, můžete Wyse Cx0, či jiného tenkého klienta s procesorem VIA C7, použít, jinak je ale lepší poohlédnout se jinde. Zájemci o univerzální emulační all-in-one retro konzoli zpravidla sáhnou po nějakém Raspberry Pi, popř. jeho alternativě, a byť je to cesta taktéž trnitá, výsledek odpovídá vynaloženému úsilí.

Retroherní potenciál starších tenkých klientů: Wyse Cx0, část 2. – emulace konzolí

Škoda, že to s Cx0 nevyšlo, velikostí a celkovým řešením by byl coby konzole ideální. Malá spotřeba, žádné aktivní chlazení, přední USB porty pro připojení gamepadů...

Mimochodem - kombinace starého operačního systému (Windows XP) a nepříliš schopného grafického subsystému vyústila v problémy s hledáním vhodného emulačního frontendu. Oblíbená volba v podobě nástroje RetroArch se ani nespustila, obvyklé alternativy na tom byly podobně. Nakonec jsem skončil u spouštěče Attract-Mode. Jednotlivé emulátory si musíte postahovat a nakonfigurovat ručně, stejně jako se musíte proklestit nepříliš intuitivním nastavením Attract-Mode, ale ve finále je to docela pěkné a použitelné.

Retroherní potenciál starších tenkých klientů: Wyse Cx0, část 2. – emulace konzolí

Závěr? Starší tenký klient s procesorem VIA C7 není pro emulaci starých konzolí vhodný, jednoduše chybí koňské síly. U starších her pro Windows, viz minulý článek, byla situace mnohem růžovější.

Abych nezapomněl - podařilo se mi dohledat tenkého klienta, který podporuje Windows 98. Jde o Wyse VX0, staršího bratříčka zde testovaného Cx0. Snad se mi podaří Vx0 někde sehnat, pokud ano, samozřejmě ho podrobím testům a dám vědět. Kdyby to vyšlo, bylo by z Vx0 perfektní malé PC pro notoricky problémové tituly typu Discworld Noir, které se na NT větvi Windows prostě nespustí.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Retroherní potenciál starších tenkých klientů: Wyse Cx0, část 2. – emulace konzolí"

 • Doomtrooper napsal:

  WYSE VX0 se da sehnat pod 400kc s dopravou na Ebay. Coz se dle me sotva vyplati. Je v tom Via 800 Eden. Zadnej fofrnik… :)

  • Sledge (admin) napsal:

   O výkon v tomhle případě nejde, vyrovná-li se to řekněme PII/233MHz s Rivou TNT, je to úplně akorát. Důležitý je, aby se povedlo kompletně nainstalovat W98.

   400 s dopravou je v pohodě, to bych i bral, ale to asi nemyslíš dopravu do ČR, co? Nic takhle levnýho tam nemůžu najít.

 • LubikCZ napsal:

  Jako konzole fajn, ale co emulace ZX Spectra a dalších osmibitů? Nejvíc by se mi asi líbil DOSový ZX Spectrum emulátor Warajevo 2.51 pro svou hardwarovou nenáročnost a jeho funkce, které jiný emulátor nemá. Otázkou ale je, jestli vůbec jde spustit pod WXP.

  • Sledge (admin) napsal:

   Nad 8bity jsem přemýšlel, ale ono to tak úplně nemá smysl. Emuluješ počítač, takže už beztak potřebuješ perierie (klávesnice, myš) a k TV to tahat nebudeš. Takže nejlepší je naemulovat si na to hlavním PC. Mě šlo konkrétně o ty dvě popisované situace: a) Počítač pro spouštění her, se kterými jsou na Win7/8/10 problémy, b) emulace konzolí, aby to šlo použít přímo u TV, bez dalších serepetiček kolem.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle