Obrazem: reportáž z boudy blahobytné

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Žádné obavy, nejde o proslulou boudu kadí, ale o boudu herní. Přesněji videoherní, konkrétně tu v Červeném újezdě. Ano, po letech jsem opět zavítal do arkádové herny ArcadeHry, a bylo to libé!

Obrazem: reportáž z boudy blahobytné

Pamětníci vzpomenou, že jsem místo poprvé navštívil před cca 12 lety (a 20 kily), záhy po pokřtění prvními čumily. Pokud paměť slouží, bylo to skutečně dopoledne v den prvního otevření, papírový lístek s číslem 002 mám stále někde uschován. Arzenál herny za tu dobu doznal změn, tam, kde se kdysi krčila sotva padesátka automatů, je jich dnes 170, aspoň dle informací, které na místě poskytla obsluha. Druhé patro, které v době první návštěvy neexistovalo, je dnes nadité k prasknutí. Jen doufejme, že to viděl statik ;) Kvituji též přítomnost navoněných WC, čurací pauzy jsem si v roce 2011 musel odbýt v přilehlém hrádku.

Nemá smysl vyjmenovávat jednotlivé stroje, u kterých jsem ty 4 hodiny, které byly návštěvě vyměřeny, strávil, sám z toho mám v hlavě maďarský guláš. Jen s odstupem konstatuji, že typ hratelnosti, které nabízí typické arkádové automaty, není tím, co vyhledávám, tzn. nedokážu u těch her vytuhnout delší časový úsek, protože prostě dostanu na budku a sranda končí. Jsem spíše mužem budovatelských strategií a relaxačních zážitků, ať už jde o prohánění mašinek v OpenTTD, sólo questění ve World of Warcraft, nebo vyzobávání veškerého koření na mapách Dune 2. Je to divnohraní, ale nesuďte mě, sami jste bezpochyby částečně vinni ;)

Co mě ovšem fascinuje a těší je možnost vyzkoušet si automaty s nestandardními schématy ovládání. Klávesnice, joysticky, gamepady, to si lze lehce užít z pohodlí vlastního umaštěného gauče, ale věci jako Battlezone či Missile Command, a všechny ty škatule s platovými pistolemi, kušemi, volanty, řídítky, napodobeninami kokpitů apod., to doma prostě neochutnáte. Porty pro domácí systémy nejsou schopny v adekvátní kvalitě zážitek zprostředkovat, ty hry jsou s danými ovládacími schématy jednoduše příliš srostlé. Good stuff. Obdobně to platí pro pinbally, jejich virtuální ztvárnění je jen šidítkem a nedokáže navodit onen opojný pocit, když kovová kulička zběsile poskakuje v blikajícím bludišti. Je to v principu pitominka, ale krásná.

Jediné netradičně ovládané, co jsem s úctou míjel obloukem, byl automat s Dance Dance Revolution. Sice jsem měl nazuty své oblíbené taneční boty kožené, desetidírkové, ocelovou špičkou zdobené, ale došel jsem k závěru, že vlnivé pohyby, kterých bych se na podložce dopustil, by nemuseli ostatní návštěvníci ustát a obsluha by mě pravděpodobně vykázala na mráz.

No a drobnou radostí bylo též náhodné a letmé setkání s @davesade, který k místu dle vlastních slov v podstatě přirostl. Nedivím se mu a fandím! Dere se mi na mysl apokalyptická vize, kdy byla herna po ultimátním civilizačním konfliktu původními vlastníky dávno opuštěna, a kde, zahalen do pláště z koženek z herních volantů, ochraňuje Dave poslední funkční dieselgenerátor pohánějící zbylou hrstku bzučících automatů, a jako Charón vybírá drobné mince za možnost chvilkového úniku před hnusným světem tam venku. Jen si představte ty questy, které by rozdával! :)

Volné cvičení na téma nekoherentní text z posledního odstavce budiž důkazem, že vlnění z CRT obrazovek dokáže naladit vaše vnímání na jinou úroveň reality. A kdyby to nestačilo, mají v ledničce i nějaké to plzeňské. Prostě a jasně - výlet opět, tedy opakovaně, doporučuji. Nyní mne omluvte, jdu z dlaní vydrhnout nezaměnitelný odér starých a desítky let ohmatávaných plastů :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Obrazem: reportáž z boudy blahobytné"

 • Doomtrooper napsal:

  To je paráda :) Moon Cresta, MK, Joust… budu si tam muset udělat povinný obzory rozšířující výlet. Díky Sledge za tip.

 • RetroPhill napsal:

  Pařanská Mekka „automatoriánů“. Každý pravověrný by tam měl povinně aspoň jednou ročně na hadž. :)
  Dík za report, Sledgi!

 • Keeper napsal:

  My se při naší druhé (a zároveň prozatím poslední) návštěvě překvapivě nejvíc bavili u Rampartu. Vždycky u něj bylo prázdno, nevypadal ani nějak extra atraktivně a přitom jsme u něj v páru vytvrdli po většinu času. Ve třech to musí být ultimátní bomba.
  To by mohlo být i pro tebe to pravé ořechové, když píšeš, že jsi spíš na budovatelské strategie.

 • marky66 napsal:

  Do Červeného Újezda jezdíme již tradičně každý rok na podzim s klukama z práce na celodenní výlet (vlak+bus). Ve vlaku naladíme atmosféru pomocí old school literatury, Gameboyů, sovětských portable konzolí Elektronika, atp.
  A u oběda pak nesmí chybět retro arcade gaming kvíz o nějakou drobnou cenu, jehož jsem již dvojnásobným vítězem :-)

 • Jelentésmegkülönböztető Kikövetkeztethető napsal:

  Slintám.

 • Hanzee napsal:

  Můžeš to porovnat s Cibienovým muzeem v Praze? Já to mám daleko všude, ale nedávno jsem byl v Praze u letiště (Cibien’s Corner Arcade & Museum) a byl jsem trochu zklamaný. Hodně automatů nefungovalo a obsluha tam zrovna prý byla první den :-)

 • lasice napsal:

  můj svěťák z poslední akce světových rekordů arcade her ;)
  https://www.twingalaxies.com/showthread.php/257391

  dále tam kolega WES udělal svěťák v Sunset Riders a i další kámoši v jiných hrách drží světové rekordy pokud chctete na http://www.twingalaxies.com hledejte jména LEX, HAL, LOZ, ZNC

  pořádájí se tam i jiné různé akce, např. amiga víkendy atd. tento víkend je tam myslím akce nintendo, více info určo najdete na stránkách arcadeher, či jejich FB profilu ;)

  arcadehry vs cibien: arcadehry jsou jednou z největší retro heren ve střední evropě, je to absolutní špička v naší republice prostě nic lepší ho tu není, cibin komentovat nebudu nemá to cenu

  Slegde, sorry ale devasade nepřirostl tak jako já a jiní maringotkový hráči…

 • Mr.Holub napsal:

  Nemit v oblibe arkady a navstivit arcadehry mi prijde jako jisty paradox.
  Take jsem po dlouhe dobe zavital a byl jsem prijemne prekvapen zmenami k lepsimu od predchozi navstevy. Je vyborny napad mit moznost si dat osobni veci do zamykatelne skrinky.

  • Sledge (admin) napsal:

   Nemám v oblibě ten typ hratelnosti (neplatí to univerzálně), nicméně mám v oblibě médium jako takové, tu část herní historie, do které to patří, a celý ten kontext. Tzn. z každé návštěvy jsem samozřejmě nadšený :) A samozřejmě jsou kusy, které jsou skvělé i pro mě, např. automobilové simulátory, v těch škatulích bych klidně celý den strávil .) Na druhou stranu 10 minut u Space Invaders stačí.

 • Mr.Holub napsal:

  Rampart byl portovan na dost plattforem, mam v pameti verzi pro DOS.

 • Harry napsal:

  Parádní místo, byli jsme tam cca 3x. Překvapuje měl, že nezmiňuješ „příběhovky“, které se tam dají dohrát (což se mi v maringotkách fakt nepovedlo, tolik peněz jsem neměl) jako je RoboCop, Terminator apod. Dohrát tam jde lehce i Golden Axe, „Mars rover“ a další věci. Pokud bude muzeum ještě pár let stát, dorazím určitě s další generací, ať se učí klasice! :-)

 • Harry napsal:

  iarmanu: Za mě tohle https://online.oldgames.sk/play/arcade/robocop/10343
  Sledge: Jasně, máš pravdu, Termouš je s pistolemi a dá se hrát ve dvou. :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle