Polda 2 – Pankrác je zpět

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

První Polda mi nikdy moc nesedl, což jsem vysvětlil ve své recenzi. A Sledge z něj také nebyl úplně nadšený. Nicméně pokračování téhle vtipné české point'n'click adventury, která se proslavila dabingem od různých známých českých osobností, je dle mého názoru mnohonásobně lepší, a nejen to. Považuji ho za nejlepší díl celé série, možná dokonce i za jednu z nejlepších českých adventur vůbec. Důvodů je celá řada. Postupně si je projdeme, ale nejdříve něco málo k příběhu.

Polda Pankrác už nežije v malé české vesničce Lupany, ale přestěhoval se do fiktivního města jménem Marsias. Zajímavostí je, že druhý díl tentokrát obsahuje sci-fi prvky, protože je zde zcela běžné klonování lidí. Klony zkrátka v tomto městě tvoří běžnou populaci a nikomu to nepřipadá zvláštní.

Polda 2 – Pankrác je zpět

Kolem klonování se každopádně točí hlavní zápletka. Ve městě Marsias totiž probíhá soutěž královny krásy Miss, avšak všechny ženy v této soutěži jsou naklonované. Někdo během soutěže zapálí hotel, kde se akce odehrává, a unese jednu ze soutěžících - jistou Klaudii. A případ tohoto únosu dostane na starost právě Pankrác.

Když už jsem ten příběh nakousl, tak prvním důvodem, proč druhý díl funguje daleko lépe než ten první, je právě příběh.

Neříkám, že je to nějaký hluboký filozofický děj na úrovni Planescape: Torment, ale v rámci svého žánru funguje dobře. Je to navíc jediný díl Poldy, kdy jsem měl pocit, že opravdu dělám detektivní práci. Zkrátka hledám stopy, přičemž jedna stopa vede k jiné a ta zase k další. A postupně začnete odhalovat, co se vlastně stalo.

Policista Pankrác tedy vyráží do města Marsias obhlídnout všechna důležitá místa, vyslechnout desítky postav a projít mnoho stop a důkazů. Na začátku tedy musí ještě přesvědčit šéfa, aby mu ten případ doopravdy dal, protože má pocit, že na to Pankrác není dost dobrý...

Polda 2 – Pankrác je zpět

Druhým důvodem, proč mám druhého Poldu raději, je uvěřitelnější a funkčnější prostředí. I navzdory sci-fi prvkům bych řekl, že je tenhle motiv zakomponován docela povedeně. Pankrác - stejně jako v prvním díle - toho moc o svém prostředí neví a musí se na všechno neustále vyptávat, ale na rozdíl od prvního Poldy to dává smysl, neboť se teprve přistěhoval a skutečně je pro něj vše nové.

Když už jsme u Poldy, tak důvod č. 3 je fakt, že Pankrác má daleko lepší osobnost než v jedničce. Zatímco v prvním díle je řada momentů, kdy vám připadá, že hrajete za strašnýho zmrda, co na potkání střílí bezdomovce a uděluje smyšlené pokuty, v druhém mi přišlo, že má skutečný charakter.

Místy to vypadá, že scénárista dostal za úkol napsat toho stejného Poldu jako v prvním díle, tedy otravného policistu, co všechny buzeruje, na všechny křičí a prostě takové to klišé. A on to občas dělá, a to ve stylu: „Máte povolení?! Ukážete mi ho?!“ apod. Ale na spoustu místech to naopak vypadá, že se scénárista zapomněl tohoto zadání držet a raději psal, jak to zrovna cítil. A je to dobře, protože ve výsledku je Pankrác přirozenější, osobnější a vtipnější. Někdy lidem dokonce pomáhá řešit jejich problémy (párkrát i nad rámec svých povinností).

Polda 2 – Pankrác je zpět

Ostatně i postavy jsou mnohdy lépe napsané než v jiných dílech série. Skoro každý, koho potkáte, není jen nějaké náhodně NPC, ale určitá osobnost, která má své specifické projevy, způsoby mluvy, background a tak dále.

Další věc je humor. Humor tu funguje daleko lépe. Na začátku na vás moc dojem neudělá, protože třeba hned první scéna je, že Pankrácovi volá manželka, a vyskytne se takové to české klišé, že manželka musí být zlá semetrika. Prostě takový ten Trnky Brnky humor. Naštěstí se ten největší cringe objeví opravdu jen v prvních pár scénách a postupně to začne být docela fajn. Ne že by to snad byl humor století, kdy se popadáte za břicho a řvete smíchy na celé kolo, ale některé hlášky vás prostě pobaví. Tvůrci se tentokrát nebáli dělat i různé parodie na známé osobnosti, politiky, kulturní události a podobně. Sice to nezestárlo dobře, protože někteří mladí už dnes možná nepochopí narážky na kapelu Lunetic nebo vtipy o Esmeraldě, nicméně nás, devadesátkový lidi, to docela pobaví.

Polda 2 – Pankrác je zpět

Ještě musím pochválit vizuální stránku. Čili důvod č. 5, proč je Polda 2 lepší než první díl a prakticky je díky tomu nejlepší z celé série, je grafický kabátek. První díl je graficky docela meh, třetí je fajn, ale je nekonzistentní, protože pozadí jsou dělaná v úplně jiném stylu než postavy. Čtyřka a pětka… hm, nevím, 3D mi na Poldu moc nesedělo. Šestka je docela ok.

Polda 2 má však zcela konzistentní a funkční kreslený styl, který obsahuje takové ty prvky, jež se vyskytují v amerických cartoonech. Mám na mysli hlavně ty surrealistické nepravidelné tvary různých objektů a přehnané detaily prostředí. Ve výsledku to působí humorně a skvěle to tam pasuje.

Nemůžu si pomoct, ale Polda 2 je podle mě nejpovedenější díl celé série. Docela se mu kvalitou blíží asi až ten šestý, ale druhý je stále TOP, protože je velice osobitý. A vůbec, kdybych měl někomu doporučit jeden díl Poldy, se kterým by měl začít, tak jednoznačně dvojku. Doporučit můžu také velice povedený port pro Android, obzvlášť pokud budete mít problém hru rozchodit ve Windows 10.

Polda 2 – Pankrác je zpět

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Polda 2 – Pankrác je zpět"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Podtácek 35DISKETAPodtácek 35DISKETA 46 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle