Hráli jste: Orbits Voyage through The Solar System?

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Já vím, já vím, po vzdělávacích programech nikdo z nás nijak zvlášť netoužil. Sloužily především jako páka na rodiče při přesvědčování, že nákup nového počítače je skutečně nevyhnutelný, a to samozřejmě z důvodu hodnotných multimediálních encyklopedií, které jsou až do posledních bajtu nadité nejnovějšími poznatky! A že v ruce žmoulám pálenku s Quake III: Arena? Inu, i takové náhody se dějí.

Hráli jste: Orbits Voyage through The Solar System?

Nicméně existuje jeden edukativní software, který jsem měl vyloženě rád, a to i přesto, že se mě snažil vzdělat, což je proces, ke kterému chovám odjakživa odpor. Preferuji svou hlavu čistou, dutou, zenově prázdnou. Tím softwarem je výtečně zpracovaná encyklopedie všeho lokálně kosmického - Orbits: Voyage through The Solar System.

Hráli jste: Orbits Voyage through The Solar System?

Jak název napovídá, cílem programu je především seznámit nás s fungováním sluneční soustavy. Pro mě, který jsem byl už jako malý capart zapáleným fandou sci-fi, šlo o vítanou kratochvíli, zvláště v okamžik, kdy jsem objevil naprostý trhák, a to možnost porovnání gravitace různých těles. Navolíte např. Měsíc, k němu planetu Merkur, a místo zkoumání nějakého suchopárného čísla můžete spustit vejce ze stejné výšky a sledovat, jak rozdílnou rychlostí padají! Nebo si můžete nechat přepočítat svou hmotnost a dozvědět se tak, že vašich oplácaně otylých 92kg by se na Uranu proměnilo ve vzorově tabulkových 73kg.

Hráli jste: Orbits Voyage through The Solar System?

Základem jsou samozřejmě textově bohaté popisy objektů sluneční soustavy, s nějakou tou sporadickou fotografií a animací. Nečekejte bombastické prezentace pozdějších multimediálních encyklopedií, tohle je záležitost DOSová, disketová, vše zabírá hrstku megabajtů. Ale nevadí, povrchní pozlátko by vás jen odvádělo od toho důležitého, což jsou simulace pohybů planet, procesů ve Slunci, gravitačních rozdílů apod.

Hráli jste: Orbits Voyage through The Solar System?

Technická: Běžně na síti najdete verzi 2.1 z roku 1991, tu bych označil za klasickou, dá se ale dohledat i vylepšená verze 3.0 z roku 1994. Jde pořád o ten samý software, verze 3.0 ale nabízí více informací, animací, drobných miniher a dokonce i astronomických nástrojů pro výpočty pozic vesmírných těles napříč časem a prostorem! Vše v souladu s aktuálním stavem vědeckého pokroku. Fascinující, řekl by pan Spock.

A minimální požadavky? Skromná 386SX s 512 kB RAM, což můžu odpřisáhnout, na něčem podobném jsem verzi 2.1 provozoval. Co se vzhledu týče, běží program v 640x350 v 16 barvách, tzn. řekl bych, že by se spokojil s grafickou kartou standardu EGA. Orbits Voyage through The Solar System vyšel z dílen francouzské společnosti WinterTech, která zdá se nikdy nevyprodukovala nic jiného.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

  • | Kategorie: PC 

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle