Covox a Windows 3.1

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1216 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

V dalším článku na téma jak vyrobit křemíkové Frankensteinovo monstrum budou předmětem zkoumání Windows 3.1, na které přišijeme kvalitní multimediální výbavu - Covox Speech Thing. Hostitelem bude opět nešťastná pokusná sestava s:

 • Intel Core 2 Duo E4600
 • dvěma SATA HDD
 • 2 GB RAM
 • Chipsetem Intel 945G
 • VESA kompatibilní integrovanou GPU

Opět se tedy jedná o kombinaci hardwaru a softwaru technologicky od sebe vzdáleného více jak jednu dekádu. Naštěstí se ukázalo, že Windows 3.1, jakožto čirá 16 bitová nadstavba DOSu, se nechá poměrně snadno oblafnout (a nebo taky ne...).

Mnohem obtížnější situace nastává u Covoxu. Covox je nejjednodušší zvukovou "kartou", která se svého času vyskytovala na PC (a na dalších platformách). IBM PC bylo navrženo jako kancelářský stroj, potřeba reprodukce složitějších zvuků nežli despotického vřískání PC speakeru se nepředpokládala. Později, když bylo jasné, že se platforma chytla i jinde než v kanceláři, se objevily zvukové karty. Například AdLib a Covox. Ten je velice primitvní, čemuž odpovídá i kvalita a možnosti. Jenže AdLib byl drahý. A Covox levný. Nejen levný, byl prakticky zadarmo!


Hardware

Celé zařízení je v zásadě jen rezistorová síť, základní digitálně analogový převodník, eventuálně doplněný o filtrační kondenzátor a připojený přímo na paralelní port počítače. Toto dokonale pasivní a jednoduché zařízení by s trochou pájení neměl být problém stvořit za půl hodinky. Ovšem pokud páječka není váš kamarád (moje mě přímo nesnáší), jde to udělat ještě mnohem, mnohem jednodušeji. Stačí se inspirovat Patem a Matem.

Nač totiž pájet, když máme nepájivé prototypovací pole. Koho zajímá, že se na to nedá dívat, však to někam schováme. Podle známého schématu tedy pospojujeme hrst rezistorů o dvou hodnotách (poměr hodnot zhruba 2:1), volitelně přidáme kondenzátory pro lepší pocit. Z hotové sítě vyvedeme 2 vodiče a libovolným způsobem je nabastlíme na preferovaný audio konektor. Celou hrůzu umístíme na stabilní místo, má totiž tendenci se rozpadat. Zbývá vše připojit na paralelní port počítače.

Některé základní desky však LPT port nemají vůbec vyvedený - což je problém. Je tedy nutno zvolit takovou, která má alespoň vyvedeny příslušné piny. Pak je možno si práci zjednodušit tím, že propojovacími vodiči přímo spojíme nepájivé pole s pin headerem na desce. Díky tomu můžeme celou obludnost schovat do PC skříně a nemusíme se za ni stydět - neboť jak je známo: co oči nevidí, srdce nebolí.

Covox a Windows 3.1

Trvale dočasné zapojení Covoxu

Covox a Windows 3.1

Zapojení audio výstupu - Hi-Fi

Samotný výstup můžeme například přímo připojit na sluchátka, přičemž výsledkem je nebývale tichý, sotva zřetelný chrapot. Mnohem lepší je použít libovolnou aktivní repro soustavu (na jejíž kvalitě skutečně nezáleží).


Software

Covox je samozřejmě nejlepší provozovat pod DOSovým operačním systémem (zde FreeDOS), a to kvůli jeho naprosté ignoraci toho, jak kdo nakládá s hardwarovými prostředky. Existuje mnoho ovladačů a emulátorů, které se všemožně snaží napodobovat AdLib a jiné zvukové karty. Zde však narážíme na problém - Covox je připojen bez jakéhokoliv bufferu a je kompletně pasivní. Jeho ovládání tedy vyžaduje velmi intenzivní nízkoúrovňovou komunikaci, odesílat vzorek po vzorku, bajt po bajtu. A to všechno musí zajistit software. Zmíněný problém nastane ve chvíli, kdy se počítač snaží dělat cokoliv jiného, než přehrávat zvuk. Načasování musí být precizní. Když do všeho přimícháme ještě přerušení, jak uživatel buší do klávesnice a cloumá myší, pochopíme, proč je her a programů podporujících covox tak málo. K tomu všemu se na mé sestavě programy pro DOS typicky zacyklily po prvním zvuku, což vyústilo v úžasnou kakofonii doprovázenou kompletním zamrznutím počítače.

Windows

Systémová konfigurace

Covox a Windows 3.1

Konfigurace

Jediným kusem softwaru, s trochou dobré vůle a hromadou trpělivosti použitelným, se ukázaly být Windows 3.1 doplněné příslušným ovladačem (zde). Ty nám umožní přehrávat ikonické "tadá" a jiné nekomprimované WAV soubory stále dokola prostřednictvím zabudovaného Media Playeru. Aby nám bylo poněkud méně zle, můžeme si zlepšit náladu pomalým, leč VESA kompatibilním ovladačem, umožnujícím závratná rozlišení 800x600 či 1024x768 při 256 barvách - stačí stáhnout běžný SVGA ovladač zde a aplikovat patch odtud. Kolem a kolem je možno instalaci značně odbýt. Nemaje chuť zaobírat se znakovými sadami a paměťovými ovladači jsem skončil u anglické mutace systému ve standardním módu.

Covox a Windows 3.1

Těch barev...

Maximum, co se archaický Media Player uvolil přehrát, byly nekomprimované 8 bitové WAV soubory při vzorkovací frekvenci 8 KHz. Tedy telefonní kvalita. Navíc při pokusu o interakci se systémem (pohyb myší) se zvuk rozpadá. I to je ovšem na klubko drátů oslňující výsledek, ne? Posuďte sami:

One-eyed Maestro, Kevin MacLeod

"Tadá" zvuk, "šlus" zvuk

Zvuky jsou nahrávané telefonem přiloženým k reproduktorům, ovšem na kvalitě jim to ubrat snad ani nemůže.

Jakýkoliv sofistikovanější multimediální software se mi, nejspíš kvůli nedostatku paměti ve standardním módu a dalším šotkům, nepodařilo nainstalovat. Takže žádné video, žádné mp3.


Výsledkem celého snažení je dýchavičný systém a zvuky, ve kterých poznáváte hrubé obrysy skladby v názvu souboru. Nic víc jsem ani nečekal, takže prohlašuji úkol za úspěšný a prozatím uzavřený...

Covox a Windows 3.1

SimCity

Autor: dynlik
 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Covox a Windows 3.1"

 • RetroPhill napsal:

  Nádhera, zhltnul jsem na jeden zátah. Doufám, že tím nekončíš a článků o boření hranic ( dnes C2Duo/Win 3.1) bude víc – držím palce, bastlíři!
  P.S. Z toho nepájivého pole a estetického rozložení součástek by na elektroprůmce byli nadšení…:)

  • dynlik napsal:

   Díky, díky. Snad bude, ovšem konkrétně u Windows už moc nevím z čeho brát – cokoliv pod 3.0 bude asi hodně obtížné, Windows 95 mají zase mizernou podporu čehokoliv moderního a Windows ME – no nevím :D … Možná stará WinNT? Nebo OS/2?
   PS.: Jelikož elektroprůmku navštěvuji, tak by je asi moc nenadchlo, že jsem u nepájivého pole zůstal… ovšem lenost hýbe dějinami, že… :)

   • Sledge napsal:

    Já se přimlouvám za OS/2! Popř. za původní WinNT… ale radši OS/2.

    Delší dobu koketuju s myšlenkou, že bych se pokusil OS/2 nějak uspokojivě rozběhat na té P3 sestavě, nicméně úspěchem si nejsem jist :)

    • marv napsal:

     Mam ceskou krabici os/2 warp4, a kdyz sem to testoval, stejne prvni co sem na to nainstaloval po updatech je 16bitova verze total commanderu protoze os/2 nema ani slusnej prohlizec souboru. Ten system nedokazu nejak docenit, prijde mi ze IBM se za kazdou cenu zbytecne na silu snazilo, aby byl odlisnej od windows. Taky nechapu Jak se muzou uzivit projekty jako ecomstation nebo arcaos, resp k cemu jejich korporatni zakaznici takovej system v dnesni dobe pouzivaj.

     Podle me na ty P3 bys to rozbehat mel v pohode.

   • RetroPhill napsal:

    Nebojím se toho, že bys zas na něco zajímavého nepřišel. Covoxem se zabývalo spousta lidí, třeba Rayer si pro něj rovnou napsal i player http://rayer.g6.cz/elektro/covox.htm
    ale to tvoje pojetí je absolutní underground jako z návodu, vyštrachaného v některém z falloutovských Vaultů.
    Metr drátu, deset deka odporů, dvě krokosvorky a „c´mon, baby, listen up!“:D

 • Honzis napsal:

  Hoj,
  v dávných dobách, kdy jsem coby žák ZŠ oživoval své první kusy výpočetní techniky, jsem měl Covox ubastlený. Šly na tom v pohodě přehrávat amigácký moduly, dosový přehrávač se tuším jmenoval Visual Player a uměl Covox nakrmit na přijatelných 24kHz samplerate. Poslouchat se to rozhodně dalo. Dokonce snad šla udělat stereo verze, ale tu jsem nikdy nezkusil, neb to ubíralo na každým kanálu nějaký bit, a to by bylo dost slyšet. Jinak zkusím zapátrat, ale existoval jakýsi přehrávač MP3 pro DOS, který Covox uměl taky, ale ani za zlatý prase si nevzponenu, jak se jmenoval. Ano, na té mojí 486 to bylo -downmix -halfrate, ale hrálo to…

 • Honzis napsal:

  …mmch, do win 95 existoval driver :-) mám dojem, že drivery pro w3.1 byly kompatibilní s 95tkama :-)

 • Sledge napsal:

  Kdo by si chtěl Covox pořídit bez práce, může koupit CVX4, ani to není moc drahé :) https://www.serdashop.com/CVX4

  A je k tomu krabička, bohužel skoro stejně tak drahá, jako Covox samotný – https://www.serdashop.com/CVX4-3d-printed-enclosure

 • Vinicius napsal:

  Třebas Wolfenstein 3D COVOX podporoval („Disney sound source“).

  Bez covoxu byla ještě jedna možnost (Win 3.1 a 95). Sound driver for PC speaker. Šly na tom přehrávat WAVy a bylo zajímavé s tím hrát hru WinTrek. V nastavení driveru šlo zvolit zákaz přerušení (zvuk byl lepší, ale blokoval vše).
  K driveru jsem se dostal jen náhodou. Byl přibalen k sharewarové aplikaci – kalkulačce s hlasovým výstupem.

 • King_Marty napsal:

  Já se covoxem nikdy nezabýval, hlavně teda proto, že v době kdy bych po tom i prahnul tak jsem o tom nevěděl. Nicméně mě překvapilo jak „deset deka odporů“ dokáže hrát. Je to sice plochý jak prsa vietnamské plavkyně, ale překvapivě poslouchatelný.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak C64kPlacka / odznak C64k 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle