Retro i nové hry mně stále neskutečně baví!

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Ačkoliv by se mohlo zdát, že herní trh už nemá co nabídnout, není tomu tak. I proto jsem se rozhodl sepsat krátký komentář, co hraji, k čemu se vracím a co nového mě čeká. Pohodlně se usaďte a užijte si písmo psané na imaginární pergamen pokušení her virtuálních.

Retro i nové hry mně stále neskutečně baví!

Ilustrace k článku vytvořené pomocí AI.

Je pravdou, že už je to nějaký ten pátek, co jsem zde dával poslední příspěvek. Ovšem na psaní jsem nezanevřel. Ba naopak. Stále něco tvořím, akorát mám teď více koníčků, takže o hrách píšu méně. Moje kariéra začala v redakci Vyťukej. Poté jsem dostal šanci na Hrej.cz a Games.cz Ale stále jsem myslel na tento web, protože zde panuje příjemná atmosféra.

Určitě nejsem nejlepší pisálek pod Sluncem. A popravdě, když mám začít psát, moje obrovská slovní zásoba by se jakoby najednou vytratila do jiného kosmu. Na druhou stranu, cvik dělá mistra a moje poslední recenze už je taky pár let stará.

Poslední dobou hojně rozšiřuji svůj GOG účet, Steam a sem tam jsem si pořídil něco v jiných obchodech. Z hlediska žánrů hraji vše - tedy až na horory. To po mně fakt nechtějte. Hry mi pomáhají i jako relaxační prostředek.

Onemocněl jsem před lety panickou poruchou a obsesemi. Hry mi umožňuji zkusit něco nového a dělat to, co se svým fyzických handicapem (mozková obrna) a jemnou psychikou nemůžu. Třeba si zaskákat v Mirror´s Edge, i když mám naprostý děs ze strachu z výšek. Plus pár dalších silných fobií. A co tedy hraji? Je to neurekom...


Klasika, která nerezaví!

Na GOG mám už téměř 500 her. A hodlám pokračovat! Roky se věnuji i nezávislé scéně. Nedávno jsem podpořil hru Tape To Tape, jenž po letech na PC přináší opravdu tuze skvělý hokej. A stálo mně to jen... ehm... pár stovek dolarů, naštěstí kanadských. Moje přítelkyně mě naštěstí ve hraní podporuje. Zkoušeli jsme spolu např. It Takes Two.

Hodně mě teď oslovily doomovky. Vrátil jsem se k Duke Nukemovi, Doomovi, ale také jsem si užil českou hru HROT nebo Project Warlock II. Moderní FPS hraji taky, ale není jich tolik. Výjimku tvoří Borderlands a možná časem zkusím nové CSko, ačkoliv multiplayer skoro nehraji. Na GOG mám resty, ke kterým se jednou dostanu. Disco Elysium, hry od Larian Studios, Atom RPG a spoustu dalších.

Retro i nové hry mně stále neskutečně baví!

Ilustrace k článku vytvořené pomocí AI.

Kromě toho jsem si za poslední rok oblíbil vizuální novely (erotické) a taky hry z Japonska. Persona nebo Yakuza jsou ale hodně náročně na čas. Stejně jako Final Fantasy VII. Před rokem jsem si koupil vůbec poprvé v životě PC, které bylo nejlepším modelem za rok 2022. Samozřejmě v parametru cenové hladiny. Ano, hraní mě baví stále. Nedám dopustit na Fallouty nebo Diablo. Před dvěma týdny jsem hrál uzavřenou betu Diablo IV a musím Vám říct, že to bylo moc krásné, temné a slaďoučké, jako když Dracula pije krev z nádherné šíje panny. A když už narážím na upíři, Vampyr nebo Vampire Masquade spolu s Legacy of Kain také patří mezi mé čekatele.

Zpátky ještě skokem do pekla k Diablu IV. Dostal jsem, co jsem chtěl. Více informací najdete na mém vidcastu Lenochodím tempem, kde se zabývám hrami a poté určitým tématem. Můžete mi napsat vzkazy zde pod diskuzi. Díky předem za odezvu a Sledgeovi za malé promo :) Chyběl jsi mi, stará vojno :) A co mám jinak na disku?


Moje oblíbené herní obsese :)

I když mám her ve sbírce přehršel, přesto si občas dopřeji hru, u které nemusím myslet, zapnu si podcast a hraji bez zvuku. Za poslední roky jsem nahrál asi 18 000 hodin ve fotbalovém a hokejovém manageru. Sporty miluji. A tyto hry mi pomáhají udržet si přehled a zároveň mohu své znalosti aplikovat skrze sázkovky. I když dnes raději zkoumám trh z akciemi. Těším se, až si pořídím první skvěle vypadající hru o boxu zvanou Undisputed. Do toho mně ještě zaujala gladiátorská hra We Who Are About To Die. Rozhodně zkuste! Předběžné přístupy dokáží občas zabavit hodně. Chystám se na remake System Shocku a na obě Zeldy, tu starou i tu, která vyjde za pár měsíců.

Poprvé v životě si uživám Uncharted a po zklamání z Batmanů se nemohu dočkat Petera Parkera. O Vánocích mi zval dech Pentiment spolu s Immortality od Sama Barlowa. Konečně jsem také dokončil The Outer Worlds. A snad se dostanu zase k Falloutu 4. Teď jsem spíše na sci-fi vlně než na fantasy. Respektive, rád to střídám. Většinou mám v PC dvě až tři hry, protože vím, že třeba jednu zanedbával. Občas mi chybí i vůně benzínu, takže jsem si dokonale užil Forzu Horizon 4 a pětka čeká v garáží. Nemohu se dočkat nového Test Driveu, ale Need For Speed Heat a Unbound mi také udělaly ohromnou petrolhead radost. Sám jsem letos absolvoval drift v BMW. Moc hezký zážitek.

Retro i nové hry mně stále neskutečně baví!

Ilustrace k článku vytvořené pomocí AI.

Kategorií samou o sobě jsou mody. Ty zkouším velmi rád. Nejvíce asi u Crusader Kings III. Tato hra je neskutečná, geniální a hravá. I kdybyste hráli za stejného panovníka (příklad České království) vícekrát, vždy to bude mít jiné konsekvence. V životě už si asi nezahraji komplexnější a návykovější strategii - zatím 700 hodin času na Steamu. Těch možností, těch náhodných událostí, těch vtipných situací. Středověk neskončil. Ten trvá. A pokud chcete vyzkoušet něco nového, stačí si stáhnout Zaklínače, Pána Prstenů, WarCraft, The Elder Scolls nebo Prince of Darkness. A pro milovníky samurajů je zde i mod zaměření na boje mezi Shogunáty. Pecka! Stejnou měrou rostou jako houby po dešti mody do Medieval II a Rome II Total War. I když většina z Vás je momentálně zamilovaná do Warhammeru III Total War. A právem. Ach jo, další můj rest!

Užil jsem si remake Mafie, Kingdome Come, Creeks, Botaniculu, Machinarium a další české perly. I Chuchla. Škoda jen, že jsem si nekoupil původního černého plyšáka. Za to mám ale doma polštářek z Bulánků, které jsem podpořil. Stejně jako český počin 1428: Shadows Over Silesia. Mistrovské dílo, které je reminiscencí trošku na Inquisitora.

Změnil se i můj přístup k otevřeným světům. Gigantické hry hraji většinou jen jednou, ale zato pořádně. Uznejte: 200 hodin Zaklínač 3, 150 AC Odyssey, 50 hodin The Outer Worlds (Mass Effect jsem stále ještě nerozehrál), 100 Red Dead Redemption 2, 100 GTA V, 120 Cyberpunk - mohl bych pokračovat. Všechno pečlivě a obsesivně vysbíráno a splněno. Nicméně už nikdy víc. :) Přesto to jsou a budou zážitky na celý život.

Retro i nové hry mně stále neskutečně baví!

Ilustrace k článku vytvořené pomocí AI.

I nějaký ten multiplayer jsem zkusil. Vietcong, Insugerency, láká mně Destiny 2, Heartstone, nebo LOTR Online, či SWTOR. A pokukuji i po WoWku. Jak se zpívá - Někdy příště...

No a pár tisícovek jsem utratil díky freewarovce TOP ELEVEN, kde se peru za úctu svého města. Proti živým hráčům je tento facebookový fenomén neskutečně zábavný. Už je to rok, co jsem se do hry registroval. Nyní už mám vše postaveno, otevřeny všechny bonusy za trénink a momentálně jsem na levelu 14. A jako správný machr si dávám domácí zápasy v noci, aby moji oponenti z Asie nebo obou Amerik nemohli hrát současně se mnou. Muhehe. :) Aby toho nebylo málo, po online kláních čekal na mě StarCraft II nebo Desperados III. Tuze lahodné zákusky. K tomu všemu mně láka Master Chief nebo Age of Empires II v novém hávu. A se Žižkou a jeho palcátem v ruce.


Změna je konzole

Ano, je tomu skutečně tak. Už jsem nedokázal odolat Nintendu Switch. Před pár dny jsem si tedy koupil první herní konzoli v životě. Jako epileptik se třesu (pozn. lidé s mozkovou obrnou mají často tuto nemoc, neberte to jako urážku, mám holt cynický smysl pro humor) na Zeldu, Xenoblade, Mario Kart, Animal Crossing a spousta další perel těchto exkluzivit. Ne že bych si stěžoval. Třeba importovaný God of War jsem si na PC dokonale užil, ale přesto. Nešlo říct ne. Takže mně čeká učení se s gamepadem, ale pro jistotu jsem si pořídil klávesnici REAL ARCADE V PRO HAYABUSA. Je skvělá a velmi ergonomická. Další info budu sdělovat v následujících článcích.

Retro i nové hry mně stále neskutečně baví!

Hry mě neustále baví a bavit budou. K tomu všemu se dívám na herní dokumenty, na kytaru si občas zahraji nějaký ten herní riff a když narazím na někoho, kdo hraje taky, je to debata na desítky hodin. Hry jsou pro mně zdrojem inspirace ve vlastní tvorbě, relaxací, zážitkem i dobrým kamarádem. Obecně hraji zhruba tak 5 až 7 hodin denně. Nicméně někdy je to míň a někdy zase víc. Většinou si hraní vychutnávám coby sova v noci. Navíc, kdo si hraje nezlobí!

Snad se jednou podívám do Červeného Újezdu. A snažím se finančně podporovat tvůrce a herní redakce, včetně kluků z Retro Nation. Jsem zkrátka nerd, ale můj život nejsou jen hry. Jsou to lidi kolem mě. V posledních letech jsem si hodně věcí uvědomil, zkusil změnit trošku přístup a ještě víc si užívat života. Protože život je sám o sobě pes a někdy pořádně kousne fest. Sám se řídím svým vlastním heslem, že dělat dobré skutky nevyjde nikdy z módy.

Přeji Vám zdraví, štěstím, co nejvíce volného času (třeba na virtuální světy) a zároveň co nejméně starostí. Brzy zase napopsanou:)

Stephano
PS: tuto přezdívku jsem začal používat dříve než jistý francouz.

Autor: Stephano

Hráč, milovník zvířat, hudby, psaní čtení, jazyků, černého humoru, sladkostí, vědy, deskovek, hry na kytaru, fílmů, seriálu, umění, historie, jídla, sportů... Empatický a cynicky perfekcionista s absolutním sluchem a velmi dobrou pamětí. Mezi mé nedostatky patří někdy velká přecitlivělost a roztržitost. :) O hrách píšu od roku 2006. Hraji vše, až na horory. Mezí mé nejoblíbenější hry patří MAFIA, Vietcong, a série Borderlands, Diablo, Total War, Zaklínač, Star Wars, TES, NFS, Hitman, Football Manager a spousta dalších. Jako fyzicky handicapovaný hráč se zajímám o technologie pro lidi s vadami. Zaměřuji se také na hráče s psychickými nemocemi, protože sám mám kvůli poškození mozku od narození panickou poruchu. Celoživotní PCčkář (od šesti let), který si po třicítce pořídil Switch Oled. Nedávno jsem založil Podcast/Vidcast Lenochodím tempem, kde se bavím o hrách a všech tématech kolem nás. :) Občas podpořím (nejen) herní projekty

Komentáře k:
"Retro i nové hry mně stále neskutečně baví!"

 • Doomtrooper napsal:

  Jejda to je najednou titulů v jednom článku. Jak jsi o tom psal jen se mi míhaly screenshoty před očima a prolínalo se to s vlastními vzpomínkami. Po dlouhých hodinách hraní, vše pečlivě uloženo v dlouhodobé paměti. Naprosto souhlasím s tím tvým pohledem na svět a je fajn že jsi našel jak kreativní outlet tak vášeň která tvoje omezení neguje. Dnes jsou nám servírovány plnohodnotné světy v krásném hávu aniž by jsme museli zvednout zadek ze židle. Já být tebou tak se ještě více soustředím na vlastní tvorbu, s tvou časovou flexibilitou máš ideální příležitost se učit. Programování, tvorba levelů, modů, vlastních her nebo i projektů v kooperaci. Tou cestou bych se ubíral já, aby z těch strávených hodin vyšlo něco pevného co by bavilo i ostatní, stalo se součástí té komunity kterou žijeme a zanechalo odkaz. Jinak přeju ať tě to baví dál, naplňuje tě to radostí a kreativitou. Opatruj se.

 • Stephano napsal:

  Moc díky za komentář! Nápodobně, také přeji spoustu zdraví a vášně pro hry a pro cokoliv. Co se týče módů, tak k nim se vracím hodně často. Určitě to bude další adept na sepsání. :)

 • iarmanu napsal:

  Doporučil bych ti mod Crusader Blade. Podle mě úžasná práce. Jestli to autor dotáhne, bude to epické. Nejvíc toho totiž prosedím u M&B 2 Bannerlord a na CK III se chystám ;).

  https://youtu.be/tA6hlflNsMg

  • Stephano napsal:

   Mount and Blade také miluji. :) O módu vím. I tak díky. Budu ho sledovat. Jsem vždy rád za jiné univerzum nebo další mechaniky, které oživí hratelnost. Jen se u CK III připrav na spoustu hodin zábavy a volného času. Naštěstí to jde zapauzovat a pokračovat dál. Já mám zatím přes 700 hodin od vydání. Hrál jsem spoustu grand strategií, ale ten model jedné postavy s eventy je prostě nádherný a znovuhratelný i za stejnou frakci. Měl jsem v základní verzi asi 70 modů na hratelnost. Jen bacha na auktualizace a padání hry. Některé fungují i s konverzemi. Je jich hodně. Zaklínač, LOTR, TES, Prince of Darkness, WarCraft nebo nové startovní data. O CK III určitě napíšu článek. Je to unikátní hra, která zaujme i nehráče. A na rozdíl od jinýc her od Paradoxu se krásně ovládá a je přehledná. Samozřejmě pořád beru v potaz, že to je grand strategie. Ve dvojce jsem strávil také stovky hodin. CK III a sportovní managery mám v compu pořád, když chci hrát, ale jsem líny si zahrát něco jiného. K podcástům a vidcástům ideální hry, kde nepotřebuješ zvuk. :) ♥

   • iarmanu napsal:

    A co VR, máš nějaké zkušenosti?

    • Stephano napsal:

     Dobrá otázka. Díky za ni. :) Snažím se vidět věci z více úhlů takže asi takto: i když jsem viděl pokusy před rokem 2000, nikdy jsem VR moc nevěřil. Postupem času se mi začal koncept líbit víc. Nicméně zkušenosti nemám. I když bych si ihned jako obrovský milovník veškeré hudby dal s chutí Beat Saber, tak VR asi vynechám.

     1. Nevím, jak by to působilo na můj zrak (kdysi jsem měl spoustu dioptrií na obou očích) 2. Nechci pokoušet kinetózu (pozn. stav, kdy se chce člověku zvracet z točení hlavy – často u jezdců rally, kteří čtou ve velké rychlosti z mapy). :) Naopak mně, jak pomáhá hráčům, kteří ovládají hru díky pohybu hlavy, víček, jedné ruky. Je v tom obrovský potenciál pro lidi jak s fyzickým tak psychickým handicapem. Určitě se k tomu vrátím zde, nebo v Podcastu. Třetí díl jsem udělal právě o hraní s handicapem. Teď se začíná rozvíjet terapie na agorafobii, klaustrofobii strach z výšek nebo ze zvířat, jako léčebná pomůcka. Samozřejmě to nemusí sednout každému. :) Ale beru to jako další pokrok v medicině, i když bude třeba malý. 3D tiskárny a náhrady končetin jsou taky naprosto boží. A co se týče her, snad bude nabídka širší a širší. Některé jsou opravdu super. A komunita taky, teď nedávno byl dokončen mód pro HL Alyx bez brýlí. Klidně napiš, jakou máš zkušenost s VR Ty. :)

 • Anastaz napsal:

  Pěknej rozsah. Já to mám naopak a s věkem se množství her, ve kterých trávím čas, dost zužuje. V podstatě točím jenom Transport Fever 2, KSP, Minecraft a Diablo (samozřejmě jedničku). Několikrát za rok to naředim Wowkem.

 • iarmanu napsal:

  Já už v podstatě NOVÉ krátké hry nehraju. Nejvíc si užívám openworld 100+ hry, třeba naposled Cyberpunk. Doporučuji třeba Xenoblade chronicles a FF XV. Kolem a kolem mám nejvíc hodin v TW medieval II Third age mod, D&C submod. M&B 2 ho zdařile dohání. A já píšeš, když mě ta OW hra chytne, vyzobu jí do posledního zrníčka.

 • iarmanu napsal:

  Taky se věnuju hraní v extrémních podmínkách, což podle mě je málo rozšířený koníček. Mraky hodin na handheldech, jsem odehrál na 60m vysokém meteorologickém stožáru, který máme za chatou ne Krušných horách, když fouká tak se kývá že strany na stranu až je člověku blivno a pak také rád pařím v třeskutých mrazech ve sněhových záhrabech v zimě uprostřed hor. No jo. Každý má to svoje :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš STUNTRetro podložka pod myš STUNT 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle