Avatar

Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit se
No permission to create posts
RSS

Má první 286AT

04/11/2018 - 21:42
Avatar
AfBu

Ahoj,
tak jsem si od tchána dneska odvezl tenhle poklad, moc toho o něm nevím, krom toho že je to Francouz (LEANORD Elan), 286AT a má Super EGA grafiku. Protože ho nemám ani k čemu připojit (monitor), tak nevím kdy se pustím do nějakého experimentování s jeho funkčností, a protože s takhle starým PC se setkávám prvně, tak sem hodím do placu pár dotazů, pokud se někomu bude chtít, tak za odpovědi budu vděčný. Vizuálně vypadá velmi slušně, není plnej prachu, nic není mechanicky poškozeno, jak je to s elektronickou stránkou zatím těžko říct.

1) má cenu se shánět po monitoru nebo konvertoru na vga, případně má s tím někdo zkušenost? našel jsem na alině za cca 500 ale je určený pro arcade boardy; další varianta je samozřejmě pořídit VGA kartu, ale nejradši bych provozoval tu segu, pokud to ovšem bude vůbec něco dělat

2) nešlo by kompozitní výstup z grafické karty (CT-8290 SEGA) poslat do televize a dostat tak byť ne zrovna ostrý obraz?

3) netuší někdo co je ta velká černá věc nad disketovkou? rozebírat budu až v týdnu a zatím mi to jen vrtá hlavou

4) není náhodou trestný tohle vyhodit do sběru? 

Má první 286AT | PC: Retro PC sestavy | ForumMá první 286AT | PC: Retro PC sestavy | Forum

Další změť fotek pořízených bramborou za špatného osvětlení: https://photos.app.goo.gl/e16VX4wmN1CHhNBHA

04/11/2018 - 22:55
Avatar

1+2) Já bych si asi nekomplikoval život a sehnal nějakou VGA kartu, 286ce bude slušet víc :) Na druhou stranu chápu, že chceš zachovat původní konfiguraci. Pak ano, podle toho, co jsem dohledal, něco z těch RCA konektorů asi dostaneš, ale co, to záleží na konkrétní kartě. Když budeš mít kliku, z jednoho poleze aspoň černobílý obraz.

3) Detaily nejsou vidět, ale je to HDD.

04/11/2018 - 23:28
Avatar
AfBu

HDD jsem nahoře viděl, takže buď je opravdu 10cm vysoký, nebo tam jsou dva! Snad bude fungovat, 5ačtvrtku nemám ani jednu. Zítra se k tomu zkusím v kanclu dostat a podám podrobnější report. Mám tam i malou čb televizi, tak to vyzkouším...snad mi neuteče magický kouř, díky kterému ta elektronika funguje.

Nakonec, kdž to půjde dobře, tak asi dám na tvou radu a pořídím tam nějakou VGA, ta SEGA může ležet zabalená poblíž do doby než se mi dostane do pařátů nějaký 9-pin monitor...rád bych si konečně zahrál Silly Knighta na reálném HW, letos se mi ho sice podařilo nasbírat pěknou řádku, ale v ničem nemám kompatibilní grafiku a ten fallback do běžného textového režimu není zrovna pohledný :(

05/11/2018 - 08:23
Avatar

No nebo to taky může být jen záslepka, že :) Z těch fotek to vypadá, že použitý HDD sice čelo má, ale je namontován tak, že je celý uvnitř. Takže pod ním buď ještě něco je, nebo je to zaslepené. Těžko říct, jsme zvědav, co se z toho nakonec vyloupne. Btw. kdybys potřeboval, nějakou VGA grafiku asi najdu. Vyměním za XT fix pro Silly Knighta ;))

05/11/2018 - 14:48
Avatar
AfBu

Sledge napsal(a)
No nebo to taky může být jen záslepka, že :) Z těch fotek to vypadá, že použitý HDD sice čelo má, ale je namontován tak, že je celý uvnitř. Takže pod ním buď ještě něco je, nebo je to zaslepené. Těžko říct, jsme zvědav, co se z toho nakonec vyloupne. Btw. kdybys potřeboval, nějakou VGA grafiku asi najdu. Vyměním za XT fix pro Silly Knighta ;))  

Okej, to je dobrej deal :D mám tu samé hypermoderní PCI, ISA žádnou. Né, na SK ti samozřejmě juknu a za kartu si něco řekni, jinak to je krádež.

Jnak žádné čmoudíky se nekonají, start je krásně tichý, asi jako když startuje B747, ale nic podezřelého, bliká, disky naspinují a pak hrabou (ano, jsou dva, měl jsi samozřejmě pravdu a to černé je disk), jenom obraz není, ani na jednom z RCA neleze nic (ještě na to můžu juknout osciloskopem, ale TV ani neťukne), samozřejmě to může být nastavení na DIPu na kartě, ale zatím jsem k ní nenašel žádný manuál, takže netuším co se tím nastavuje.

Ps: na desce s procesorem je přepínač mono/coul. (čb/barva), ani ten nepomohl.

Jó a ještě dotaz, používáš nějaký floppy emulátor? Do týhle mašiny ho určitě budu potřebovat, tak jestli je bezpečný brát ty z ali, okolo 15-20 USD, třeba tuten: https://bit.ly/2PEOko9

05/11/2018 - 14:59
Avatar

Jj, emulátor disketovky mám v XTčku, je to ten, cos linkoval - Gotek, viz https://www.high-voltage.cz/2018/pc-xt-a-emulator-disketovky-gotek/

Máš dost ISA slotů, pro přenos dat si rozhýbej síť - https://www.high-voltage.cz/2014/pc-xt-cast-osma-sit-a-internet/

Večer tedy mrknu na VGA karty a nějakou Tridentku snad najdu :) Ale upozorňuju, že na LCD je obraz z těch karet nic moc.

05/11/2018 - 21:07
Avatar
AfBu

CRT mám, takže to není problém, zvukovka taky není problém, ale síťovku zatím nemám, ale do tohohle stroje mi stejně přijde až taková nepatřičná, ten emulátor bude stačit :D

07/11/2018 - 03:54
Avatar
LubikCZ

Tož jsme už dva, co vlastní tuto zajímavou mašinu :)

P1100011.jpg

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

07/11/2018 - 10:42
Avatar
AfBu

LubikCZ napsal(a)
Tož jsme už dva, co vlastní tuto zajímavou mašinu :)
  

Koukal jsem, ona totiž ta tvá fotka je jediná, kterou jsem na netu našel :) Funguje ti? Můžu se zeptat co v ní máš osazeno za grafiku?

A ještě jestli náhodou nevíš jestli ten přední a zadní DIN port je jen prodrátovaný, nebo to jsou dva samostatné?

07/11/2018 - 10:53
Avatar
MilasPce
Pardubice

Plochý kabel na fotografii ukazuje na prodrátování DIN5.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

07/11/2018 - 10:53
Avatar

Tak jsem našel CHIPS F82C451, kterou bych asi mohl pustit dál :) O víkendu otestuju a dám vědět.

08/11/2018 - 02:48
Avatar
LubikCZ

AfBu napsal(a)

LubikCZ napsal(a)
Tož jsme už dva, co vlastní tuto zajímavou mašinu :)
  

Koukal jsem, ona totiž ta tvá fotka je jediná, kterou jsem na netu našel :) Funguje ti? Můžu se zeptat co v ní máš osazeno za grafiku?

A ještě jestli náhodou nevíš jestli ten přední a zadní DIN port je jen prodrátovaný, nebo to jsou dva samostatné?  

No určitě ho mám někde detailněji nafoceného na více fotkách, takže dohledám a doplním a jestli funguje? Tý jo, už ani nevím. Ale někdy se na to vrhnu, abych ho pořádně otestoval a zjistil, co a jak. Mám také sken z časopisu Elektronika, kde je vyfoceno více modelů a něco málo textu se tam také najde, ale žádné zázraky nehledej, v podstatě se zase až tak moc nedozvíš.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

08/11/2018 - 22:26
Avatar
LubikCZ

LEANORD ELAN High Teck 286

Spousta fotek focených většinou za snížené viditelnosti při rozsvíceném světle a většinou s bleskem, ale o co jde je poznat v pohodě, tak můžeme porovnávat. Funkčnost - někdy ano, někdy ne, tedy jde o konfiguraci disku za pomocí programu GSETUP, která když se podaří, tak OS najede :)

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

09/11/2018 - 01:28
Avatar
AfBu

Funkčnost - někdy ano, někdy ne, tedy jde o konfiguraci disku za pomocí programu GSETUP, která když se podaří, tak OS najede :)

No potěš koště, zdá se, že se mám na co těšit. Studuju ten gsetup, nějak mě nenapadlo, že by nějaké PC nemělo integrovaný setup v biosu, rád bych ji dal dohromady, bude to nejstarší PC co mám a rád bych ho ve funkčním stavu, což bude nevyhnutelně znamenat výměnu původních disků za nějakou tu SD/CF kartu, disketovku pořeším gotekem, s VGA mi tedy asi pomůže Sledge, jestli se mi zadařilo s těmi úpravami pro XTéčko, možná osadím i nějakým tím zvukem. Zatím se jen modlím že vážně bude fungovat :D

Ps: to album je bohužel neveřejné.

Plochý kabel na fotografii ukazuje na prodrátování DIN5.

Já si to myslel, nicméně ve mě hlodala naděje, že by snad mohl podporovat PS myš (přes redukci). Díky za odpověď!

09/11/2018 - 16:37
Avatar
Olomouc

Ta černá věc je čelo z nějakého Seagate MFM disku. Líp by to bylo vidět ze strany. Na nějaké další fotce je dokonce nastavení v biosu: disk č. 5 a tovární označení vadného sektoru. 

Quantum Pro Drive LPS?

10/11/2018 - 08:29
Avatar
LubikCZ

AfBu napsal(a)

Funkčnost - někdy ano, někdy ne, tedy jde o konfiguraci disku za pomocí programu GSETUP, která když se podaří, tak OS najede :)

No potěš koště, zdá se, že se mám na co těšit. Studuju ten gsetup, nějak mě nenapadlo, že by nějaké PC nemělo integrovaný setup v biosu, rád bych ji dal dohromady, bude to nejstarší PC co mám a rád bych ho ve funkčním stavu, což bude nevyhnutelně znamenat výměnu původních disků za nějakou tu SD/CF kartu, disketovku pořeším gotekem, s VGA mi tedy asi pomůže Sledge, jestli se mi zadařilo s těmi úpravami pro XTéčko, možná osadím i nějakým tím zvukem. Zatím se jen modlím že vážně bude fungovat :D

Ps: to album je bohužel neveřejné.

Plochý kabel na fotografii ukazuje na prodrátování DIN5.

Já si to myslel, nicméně ve mě hlodala naděje, že by snad mohl podporovat PS myš (přes redukci). Díky za odpověď!  

Tak ten odkaz na galerii zkus, galerie by už snad měla být přístupná pro veřejnost. Jinak já si tvrdě stojím za originalitou, takže nějaké SD karty, virtuální disketovky a podobné fičury, mi do počítače nesmí. Výjimkou, konkrétně u tohoto počítače, byla výměna EGA grafiky za VGA, protože jsem neměl EGA monitor. A jinak DIN5 je na klávesnici, myš tady bude sériová COM9.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

10/11/2018 - 09:06
Avatar

LubikCZ napsal(a)

 Jinak já si tvrdě stojím za originalitou, takže nějaké SD karty, virtuální disketovky a podobné fičury, mi do počítače nesmí

Záleží na tom, k čemu dané PC máš. Jde-li o historický exponát, pak je snaha o historickou věrnost na místě. Jde-li o počítač k běžnému použití / hraní / experimentování, pak tyhle novodobé fičury VELMI usnadňují život :) Plus je dobré mít věci, u kterých je šance na selhání skutečně vysoká (disky, disketovky, monitory) podchycené nějakým moderním řešením. Starých plotnových disků mi při běžném používání odešlo dost na to, abych věděl, že CF/IDE či SD/IDE adaptéry jsou darem z křemíkových nebes ;)

AfBu: Jen co dopiju poslední hlt ranní kávy, a pak si udělám další dvě, jdu testovat tu grafiku :)

10/11/2018 - 10:22
Avatar

Tak tu mám vítěze:

octek-IMG_20181110_101710.jpg

Karta vypadá funkčně, obraz naskočí, žádné podezřelé artefakty nevidím, nicméně obraz na LCD je skutečně nic moc, ale to je shodné pro všechny laciné VGA karty z tohoto období, další dvě se stejným čipem vypadají stejně hnusně, Tridentky jakbysmet.

sp_PlupAttachments Attachments
10/11/2018 - 14:27
Avatar
AfBu

Wow ta vypadá dobře, vyloženě do té 286tky padne :D Jsem ještě zvědavý na ten test Silly Knighta, jestli poběží na tvém XT, jsem jak nervózní rodič co nervózně čeká, jestli dítko splní nějakého bobříka :D

@LubikCZ: nejsem bůh ví jaký sběratel, mám jen pár kousků a to většinou nezajímavých, mašinu chci mít vždycky ve stavu aby se dala zapnout a dalo se na ní něco zahrát, originální komponenty, které používáním často odcházení, zabalím a uložím si bokem, aby nedošly újmě zbytečně brzy (v případě tady té 286 tam disky na 90% nechám, jen zůstanou odpojené). Navíc jsou to dobré náměty rozhovoru když se někdo objeví v kanceláři a super je, když mu zrovna ten stroj který ho zaujme můžu zapnout a on si zahraje něco, na co si 20 let ani nevzpomněl. Kdybych měl těch mašin víc, tak asi taky nechám "funkční" jen jednu a zbytek originál, ale to ani není můj cíl ;)

10/11/2018 - 15:08
Avatar

No vidíš, Silly Knight, píšu si do víkendového plánu! :)

10/11/2018 - 16:07
Avatar
AfBu

Teď ješte koukám, že k tomu má LubikCZ i originální klávesnici, tolik štěstí jsem neměl, ale asi musím být rád, že se mi podařilo před sešrotováním zachránit to PC jako takové. Baterie se koukám skoro proleptala skrz, taky to tam mám načaté, ale ne tolik. Co jsem studoval tak tam je 6V a měla by jít nahradit CR-P2, jen doufám že v lokálním bastlířském krámku mi seženou držák, v nejhorším případě lze nahradit čtyřmi AA bateriemi.

10/11/2018 - 16:23
Avatar
LubikCZ

Sledge: Pro mě je větší zábava "hrát" si autentickým hardwarem byť za cenu, že může odejít do křemíkového nebe. Stále žijeme v době, kdy se dá docela dobře sehnat většina starého hardwaru. Ale tento můj postoj tady jistě všichni znáte.

AfBu: Co ta moje galerie? Už by měla být veřejná.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

10/11/2018 - 19:28
Avatar
AfBu

LubikCZ napsal(a)

AfBu: Co ta moje galerie? Už by měla být veřejná.

Jojo, prave tam jsem koukal na tu krasnou klavesnici a na tu baterku ;) moc dik za nasdileni

10/11/2018 - 19:43
Avatar
LubikCZ

AfBu napsal(a)

LubikCZ napsal(a)
AfBu: Co ta moje galerie? Už by měla být veřejná.

Jojo, prave tam jsem koukal na tu krasnou klavesnici a na tu baterku ;) moc dik za nasdileni  

Jojo, klávesnice je nádherná po očistě a také plně funkční, ale ta baterka je hrozná, navíc je tam snad i přilepená nebo přirezlá, nevím, ale jednou s tím budu muset už něco udělat. Nebo ji vyřadím úplně a přidám tam jinou.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

10/11/2018 - 20:28
Avatar
AfBu

LubikCZ napsal(a)

Jojo, klávesnice je nádherná po očistě a také plně funkční, ale ta baterka je hrozná, navíc je tam snad i přilepená nebo přirezlá, nevím, ale jednou s tím budu muset už něco udělat. Nebo ji vyřadím úplně a přidám tam jinou.  

Nebudu učit orla létat, takže si sem ten odkaz odložím spíš pro sebe, nebo pro další dobrodruhy co sem zabloudí v budoucnu, ale info o te baterii vč. náhrad je tady:

http://www.minuszerodegrees.net/5170/battery/5170_battery.htm

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online:
24 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2160

Sany: 1498

MilasPce: 1494

Neny: 1136

Powerack: 965

Logout: 934

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 674

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1398

Příspěvky: 23755

Nejnovější uživatelé:

Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, Stanos, zbynek, BuziBob, NEILik, fmatejic, SLOVACKOVA VERY, klouda, Rocky, Jiří Hefler, vychu, TomMiga

Administrátoři: Sledge: 5639

Podpořit finančním příspěvkem »

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 3DBLAST - 233x196x4mmRetro podložka pod myš 3DBLAST - 233x196x4mm 246 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle