Hráli jste: GTA, neboli Grand Theft Auto?

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Pro mnohé začíná série GTA existovat až v okamžiku přechodu do třetího rozměru, tedy s třetím dílem z roku 2001. Pohnutá historie plná rozverného násilí, přivlastňování si cizích dopravních prostředků a bohapustého flákání se v ulicích virtuálního města začala ovšem o čtyři roky dříve. První Grand Theft Auto vyšlo roku 1997 a stalo se hitem. Ovšem zatímco hráči GTA oslavovali, někteří kritici byli zdrženlivější, ať už kvůli zastaralé grafice, nebo poněkud znepokojivé náplni.

Hráli jste: GTA, neboli Grand Theft Auto?

Ano, dnes se může zdát legrační, že shora viděná akční hra v jednoduché grafice by mohla někoho znepokojit, ale např. v takové Brazílii došlo až na zákaz jejího prodeje. I citlivější recenzenti byli z náplně nesví, jak ostatně ukazuje i text Lukáše Erbena ze SCORE č.48. Cituji: "Kontroverzní. To je to slovo, které se nejlépe hodí pro Grand Theft Auto. Na straně jedné naprosto báječná hra. Na straně druhé cosi, co SKUTEČNĚ HRANIČÍ s únosností. O to hůře působí skutečnost, že GTA má vše skryto pod nevinným pláštíkem malinkých narážejících autíček."

Osobně mi to přes čáru nepřišlo, a to ani tehdy, ani dnes, onu hraniční brutalitu skrytou pod hávem evokujícím Micro Machines v tom nevidím. Tituly po stránce násilí explicitnější, jako jsou Carmageddon či Postal, budeme-li se držet druhé půlky divokých devadesátých let, stavím na pomyslný piedestal vystavěný ze střev, kostí a duší pokroucených jak vývrtka podstatně výše.

To ale neznamená, že jsem GTA nehrál, naopak, v ulicích úvodního Liberty City jsem strávil nesčetně hodin. Do dalších částí, tedy San Andreas a Vice City, jsem ovšem nikdá nezavítal, na mise jsem kašlal a prostě jen tak nezřízeně blbnul, likvidoval auta, utíkal před policajty a explozivně laškoval s kolemjdoucími. Dalším stupínkem napříč sérií pak pro mě bylo rozšíření GTA: London, už přesně nevím, které ze dvou, ale co si pamatuji, dával jsem mu přednost před originálem, asi ke mně přívětivěji hovořil vozový park, však je tam variace na Mini Cooper!

Mimochodem, dobře, že hra v procesu vývoje opustila původně zamýšlený koncept, kdy hráč plnil roli pořádkových sil a kriminální živly naopak naháněl. Koho by bavilo hrát za městskou švestku, že.

Nelze nezmínit multiplayer, k tomu jsem se nikdy pořádně nedostal, ale vzpomínám, že v místní PC herně (ano, i takové instituce kdysi existovaly) se GTA prohánělo furt.

Cvičně jsem naládoval GTA do DOSBoxu a na rovinu, nic moc. Když se jakákoli 2D gétéáčka snažím hrát dnes, už mi to nejde přes pysky. Nebo lépe přes oči. Roztěkaná, frenetická kamera, která nad mapou skáče jak králíček Azurit na pervitinu, mi hraní vyloženě ztěžuje, framerate zamknutý kamsi k 24 fps taky nepomáhá, a na moderním PC celou tu vizuální bídu ještě podtrhuje tearing. Ovládání aut je šílené, nic jako pohodová vyjížďka neexistuje, veškerý pohyb je jen a pouze oddalovaná autonehoda. A posledním hřebem do rakve je fyzika, nebo tedy její absence, kdy cisterna má navlas stejnou hmotnost, jako drobný osobák.

Inu, holt zůstanu u GTA: Vice City, nic lepšího se v sérii neobjevilo ani předtím, ani potom :) Co musím ovšem na GTA ocenit je zvuková stránka, ruch velkoměsta se daří simulovat na jedničku, nemluvě o povedeném soundtracku složeném ze skladeb existujících umělců, což se pro sérii stalo tradicí.

Hráli jste: GTA, neboli Grand Theft Auto?

A co že jsem si na GTA vzpomněl? Aktuálně se totiž šušká o šestém díle, přišlo mi tedy vhodné se aspoň na pár chvil vrátit ke kořenům. Pětku jsem sice pořádně nehrál, i když placku pro PS3 mám kdesi pohozenou, a čtyřka mě prostě nebavila, ovšem šestce možná šanci dám, potvrdí-li se fámy, že se bude opět odehrávat ve Vice City. Pokud to tedy bude znamenat i opětovné zasazení do let osmdesátých. Pokud ne, tak fuck off a šáteček, pochopitelně :)

TIP: Našel jsem na disku soubor GTA1-MAX.ZIP, netuším, kde jsem jej splašil, ale googlete a najdete. Jde o předkonfigurovaný balíček obsahující DOSBox, původní GTA a oba datadisky, tedy London 1961 i London 1969. Vše frčí na první dobrou, včetně CD audia a Glide režimu.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Hráli jste: GTA, neboli Grand Theft Auto?"

 • Ronoath napsal:

  To ses s tím teda moc nemazal:-) já jedničku pořád moc rád, tak před půl rokem jsem ji zas dohrál.

  Doporučuji si sehnat verzi z Rockstar Classic, je sice jen Win only, ale zato umožňuje vyšší rozlišení a je tam i hudba.

  Jak rád bych si tuhle řežbu zase dal po síti, ale nejsou lidi:-(

  • Sledge (admin) napsal:

   To není recenze, „Hráli jste?“ jsou takový výkřiky do tmy ;) Tu Win verzi ještě zkusim, vim, že to tehdy bylo tehdy coby freeware ke stažení spolu s dvojkou.

 • Pollux napsal:

  Taky jsem chtěl napsal něco málo o prvním GTA někdy v budoucnu, ale když už jsi to udělal ty, možná se nebudu muset obtěžovat :D

  Já jsem u prvního GTA strávil spoustu hodin a dokonce i ve Vice City a San Adreas, které jsem si odemkl cheatem :D

  Bohužel, jak píšeš – není to moc hratelné, protože díky tank controls jsou přestřelky dost těžkopádné a ne úplně user-friendly.

  A navigační žlutá šipka, co ti ukazuje kam máš jet je trochu k ničemu, protože ukazuje vzdušnou čarou, takže když je někam trochu složitější cesta, můžeš dojet někam do slepé uličky nebo někde k okraji, kde začíná moře… Ani mapa není k dispozici a města jsou tak generická, že se nedají nic moc zapamatovat.

  A co je nejhorší – nedá se ani ukládat pozice – musíš prostě zvládnout všechny mise v tom městě naráz a odemkne se ti druhý město. To si sice hra zapamatuje, ale prostě je nutné to dohrát na třikrát. A ještě tam máš životy, takže když ti dojdou, tak game over.

  • Sledge (admin) napsal:

   Šipku bych hře nevyčítal, tank controls taky ne, ale jo, mapa by fakt bodla :)

   • Xspy napsal:

    Mapu jsi dostal společně se hrou v BIG boxu :)
    Jo to byla ještě ta doba ,kdy se používal poctivý tištěný manuál společně se softwarem ;)
    Mimochodem na P3 se hraje furt stejně dobře ( Včera vyzkoušeno ) .Doporučuje 10 z 10 příznivců Hare Krišny

 • iarmanu napsal:

  Také jsem v prvním městě strávil drahně času. Měl jsem krabicovou, ze které mi zbylo pouze totálně doskrabane CD. Jedna z hrstky her s podporou 3dfx po dosem.

 • Rootan napsal:

  Vzpomínám jak se ke mě dostala tato hra, vůbec jsem nevěděl o v ní jde. Jezdil jsem autama, přejížděl chodce, zdrhal před policajty. Až později jsem odhalil její pravý smysl a dohrál ji :-)

 • Keeper napsal:

  Nehrál jsem v době vydání, ale zpětně mě to přišlo docela slabé – jak grafikou, tak hlavně ovládáním. Střílení je skoro nemožné kvůli stylu ovládání a řízení aut těžkopádné – během dvou vteřin zrychlí na max a pak je kamera až moc přizoomovaná.

 • ... napsal:

  London jsem koupil v levnejch knihach za par susnu. Melo to vybornej soundtrack.

 • Doomtrooper napsal:

  Já musím říct že my jsme právě v multiplayeru strávili moře času. Primitivní lov jeden druhého ovšem se spektakulární collateral damage všeho a všech kolem :D. Nedokážu říct jak dobře či špatně to zestárlo, tak tomu budu muset dát zase šanci.

 • LubikCZ napsal:

  Přesně před týdnem jsem na svou XP mašinu instaloval ‚1‘ i ‚2‘ a světě div se, obě jdou normálně spustit.

 • Pluto napsal:

  Tak zatímco pro většinu třetím dílem GTA začíná, pro mě tímto dílem paradoxně skončila. Nějaké pokusy zahrát si dřívější díly tu byly, ale nikdy mě to nechytlo. Zatímco u jedničky a dvojky jsem strávil skutečně spousty hodin…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle