Dohráno: Duke Nukem Forever 2001 (First Slice)

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

16 patronů přispívá částkou 1944 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Včera došlo k události vpravdě sváteční, vyšla ochutnávka Duke Nukem Forever 2001, tedy první část připravované zrestaurované verze. Hned poté, co jsem přispěchal s příslušnou šortkou, jsem se pustil do hraní, a v tenhle okamžik mám hotovo. Takže můžu odpovědět na otázku, která vám bezpochyby víří hlavou: "Má smysl to hrát?"

Dohráno: Duke Nukem Forever 2001 (First Slice)

Má! Duke Nukem Restoration First Slice je sice herní zážitek hodně neučesaný, různé glitche číhají za každým rohem, nicméně přesto se výsledný tvar dá bez problémů odehrát, a kdo viděl, v jakém stavu byl původní leak, musí před komunitou, která na DNF2001 Restoration pracuje, smeknout. Máme tu část příběhové kampaně, cca dvě hodinky herního času, která dává smysl a slušně šlape.

Those alien bastards only listen to the language of hot lead!

Problémy jsou převážně vizuální, zlobí stíny a úplně mimo jsou odrazy / lesklé povrchy, nic, co by vám znemožnilo hraní. Ani jednou za těch 150 minut, co jsem se hrou celkem strávil, mě nečekal pád, BSOD, nebo něčeho podobně ohavného.

Dohráno: Duke Nukem Forever 2001 (First Slice)

Po stránce herní náplně je to takové rozporuplné. Na hře je bohužel cítit zhoubný vliv Half-Life, klasické doomovky už se prostě nenosily. Takže postup hrou je rozvážnější, pomalejší, s pořádnou porcí prolézání a hledání, a tu a tam i, tfuj, přemýšlení! Akce samotná je taktičtější s příchutí plížení, tzn. nekoná se kvapné víření v dešti kulek a kličkování mezi nepřáteli, jako ho známe z Duke Nukem 3D, spíše se krčíte někde za rohem a pálíte zpoza krytu. Docela to funguje, ale Dukovi to nesluší. Ale když se objeví víc nepřátel, máte čím střílet a Duke začne hláškovat, bavíte se stejně skvěle, jako u slavného předchůdce.

Dohráno: Duke Nukem Forever 2001 (First Slice)

Zajímavou mechanikou je EGO meter místo zdraví. Nejen, že jej můžete doplnit konzumací rozličných pochutin, které se nacházejí různě po levelech, ale dobíjí se i samotnou likvidací nepřátel. Takže zatímco v jiné hře bych hitscannery s kočičími reflexy, kterých je DNF2001 plný, kritizoval, tady nevadí, jelikož neodvratnou ztrátu života okamžitě nahradíte. A často i s nějakou vypečenou hláškou :)

Dohráno: Duke Nukem Forever 2001 (First Slice)

Mimochodem, dukovým samožerským egem je vůbec hra prodchnutá, a není se co divit, úvodní část se odehrává v kasinu The Lady Killer, které je Dukovým projektem a zároveň i muzeem všeho dukovského. Což zároveň znamená, že celé je to úplně stejně nablblé, jako Duke Nukem 3D, pokud vám ten styl humoru nesedí, nečekejte od DNF2001 nějaký posun, naopak, dočkáte se spíše akcentování.

Ever noticed how you come across somebody once in a while that you shouldn't have fucked with? That's me!

Level design je povedený, vyjma několika vyloženě kreténských nápadů, jako třeba level, ve kterém nefungují světla, jen tak problikávají, takže většinu času tápete ve tmě. Zamrzí monotónnost nepřátel, v téhle části hry potkáte jen členy SWAT týmu, turisty napadené emzáckým parazitem, a v samém závěru ještě staré známé, prasečí policajty. Podobně strohý je ve finále i arzenál, točíte pistoli, brokovnici a automatickou pušku, raketomet si jen tak lehce osaháte.

Dohráno: Duke Nukem Forever 2001 (First Slice)

Ale tohle všechno vlastně vem čert. Neuvěřitelné je, že si konečně můžeme aspoň částečně zahrát Duke Nukem Forever v jeho nejlegendárnější iteraci. Hra vyšlá v roce 2011 sice není takový odpad, jak legendy praví, ale k DN3D má ještě dál, než DNF2001. TOHLE je to, co nám bylo slibováno. Berte, nebo nechte být. Já beru a doufám, že dojde i na další části, a jednoho dne, za pár let, se dočkáme kompletní hry :)

Dohráno: Duke Nukem Forever 2001 (First Slice)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Dohráno: Duke Nukem Forever 2001 (First Slice)"

 • Jenkings napsal:

  Jen škoda, že i když je to komunitní projekt, tak to není multiplatformní :(

 • kunri napsal:

  A dostal ses i do secret levelu – hollywood holocaust? :)

  • Sledge napsal:

   „Legálně“ ne, ale nalistoval jsem si ho ručně, a to už v tom původním leaku, byla to jedna z mála částí hry, která se dala nějak rozumně hrát :)

   • kunri napsal:

    Tak když tak legálně se tam dostaneš v té části, jak ti dá týpek kartu ke dveřím a pak ti vypne ty ventilátory (je to hned z kraje hry na těch střechách). Při tom vypínání zvedne i ten výtah, co je vedle. Stačí skočit do té výtahové šachty a tradá :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš DIDAKTIK - 228x189x2mmRetro podložka pod myš DIDAKTIK - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle