Krabice: John Romero’s Daikatana

1701.cz - retrogaming merch

Nebudu tu nic nalhávat, krabici Daikatany jsem si koupil jenom díky té její slavné pověsti největšího herního zklamání. Jestli je to pravda či nikoliv si každý musí rozhodnout sám. Já kupříkladu ještě žádný názor nemám, ale lehce mě nahlodává myšlenka že bych si tuto ''botu'' od samotného Boha stříleček - Johna Romera - zahrál a vytvořil tu o ní nějaký shluk písmenek a různých znaků.

Krabice: John Romero’s Daikatana

Krabice: John Romero’s Daikatana

Bez těch nálepek, které se v průběhu věků nanesly na přední stranu, bych se klidně obešel, ale ke stržení se ze strachu z poškození přimět nedokážu. Krom nám srozumitelného latinkou psaného slova Daikatana je tu i japonský znak onoho slova - ale! Jelikož jsem udělal hloubkový průzkum pomocí Google překladače, tak jsem zjistil, že vám překladač dá sice znaky 大刀 na slovo Daikatana, ale nazpět vám to dá slovo guandao. Tohle slovo není označení pro katanu, jak si troufnu tvrdit, že je přirozené očekávat, ale je to jméno takového toho kopí, které vypadá, jako kdybyste přilepili na násadu od koštěte mačetu. Anebo se taky mýlím a Google lže. Jinak zepředu ani zezadu nesmí chybět jméno hlavní hvězdy Johna Romera (To tu ještě párkrát bude, co to o něm vypovídá? Hmm...). Na zadní straně je zobrazena hlavní postava s jeho sidekicky v pěkném reliéfu, v reliéfu jsou i všechny černé části vpředu.

Krabice: John Romero’s Daikatana

Krabice: John Romero’s Daikatana

Krabice: John Romero’s Daikatana

Tenhle boxík má tu speciální knížkoidní fíčury, kdy má na přední straně otevíratelná dvířka, ve kterých jsou další různé informace o hře. V tomhle případě tu jsou další informace o postavách a časová období s místy kam se v rámci hraní podíváme.

Krabice: John Romero’s Daikatana

Nějaké to chlubení o počtu zbraní, levelů atd.

Krabice: John Romero’s Daikatana

Nesmí chybět ani HW požadavky, ale z této doby to asi už není tak zajímavé

Krabice: John Romero’s Daikatana

Obsahem krabice je CD, samolepka od IGN, registrační karta, nějaká sleva a taky demo CD s hrami od vydavatele Eidos. To je doteď neotevřené, takže nevím, jestli tam opravdu CD se slibovanými demoverzemi her je, nebo je tam CD s kódy na odpálení atomových bomb, možné je vše, no ne? Tohle vše je v kartonové krabici, která se musí vyndat, pokud chcete vyndat i CD s Daikatanou, její foto jsem měl, bohužel jsem ho omylem smazal a vyfotit ji už nemůžu, protože není na to světlo a nechci už tenhle text odkládat na zítra (po několikáté!). Takže je tu aspoň jemný nádech tajemna a můžete si představovat, jak vypadá. Ano, představovat si, jak vypadá kartonová krabice, to je má zábava na páteční večery.

Krabice: John Romero’s Daikatana

Krabice: John Romero’s Daikatana

Krabice: John Romero’s Daikatana

Jak jsem koukal, tak tohle je o dost hezčí krabička na CD, než je v evropské verzi big boxu. Evropská verze je sice lepší v tom, že je to ten klasický dvou dílný big box, ale to je tak vše. Tahle třídílná krabička je celkem hezká a navíc má vprostřed pěknou přihrádku na ne moc obsáhlý a ani zajímavý manuál.

Krabice: John Romero’s Daikatana

Krabice: John Romero’s Daikatana

Krabice: John Romero’s Daikatana

Nejzajímavější části manuálu, nic přínosnějšího tam není.

Tak snad se vám ukázka tohoto zviřátka aspoň trochu líbila. No a taková otázka na konec. Zdá se mi to, nebo ceny big boxů za doby covidu raketově vzrostly? I s tou mou ušmudlanou sbírkou bych byl (skoro) milionář, kdybych ji teď chtěl zpeněžit, což se, hehe... nestane.

Autor: Hleiks

Dítě 21.století, které hraje a sbírá hry z devadesátek, především big boxy a hry na PS1. No a občasný divák „kvalitní“ kinematografie.

Komentáře k:
"Krabice: John Romero’s Daikatana"

 • Bukus napsal:

  Se snad budu muset podívat, mam tušení že se to snad nachází na půdě

 • next_ghost napsal:

  Google sice s transkripcí 大刀 jako “guandao” nelže, ale je to transkripce z čínštiny. V japonštině se 大刀 čte “daitó” a znamená to obecně jakýkoliv dlouhý meč (s čepelí delší než 60cm).

 • Pentium napsal:

  Už jsem taky chtěl napsat to, co next_ghost. Jakožto složenina by se to mělo skutečně číst spíš sinojaponsky “daitó”. Čistě jp čtení těch znaků (=velký meč) by bylo “ókatana”. Daikatana ja takovej divnej hybrid, ale zní to líp :)

  Jinak u DK si vybavuju jenom slabý demo, ale ten severský soundtrack mě docela dostal: https://youtu.be/jaIT817EkXM?t=3525

  • Hleiks napsal:

   Uff… Koukám, že jsem si na sebe s tím překladem upletl docela bič :D

   Tak to je teda hodně zvláštní severská hudba, já si představuju severskou hudbu něco jako Wardrunu nebo tak, ale tohle :D

   • Pentium napsal:

    “Severská” proto, že hraje v části hry odehrávající se v Norsku r. 560, jak je napsáno i ve videu. Není to dost evidentní?

    • Hleiks napsal:

     Zdá se mi, že jsme se trochu nepochopili. Myslel jsem to tak, že si takhle nepředstavuju hudbu vhodnou do severských lokací, to že ty si myslíš že je tohle severská hudba jsem tím říct vůbec nechtěl.

 • RetroPhill napsal:

  No a fakt je to tak špatná gamesa, nebo jen průměr, co nesplnil přehnaná očekávání podpořená megahypem a aureolou “značky” Romero?

  • Hleiks napsal:

   Jak jsem napsal, to si každý musí rozhodnout sám. Já jsem to teď rozehrál a zatím je to trochu nuda, ale líbí se mi, jak je to správně cáklý. Robožáby, robokomáři, duchové otevírající dveře, tohle zatím dostatečně dráždí moji zvědavost k tomu abych ji hrál dál a čekal jaký další blbosti mi ukáže.

 • Doomtrooper napsal:

  Jako hra to neni uplne spatna zalezitost, ale hned od zacatku otravni litajici protivnici, vcelku dost vysoka obtiznost, hodne drhnouci AI spolecniku a bugy srazeji tuhle hru na kolena. Rozehral jsem ji nekolikrat ale nikdy nedohral… To bych fakt musel bejt nekde v karantene se spoustou casu…. jo pockej vlastne…ehm. No tak ani to nestaci.

 • RetroPhill napsal:

  Na Steamu za necelé éčko, tak jsem to risknul – v nejhorším to taky nedojedu…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

11 patronů přispívá částkou 996 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »

Shadow bazar, retro herní džungle