Hold your vidle! Ten syfilis není narážka na kombinaci AMD + ATi, po téhle stránce jsem naprosto prost jakéhokoli fanboyovství ;) Odjakživa mi na tom ani zbla nezáleželo, vždy rozhodoval jen posvátný poměr cena / výkon. To je jen komentář ke stavu, ve kterém ke mně tenhle konkrétní počítač doputoval. Jednoduše svědivý humus.
Pošlí hmyzáci, ohavný cigaretový odér, nánosy prachu, a nedivil bych se, kdyby v kondenzátorech byly uvězněné duše zemřelých hlodavců. Po prvním otestování, zda to aspoň blafne, tedy následovala důkladná rozborka s hloubkovým čištěním. Výsledek je na jedna mínus, do zdroje jsem se nemontoval, ten jsem jen vysál, ale zbytek září novotou. Odér je ta tam a já se nemusí bát, že při říznutí se o bednu chytnu hypertetanus.
Počítač dorazil v následující konfiguraci:
- CPU AMD Athlon 2000+ Thoroughbred
- MB Syntax SV266A VIA KT266A
- Radeon 9550
- 512MB DDR RAM
- 60GB + 160GB HDD
- zvukovka Genius, která zásadně zvyšuje cenu sestavy
- nějaké ty CD-ROMy, disketovky a tak
Bohužel opětovná kompletace odhalila několik vyhnilých míst. Jeden z přítomných disků, jako na potvoru ten větší a novější, byl mrtvý jako zaručeně živý jogurt z TV reklamy. Tedy mrtvý naprosto. Grafická karta Radeon 9550 se v posledním tažení loučila náhodným naběhnutím, až nakonec nenaběhla vůbec... aby pak druhý den opět jednou naběhla... a dále už nenaběhla definitivně. Chcípni, zombíku!
Takže následovalo obvyklé kolečko shánění jakéhokoli hardware, který by PC oživil. Nakonec mi štěstěna přihrála kartu vyloženě vhodnou, Radeon 9100, tedy de facto Radeon 8500. Google tvrdí, že přibližným ekvivalentem ze stáje nVidia je GeForce 3 Ti 500. K Athlonu XP příhodné. Ale nebyla by to štěstěna, aby mě trochu neposrala, ventilátor na kartě byl celkový taký dojebaný, kterýžto problém je v řešení, zatím jsem tam zmeggajvroval takovou ohavnost...
Na testy dobrý, ale vymyslím něco lepšího. Mimochodem - deska značky Syntax je sice dobový low-end, ale kondenzátory jsou, minimálně po stránce optické, v dokonalém pořádku. Takže zbývá jen vložit novou CMOS baterii, zaokrouhlit RAM na pěkný gigabajt a vzhůru na testy!
Benchmark | Výsledek |
---|---|
3D Mark 2000 | 7894 |
3D Mark 2001SE | 6351 |
CPUMark99 | 130 |
Quake III | 154.4 FPS |
Vše funguje, vše je stabilní a hned, co dořeším chlazení grafické karty, vše letí na Aukro. Holt úložné prostory nejsou nafukovací a jednu sestavu s Athlonem XP už kompletuji. Půjde o repliku mého dávného stroje v konfiguraci Athlon XP 1800+, 512 MB RAM, MSI KT3 ULTRA a GeForce 4 MX 440. Já vím, já vím, poddimenzovaná grafika, ale tak to bylo, tak to je, tedy bude. Tenhle dvoulitr určitě udělá radost někde jinde, jako dobově věrná retro sestava pro provoz s Window XP.
Co to je mezi těma paměťovýma slotama a IDE konektory? Vypadá to jako řada propojek na jumpery, ale to je blbost – jakou to má funkci?
A jinak,retro MSI KT3 Ultra pořád čeká na ten kód zásilkovny, pokud teda chceš tu GF4MX440, sklerotiku:)
Z manuálu: JP5A/B/C/D, JP6A/B/C/D D – DDR/SDR DRAM type selector, takže jo, jsou to jumpery :)
Ha! Fakt jsem zapomněl! Hnedle ti jdu napsat na mail :)
Tak to je peklo, to jsem ještě neviděl. K7S5A měla taky SDR/DDR, ale stačilo prostě osadit jeden nebo druhý typ slotu, žádný jumperování. Zase se ale nemůže stát, že bys měl nouzi o propojky:)
Pamatuju si, že to bylo u těch desek, co umožňovaly přepínání mezi socketem 775 a 478, ale tohle je teda haluz.
K7S5A – ta bola super. SIS chipset, lacné a výkonné. Studené, žiadny chladič na rozdiel od VIA dosiek a pritom v jednom IC bol aj south bridge. Podobne dobra bola K7S6A, aj keď ta nebola tak slávna.
Ja som po BX mal na intel tiež SIS. P6S5AT, ta bola tiež super.
Omamamua ….tohle bude raritní jumper switch kombo !
Ja len dodam, ze Syntax USA bola firma, ktora preznackovavala ECS dosky.
Udrzala sa podla Soggiho stranky nejak 2 roky, pocas 2003-2005, V tom case sa uz ECS a PCChips spojili, a vydavali dosky pod oboma znackami, asi podla toho, ako sa im to na ktorom trhu hodilo.
Takze vlastne tam mas „povestnu“ PCChips socket A, len dobre zakamuflovanu. :)