Varování – Simon the Sorcerer: 25th Anniversary Edition

Hele, já jsem z těch, kteří tyhle HD předělávky starých pecek vítají s otevřenou náručí. Ale musí se to dělat poctivě. Tedy ne tak, jak to předvádí MojoTouch s adventurou Simon the Sorcerer. Ta vyšla nějaký čas zpět na Steamu / GOG v relativně původní verzi a v roce 2013 v mobilní verzi coby 20th Anniversary Edition. A právě v případě mobilní verze se už tehdy chlubila HD grafikou. Což byla lež jako věž, jelikož šlo jen o grafický filtr, který si navíc každý majitel původní verze mohl nastavit sám, stačilo stáhnout ScummVM, pod kterým tyto znovuvydané verze taktéž běžely (opravdu, stáhl jsem APK a prozkoumal obsah).

Nyní se na nás chystá další vydání prvních dvou dílů s přízviskem 25th Anniversary Edition. Jde v zásadě o to samé, jako v případě 20th Anniversary Edition, s tím rozdílem, že nová "vylepšená" verze vyjde i na GOG a Steamu. Na 99.99% jde opět o původní hru spuštěnou pod ScummVM, jen onen grafický filtr rozpatlátor je trošku schopnější. Ale opět nejde o HD grafiku, jak se autoři snaží tvrdit, a opět je to mnohem hnusnější, než původní pixel-art. Dále se hra chlubí odstraněním pixelhuntingu prostřednictvím hot spot systému - opět věc, kterou přinesl ScummVM, minimálně prostřednictvím zvýraznění aktivních předmětů. Kvůli all-new slick icons a new game menus si také hru kupovat nebudete. Popisek dále uvádí new stereo recording, což je přinejlepším původní soundtrack prohnaný přes nějakou soundbanku.

Varování – Simon the Sorcerer: 25th Anniversary Edition

Jediná věc, za kterou můžu 25th Anniversary Edition udělit kladné body: dle popisku půjde hrát s anglickým namluvením a zároveň s anglickými titulky. To ve stávajících PC verzích (mluvíme-li o prvním dílu) nejde. A některým se možná hodí i systém nápovědy, ale to už si radši otevřu papírový návod.

A nejvtipnější je, že i těch pár drobností, které můžu nové verzi přiznat k dobru, už dávno existuje v původním mobilním portu, jehož je 25th Anniversary Edition kopií. Dokonce i ten popisek na GOG a Steamu je Ctrl+C/Ctrl+V z popisu mobilní verze. To je celé až komicky zle.

Cena "nových" verzí je stanovena na 9 dolarů.
Ta slova, která hledáte, jsou: cash grab.

Můj TIP: Pokud si chcete Šimona Kouzelníka zahrát, kupte si ho pro klid duše na GOG, ale stáhněte si z oldgames.ru CD obraz původní placky a rozjeďte si hru pod DosBoxem. (ScummVM je fajn, ale trochu mě rozčiluje nedostatečnými scalery.) Dostanete původní dokonalé pixely a nepředělaný soundtrack. A to chcete ;)

Varování – Simon the Sorcerer: 25th Anniversary Edition

Dodatek: Jen pro jistotu - mě samozřejmě neštve to, že vydávají starou hru, ale to, že prezentují něco, co není pravda, tedy HD verzi. Pro ty, kteří už hru v nějaké formě mají, je to dokonale zbytečná koupě. Proti původní verzi s přilepeným ScummVM (a o 3 dolary nižší cenou) neříkám ani popel.

Komentáře k:
"Varování – Simon the Sorcerer: 25th Anniversary Edition"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)