Polda 7 – Pankrác opět na scéně

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Tvůrci české série Polda párkrát zmínili, že sedmička nebude, protože na ni nemají peníze, a já jsem si vždycky v duchu říkal: „A proč neuděláte crowdfunding kampaň?“ a divil se, že je to nenapadne. Naštěstí je to jednoho dne napadlo a skutečně se rozhodli zeptat fanoušků, jestli nemají zájem přispět. Ukázalo se, že je Polda ještě populárnější, než jsme si mysleli, protože přispěvatelů bylo opravdu dost (1208 celkem) a vybralo se dokonce až 359 % částky. Fanoušci navíc tvůrcům odpustili menší zpoždění v důsledku covidu.

Ale nakonec je to tady a Polda 7 je konečně venku.

Příběh Poldy se vždy nese v humorné nadsázce a nejinak je tomu i tady. Inu, na jeden stadion kdesi v Anglii přiletěl vesmírný koráb a následně zmizel. A nebylo to jediné, co zmizelo. Zmizelo také oblečení všem přítomným a ti tak zjistili, že jsou nazí. Nastala naprostá panika!

Co se tam vlastně odehrálo a kdo za tím vším stojí? To už se dozvíte, až při hraní.

Polda 7 – Pankrác opět na scéně

Abych řekl pravdu, Polda 7 mě příjemně překvapil. Je to daleko lepší adventura, než jsem čekal. A důvodů je celá řada.

Za prvé, je to celkem rozsáhlá záležitost a zabralo mi celých 15 hodin ji dohrát.

Za druhé mi přišlo, že je tam docela dost různých originálních nápadů. Tvůrci došli k závěru, že se Pankrác trochu okoukal a tentokrát lze hrát i za další postavu v podobě Moniky. Monika má úplně odlišnou osobnost a chování, řeší jednotlivé problémy jiným způsobem a celkově hře dodává nový rozměr.

Polda 7 – Pankrác opět na scéně

To není všechno. Později můžete mezi postavami i přepínat a hrát za ně zároveň, kdy paralelně řešíte problém z jiného úhlu. Postavy si mohou mezi sebou i posílat předměty z inventáře do inventáře přes takový přístroj. A dokonce tvůrci šli tak daleko, že je tu třeba pasáž, kdy Pankrác musí infiltrovat vojenskou základnu a Monika mu s tím pomáhá. Má k dispozici počítač a na dálku může vypínat bezpečnostní kamery, generátory a tak dále. Zajímavě promyšlené.

Za třetí, tentokrát mi docela sedl humor. Já osobně jsem nikdy nebyl zase tak velkým fanouškem typického poldovského humoru, (který mimochodem asi ani neexistuje, jelikož každý díl má trochu jiný typ humoru, plus každý vtip sám o sobě se značně liší), nicméně sedmička mě docela dobře bavila.

Humor ze začátku možná neudělá úplně nejlepší dojem. Pankrác sleduje zprávy, které se jmenují PRD News, ha ha. Nebo potká herečku Naomi Campbell a komolí její jméno jako Naomi Kýbl, ha ha.

Polda 7 – Pankrác opět na scéně

Nicméně později se začne vyskytovat víc absurdní a ujetý humor. Je tu třeba část hry, kdy se vám zaseknou dvířka od elektrické skříně na pojistky a vy je musíte nějak otevřít. Pankrác vám oznámí, že se zkusí po něčem podívat ve vedlejší místnosti a odejde tam. Pak se zase objeví a oznámí, že našel pár věcí, které se mohou hodit. Vlezete do inventáře a očekáváte tam možná šroubovák nebo páčidlo, ale najednou BUM! Palice, autogen, sbíječka... V tu chvíli jsem prostě nečekal, že přijde taková blbost a vyprskl jsem smíchy. Takových momentů, které mě dostaly bylo tentokrát docela dost.

Dokonce zde vnímám jisté zlepšení oproti šestce, která měla určité procento vtipů, které byly téměř nestravitelné, až jsem u nich protočil panenky. Například Pankrác sebere koňské hovno a dá ho jedné slečně s tím, že je to make-up a ona si ho začne patlat na ksicht a chválit, jak to má hezký nahnědlý odstín. Jo, tak přesně tenhle cringe v sedmičce už víceméně není. Díky bohu!

Polda 7 – Pankrác opět na scéně

Spousta vtipů je každopádně hodně dobových, tj. reagují na konkrétní současné události, což vás sice pobaví dnes, ale otázkou je, jak tyhle vtipy budou fungovat třeba za deset let, že...

Nechybí ani humor založený na parodování různých známých osobností, politiků, youtuberů... Též se vyskytují různé stereotypy. Stereotypy rasové, ale třeba také o modelkách či vojácích A tak dále a tak dále.

Polda 7 – Pankrác opět na scéně

Ale humoru už bylo dost. Jak se to hraje jakožto adventura?

Jakožto adventura se to nese ve stejném duchu jako šestka, včetně různých moderních zlepšováků. Samozřejmě je tu možnost si zobrazit všechna aktivní místa ve scéně nebo čeknout v inventáři předměty, které budeme v dané scéně potřebovat (nebo je lze kombinovat). Člověk by čekal, že díky nim bude adventura jednoduchá, ale není tomu tak. Sice se tu nezaseknete proto, že byste přehlédli objekt o velikosti pixelu někde na podlaze, zato se zaseknete z různých jiných důvodů. Takže nebojte, typické adventurní zákysy si tu užijete také.

Řešení v mnohých situacích mi však přišlo překvapivě logické, dokonce jsou tu momenty, kdy narazíte na problém a ihned vás napadne v hlavě řešení, protože víte, že jste před chvíli v jiné scéně viděli předmět xyz, který by vám mohl pomoct. Postavy vám mimo jiné občas i napovídají.

Polda 7 – Pankrác opět na scéně

Polda 7 také přináší obrovskou hromadu miniher, které však naštěstí nejsou nikterak frustrující. Některé jsou i docela zábavné a originální. Ale kdyby vás přesto úplně nezaujaly, vždycky máte možnost je přeskočit.

Za zmínku ještě stojí, že v Poldovi 7 je řada zajímavých odkazů na předchozí díly a Pankrác občas připomene různé události, které se staly před tím. Přišlo mi, že se tomu tvůrci před tím vyhýbali a předstírali, že každý díl série je oddělený vesmír, ale v sedmičce se toho najednou nebáli... Dokonce budete mít možnost na chvíli navštívit jednu z předchozích her, ale nechci prozrazovat příliš! :)

Polda 7 – Pankrác opět na scéně

Co říct na závěr? Za mě spokojenost. Tvůrci do toho tentokrát dali všechno a překonali sami sebe. Myslím, že tenhle díl nechává daleko za sebou první, třetí, čtvrtý, pátý a dokonce strčí do kapsy i ten šestý. Možná stále nepřekonal ten druhý, ale má k tomu blízko. Všem milovníkům Poldy ho tedy můžu doporučit. A možná dokonce i ti, co Poldu nikdy moc nemuseli, by mu zase mohli dát aspoň malou šanci a projít si třeba prvních pár kapitol, protože jak říkám, vidím tu zlepšení na všech frontách.

Bohužel je to nejspíše poslední díl Poldy jak ho známe. V hlase Luďka Soboty jsem občas cítil už jistou únavu a myslím, že osmičku by nedal. Stejně tak už chybí někteří předchozí dabéři (Lábus byl prý moc drahý a ještě prý někdo další odmítl). Pokud někdy bude osmička, už bude nejspíše vypadat jinak. Kdo ví, třeba to bude spin-off s Monikou.

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Polda 7 – Pankrác opět na scéně"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle