Krabice: Crimson Skies

Nasaďte si hadry na hlavu a otevřete ředidla, dneska poletíme! Další pyramidální kartónovostí je totiž akční letecký simulátor Crimson Skies, na který jsem vás lákal už v předchozím článku. Na tuhle hru mám políčeno dlouho - ne z hlediska sběratelského, ale z hlediska herního. V elektronické distribuci ovšem Crimson Skies nejsou a já jakožto zapřísáhlý Mirek Dušín nepirátím... kecám, v tomhle případě už jsem před časem udělal výjimku... abych zjistil, že bez joysticku to nepůjde. Ale když už mám originální placku, nějak tu srandovní tyčku pořeším.

Krabice: Crimson Skies

Hlavní obrazový motiv je zuřivě výbušný, projektily létají, zepelíny vybuchují a Microsoft varuje, že tohle tedy až od 11 let věku. Logo s křídly a lebkou mi evokuje něco, co bych našel našité na krajkové spodničce Hermana Göringa, ale na druhou stranu v logu hry o leteckých pirátech nebudete mít plyšového medvídka, že. Takže asi dobré. (Vsadím se, že Göring plyšového medvídka pod polštářem měl.)

Krabice: Crimson Skies

Big guns. Fast planes. Gorgeous dames. Dobře, že se jim to nepomíchalo, stačila drobná chyba při sazbě a mohli jsme z toho mít třeba "Gorgeous guns. Fast planes. Big dames." A to by nechtěl hrát nikdo. Kromě několika málo fajnšmekrů, samozřejmě.

Krabice: Crimson Skies

Jak jsem psal, bez joysticku to nepůjde, což v Microsoftu věděli a promptně vám nacpali reklamu na jejich SideWinder Force Feedback 2. Z druhé strany letáku je reklama na SideWinder GameVoice, což je headset vhodný pro online hraní. Tzn. pro ty chvíle, kdy si nutně potřebujete poslechnout, jak dobře vám to létá, jak přesně vám to střílí, a jak jste celkově skvělý hráč. Protože přesně to se online chatech děje, přísahám na deatmatch v Doomovi!

Krabice: Crimson SkiesKrabice: Crimson Skies

Krabice: Crimson Skies

Letáky evokují spíše krabici s MS Wordem, Microsoft se nezapře. Obligátní anketka nesmí chybět, tentokrát je skutečně pikantní, je totiž univerzální a poněkud nereflektuje software, ke kterému byla přiložena. Je to spíš takový korporátní výslech. Ale ve zbytku letáku se aspoň dozvíte, kde hledat pomoc - na webu Microsoftu. Kde mimochodem nenašel pomoc nikdy nikdo, jelikož ti indové to vždycky zahrají do outu.

Krabice: Crimson Skies

A jsme tam! Tohle dělá z krabice Crimson Skies skutečnou lahůdku! S tímhle si dal někdo slušnou práci! Manuál je vyveden jako číslo fiktivního týdeníku Air Action Weekly, a jako takový je vyplněn "jako dobovými" ilustracemi a inzeráty. To vše laděné v nostalgické sépiové.

Krabice: Crimson SkiesKrabice: Crimson SkiesKrabice: Crimson SkiesKrabice: Crimson SkiesKrabice: Crimson Skies

Hodně mi to estetikou připomíná futuristické retro Falloutu a už jen proto srdce zaplesalo :) Klidně to mohlo být trochu objemnější, ale i s 32 stránkami jsem spokojen. Mimochodem je vidět, že hra skutečně není opravdový simulátor, tam by 32 stránek nestačilo ani k popsání budíků v kokpitu.

Krabice: Crimson Skies

A blížíme se ke konci, takže tu máme jednu fotky blyštivé placky...

Krabice: Crimson Skies

...a minimální požadavky! Jelikož se nacházíme v roce 2000, stará dobrá 486ka už nám trn z paty nevytrhne. Aby to aspoň trochu létalo, je nezbytné Pentium II 266MHz, 64MB RAM a grafika s 8MB VRAM. Ale něco mi říká, že na téhle sestavě to bude tak nějak vzhůru nohama a čumákem k zemi. Nikoli překvapivě to nepůjde bez Woken, kdo by také chtěl létat bez woken, že, a hra si z disku ukousne nehorázných 675MB. O joysticku ani zmínka, ale zapomeňte, že to budete ovládat na myši, to bych snad radši létal s volantem.

Hotovo! Len ta mapa jim tam chýba, len ta mapa! V manuálu sice drobné a nesmělé mapové cosi najdeme, ale to je spíše taková provokace. Škoda, díky skvostnému manuálu a povedenému motivu tahle krabice mířila hodně vysoko, ale bez mapy to prostě absolutní hodnocení být nemůže. Tedy 8 listů vrtule z 10.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Krabice: Crimson Skies"

 • RetroPhill napsal:

  Pěkný kousek do sbírky, pak dej recenzi, až seženeš tyčku. Já ji kupoval kvůli IL-2 Sturmovik a dokonce i gamepad (kvůli Evil Twin). Volantu se zatím zdárně vyhýbám, ten mi stačí v reálu…

  • Sledge napsal:

   Já to asi nejprve zkusím s gamepadem, musim říct, že joysticky mě nikdy moc nechytly – staré “digitální” je lepší nahradit gamepadem, a ty analogové / letecké s velkým rozsahem jsou na mě příliš rozšafné, preferuju něco decentnějšího. Gamepad s dvojicí analogů by mohl být ideální, uvidíme, jestli se mi to podaří nakonfigurovat. Mám tu USB redukci na gamepad s Playstationa 2, to by mělo být tak akorát :)

 • Venca napsal:

  Zdravím Sledge, máte opravdu pěkné články :-) nechcete napsat článek o modifikaci “Reign of Terror”? Je to plnohodnotný remake Diabla 2, v podobě modifikace do hry “Grim Dawn” Věřím, že tato modifikace za článek určitě stojí, pracuje na ní uživatel Ram se svým DEV týmem, který je složený z několika lidí, každý je z jiného koutu světa. Předem děkuji za přečtení mé zprávy. Přeji hezký den. Venca

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

13 patronů přispívá částkou 1502 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak PRINCPlacka / odznak PRINC 16 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle