Acer Swift 1 aneb úskalí moderního výpočetnictví

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Výpočetnictví™ (Technomorous).

Pořídil jsem si přibližně před sedmi měsíci takový žertovný laciný notebook. Ve vidině neustálého cestování v rámci rekonstrukce bytu mi šlo především o nízkou hmotnost, solidní výdrž na baterii a rozumné dílenské zpracování. Vše ostatní bylo podružné.

Výběr vyhrál Acer Swift 1 a byla to dobrá volba. Sedm hodin na baterku není problém, tělo je hliníkové, noťas nemá žádnou aktivní komponentu (dokonce ani větrák) a je tak dokonale tichý, klávesnice je podsvícená, displej v cenové kategorii do 10 tisíc vynikající. A výkon? Inu, Intel Pentium Silver N5000 (byť čtyřjádrový) v kombinaci se 4GB RAM nepodává výsledky zrovna oslňující. A nyní se blížíme k onomu v nadpise avizovanému úskalí moderního výpočetnictví...

Z hlediska pracovního je hodnocení kladné. Na chléb náš vezdejší si vydělávám tvorbou a správou webů, nicméně držím se na chvostu hlavního proudu, tzn. v celém tom "hurá, je tu další javascriptový framework, dnes již dvacátý čtvrtý" letadle nejedu. Mám jednoduchý ulehčovač práce (SASS, minifikace, livereload), který mi ke spokojenosti stačí, víc nic. Dokonce ještě pořád s chutí používám jQuery! A to byste na konferenci o současném webovém vývoji radši prohlásili, že na tvorbu webů používáte Frontpage, než že pořád děláte s jQuery. Suma sumárum kromě ulehčovače (nodejs/gulp) potřebuju prohlížeč (Chrome), spuštěný databázový a PHP server (XAMPP), FTP klient (Filezilla), vhodný editor s hrstkou pluginů (Sublime), něco na obrázky (Gimp), správce souborů (Total Commander) a Winamp s muzikou. Na uvedené konfiguraci žádný problém, práci nic nebrzdí.

Z hlediska sociálně zasíťované zábavy je to ale peklo. To si otevřete prohlížeč, v něm Facebook, Twitter, Gmail, WhatsApp, nějaký zpravodajský web, Youtube... a konec. Omezení vyplývající z "pouhých" 4GB RAM se začne citelně ozývat a za další 4GB byste platili zlatem. Žel, noťas má šváby připájené a RAMku nezapojíš. Webové stránky moderního střihu jsou zasyflené stovkami kilobajtů zbytečného javascriptu, k tomu prolezlé desítkami sledovačů, cookies / GDPR odsouhlasovačů, vyskakujících reklam, a chudák noťas topí, že hliník div nezačne oxidovat. Pomocné pluginy v prohlížeči řeší problém jen částečně, protože jejich samostatné procesy žerou RAMku též, a vůbec je to celé nějaké na levačku. Nevím jak vy, ale já jsem si takhle onu informační dálnici budoucnosti nepředstavoval.

Acer Swift 1 aneb úskalí moderního výpočetnictví

Ale sám mám co říkat, na fóru mám toho javascriptu taky zbytečně moc, holt hotová instantní řešení :/ Co si člověk nenapíše sám... (Snažím se nebýt součástí uvedeného problému, viz výše.)

No nic, grumpy old man končí, nyní ho omluvte, chce si pustit video o nadřazenosti CRT monitorů, takže musí pozabíjet pár nadbytečných procesů, tedy i tento.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Acer Swift 1 aneb úskalí moderního výpočetnictví"

 • Falcon napsal:

  Někdy mi přijde, že správci webů nemají zpětnou vazbu z reálného světa. Obligátní hláška „Nepoužívejte adblock, obsah našeho webu žije z reklam“ by člověka přiměla to vypnout, ale následně se nastartuje 13!!! bannerů všude možně – nad, pod, plovoucí, vyplňující 2/3 obrazovky kolem 800 pixelů široké nudle vlastního webu…

  Prakticky je tahle výpočetní náročnost moderních, konzumních webů hlavním motorem upgrade všech těch „nenáročných“ počítačů, jen na videa, facebook a web – nejdřív to zařízlo jednojádra, potom plotnové disky (byť na tom má podíl i Windows 10, který po jistém vynuceném update vytížil trvale plotny na 100%). Další jsou na řadě 4GB RAMky.

  • Sledge (admin) napsal:

   Z tou zpětnou vazbou je to skutečně bída – 100x jim budeš vysvětlovat, že na jejich Macbooku Pro to sice běží moc krásně, ale že typická domácí šunka se u toho řádně zakucká. Ale nevinně v tom nejsou ani samotní zákazníci, požadavky na fullscreen video na pozadí (a pro jistotu ještě ve slideru, takže těch videí je na stránce vícero) některým nevymluvíš :/

  • Nox napsal:

   A nejhorsi je, ze ta hlaska se mi objevuje, ikdyz Adblock nepouzivam a nikdy jsem ho nemel nainstalovany. Kdyz uz delaji oj…. na lidi, tak ho alespon maj delat poradne.
   Tak ona vetsina BFU stejne matla web na hloubych mobilech s Androidem a spol, kde zase pro zmenu pro zobrazeni 3 tlacitek/ikon je treba 2x scroolovat dolu.
   Jinak ko domaci „sumku“ podle me dneska nema cenu provozovat nic pod i3/8GB/SSD, protoze jinak jsou s tim akorat same problemy. Ale vysvetlujte to lidem, co maji P4/Athlon/C2D a 5Kc by za novy PC/ntb nedali, neb by nemohli byt na dovolene ve vetsi dire nez soused.

 • Mr.Holub napsal:

  Tak to dnes je.
  4GB RAM byly rozumne mimimum pro Web pred 10ti lety, dnes je to 8 GB.
  Na druhou stranu to neni narust radovy, viz. Prumerny HW 1979 vs 1989 vs 1999 vs 2009 vs 2019.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle