Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Nedávno jsem prezentoval unboxing darované 486ky, dnes se mrkneme na šroubky Pentiu, které jsem získal podobně výhodnou akvizicí. Bylo to nějak takto: "mám to na půdě, jsem ochotný ti to dovézt, ale jestli si to nevezmeš, letí to kontejneru". No a mohl bych snad já dopustit, aby byl funkční či dokonce historický počítač sešrotován? No nemohl!

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

Na fotce můžete vidět solidní AT bednu, co ale vidět nemůžete je hmotnost, která je natolik značná, že skříň k sobě vlivem gravitace přitahuje menší předměty, a statik když se doslechl, co jsem si zaparkoval do obýváku, celou bytovku odepsal a utekl do hor.

A ne, nevím kdo je Bromo, a netuším, proč by mi měl pomáhat. Pozorní si všimli dobové osmi-rychlostní CD mechaniky, k té se ještě dostaneme.

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

Poté, co se mi ve třech lidech a s kladkou podařilo PC otočit, uzřel jsem sadu šik samolepek, které nám prozrazují, že původně šlo o značkovou sestavu z produkce firmy AutoCont. Pečetě jsou jak vidíte porušené, takže na reklamaci vyčvachtaných větráků mohu zapomenout.

Za zmínku stojí i popisky portů. Jeden by řekl, že je to zbytečné, jelikož nacpat řekněme napájecí kabel do modemu je zhola nemožné, ale jako někdo, kdo pár let pracoval v IT obchodě, vím, že možné je naprosto vše, a pro příště bych doporučil ty samolepky větší, červené a svítící ve tmě.

Pro představu - veselé historky o induloně aplikované místo teplovodivé pasty, popř. teplovodivé pastě nacpané mezi patici a CPU, se zakládají na pravdě. Na vlastní oči jsem viděl, jak to v tý sra*ce topěj...

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

Standardní AT maglajz, veškeré pokusy o pokročilý cable management v těchto případech končí pláčem, šílenstvím a útěkem do hor. (Tzn. mi vychází, že hory jsou obývané především vyděšenými statiky a IT montážníky. Velmi nečekané.)

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

Sestava ukrývá základní desku FIC PT-2006, což znamená Socket 7 s oficiální podporou až 200MHz CPU a čipset Intel 82430VX. Vhod přijde podpora USB a slot pro modul s L2 cache.

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

Sloty pro 72pinové SIMM moduly jsou využité do mrtě, kolik je reálně osazeno se dozvíme až při pokusu o zapnutí. Samozřejmě jen v případě, že to celé neskončí v plamenech. Pro instalaci RAMky je též možné použít DIMM slot / SDRAM moduly.

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

Vida vida, mohlo být hůř! Hlavní výpočetní jednotkou je Intel Pentium 166 MHz, a dokonce v MMX verzi! Zcela konkrétně jde o model SL27K.

Jen mi tedy vysvětlete, jak něco, co mám stále ještě v paměti zasunuté jako top of the line a creme de la creme, může být 25 let staré :/ (Opravdu, datum uvedení na trh - rok 1997.)

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

S grafickou kartou se sestava příliš nevytáhla. Zcela obyčejná S3 Trio64V2/DX s 2MB VRAM není nic, kolem čeho bych křepčil radostí. Ale když se spáruje s 3dfx Voodoo, poslouží dobře.

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

Spojení se světem musí být. Dole 10Mbit síťovka OvisLink LE-8029R, nahoře 56K modem Microcom s čipem ESS TeleDrive ES2898S.

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

A tímto se dostáváme ke zdaleka nejzajímavější komponentě celé sestavy, zvukové kartě Aztech Sound Galaxy Basic 16 MMSN810. Zvukovka má originální Yamaha YMF262 (OPL3) čip, nabízí výbornou kompatibilitu se kartami Sound Blaster 2.0 / Sound Blaster Pro, a co je nevídané - dokonce podporuje standardy Covox a Disney Sound Source!

Karta má i stinné stránky, jako vysoký šum a problémy s během na rychlejších PC (Pentium je zřejmě tak na hraně), ale jako sbírkový kus, popř. karta do nějaké 386ky, je to výtečné :)

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

A pro úplnost ještě zpět k té CD-ROMce, jde o Samsung CD-Master 8E SCR-830. Jistě, pro bezproblémové použití by bylo lepší nacpat do PC nějaký pozdější model, ale mám pro tyhle staré mechaniky slabost. To drama, jestli tohle konkrétní pálené CD tahle konkrétní cdromka přečte, k nezaplacení ;)

Mno, tak to jdeme zapnout...

Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme

Ventilátory nikoli překvapivě kvílí jak japonská Zera při náletu na Pearl Harbor, nicméně kompík běží! Konfigurace RAM je zdánlivě poněkud divoká, ale vychází mi to na kombinaci 2x16MB a 2x8MB k tomu.

Co nám chybí? Disk nám chybí! Ten sice v sestavě byl, zavřený v šuplíku, který si můžete pamatovat z první fotky, ale byl mrtvý jak konzerva s fazulou a trenčianským párkom. Takže kratochvíle z nejušlechtilejších, šmejdění po citlivých materiálech, se opět nekonala. *sad face*

Inu dobré! Seženu nějaké úložiště, trochu poladím větráky, přidám Voodoo 1 a asi nahradím zvukovku, a může to jít do regálu připravené k okamžitému použití. Ano, konečně mám v ložnici regál, kam se dají AT bedny šikovně ukládat, vejde se mi jich tam celých 5, což by mé potřeby mělo plně saturovat. To máte jedno turboXTčko, jednu příčetnou 486ku, jednu přetaktovanou turbo486ku, tohle Pentium, a v budoucnu též snad opět mocnou K6-III+, seženu-li nějaký kvalitní motherboard.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Obrazem: darovanému Pentiu na zuby hleďme"

 • w.x. napsal:

  Jeeee, tu samou dosku mam. Ako primarnu zastupitelku VX cipsetu. Tak sprav na nej nejake testy, lebo na nete som toho vela nenasiel, ale FIC vtedy robila solidne dosky. Mna stala obligatnych 10e, co som povazoval za dobru kupu, kedze v nej boli pichnute aj 2×8 SIMMky.
  Tak ju povazujem za taku primarnu zastupitelku VX v mojej zbierke. Ale vsade su len zmienky o tej novsej PT-2007, alebo potom samozrejme o tych na VIA cipsety (FIC PA-2006, a ostatne PA… niektore z nich boli ze vraj dost legendy). Ale PT-2006 nikde nic. Tak obenchmarkuj kludne aj za mna, lebo ja sa pri tomto tempe, ako sa mi tu kopia neotestovane dosky, tak skoro nedostanem. :)
  Ale i tak, potesilo ma to, ked som ju videl, ze je to presne ta… pripada mi ako taky zlaty stred… nie top, nie smejd, a i ten VX cipset tomu zodpoveda, proste mainstream mainstreamov socket 7 ery, by som ju nazval. :)

 • RetroPhill napsal:

  „vejde se mi jich tam celých 5, což by mé potřeby mělo plně saturovat“ – troufalé tvrzení nebo bezbřehá naivita? Taky jsem před pár lety tvrdil, že jeden, MAXIMÁLNĚ dva retrokompy pokryjí moje skromné potřeby, vždyť kam bych to dal, že? Já hlupák:D
  Momentálně jich po různých zákoutích bytů trčí ve škatulích 10 kompletních (nepočítám soudobý stroj) plus dva notesy a jen pohrůžka rozvodem od mé drahé wife mě donutila vyhlásit příměří tváří v tvář výzvám na inzertních portálech. Tak dej vědět, až budeš přivrtávat další regál…
  Jinak pěkná dobová bedýnka.

  • Sledge napsal:

   Ano, už jak jsem to psal kroutil jsem na sebou hlavou, jak strašně jsem naivní ;) Je to tedy celkem 5 v regálu + 2 na stole (desktop 486 a P3 všeuměl), ale oběma je nám jasné, že ani 10 regálů by nebylo dost! :))

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 3DBLAST - 233x196x4mmRetro podložka pod myš 3DBLAST - 233x196x4mm 246 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle