UMAX aneb jak neprodávat notebooky

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Pozor! Výkřik do tmy se starými hrami nesouvisející, omlouvám se za přerušení obvyklého programu a slibuji nápravu co nejdříve ;)

To jsem si takhle listoval aktuální nabídkou laciných notebooků. Můj letitý Lenovo ThinkPad X200 sice stále funguje a výkonem bohatě dostačuje, ale znáte to, s léty se mění priority a já najednou zjistil, že bych ze všeho nejvíc uvítal notebook malý, lehký a pasivně chlazený. Prostě mě ten ventilátor nějak začal rozčilovat nebo co. Navíc z X200 se poslední dva roky line jemný zápach tavícího se plastu, který jsem nebyl ani po rozborce schopný identifikovat. Přisuzuji to únavě materiálu.

Dalším kamenem úrazu je baterie, neoriginální T6 Power v ThinkPadu zvládne aktuálně něco přes dvě hodiny, rád bych se pohyboval aspoň kolem pěti. A tak vám tak zkoumám, co je k mání, a narážím na UMAX VisionBook 13Wa Pro. Za cenu kolem 6 500 Kč dostanete 13,3" IPS Full HD displej, Intel Celeron N3450, 4GB RAM, 32GB HDD, to celé pasivně chlazené a v hliníku. Férová nabídka, řekl bych.

(Ano, chápu, že je to nějaký čínský bazmek, na který Umax někde v zaprášeném skladu lepí svoje logo, ale co, když se člověk po dvou třech reklamacích prokouše k funkčnímu kusu, půjde to.)

UMAX aneb jak neprodávat notebooky

Jenže ouha, ona je ta věc vybavená systémem Windows 10. V zásadě proti němu nic nemám, na desktopu jej spokojeně používám, dokonce jsem si jako velký kluk koupil retail krabicovku a dal tak po letech sbohem pirátění předchozích verzí. Ovšem provozování W10 na stroji nízkého výkonu a s 32GB úložištěm je holý nesmysl, to prostě nejde dohromady, ať se marketingové voodoo snaží zaříkávat sebevíc.

Vznesl jsem tedy na distributora (umax.cz) opakovaně a různými kanály dotaz, zda na stroji náhodou nemají otestovanou aspoň nějakou *buntu distribuci Linuxu. Odpovědí mi bylo strohé "Linux nepodporujeme". A to mě trochu sere. Ne to, že neví, to bych pochopil. Ale to, že nejsou schopni obětovat hodinu práce servisního technika, který si stáhne Live CD / USB a prostě to vyzkouší. I kdyby napsal "nezvládlo to ani nabootovat", snahu bych ocenil.

(Drobný fakt, že dotaz vznesený prostřednictvím komentářů přímo pod produktem na oficiální stránce se neprokousal přes schvalovací proces, blahosklonně pominu.)

Hele, já rozhodně nespadám do kategorie fanatický kompilovač jádra, ale myslím si, že Linux i na desktopu místo má. A pro starší či podměrečné notebooky je dokonce ideální. Takže tohle strkání hlavy do písku a ignorování dotazů je... smutné. Zvlášť, když nejsem jediný, kdo se podobně táže. Od prodejce / obchodníka bych čekal poněkud aktivnější přístup a ne tuhle okázalou neschopnost.

Tak holt nový notebook nebude, no! Aspoň udělám něco pro své zdraví, ušetřený peníz jsem utratil za krásné nové kolo :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie:  

Komentáře k:
"UMAX aneb jak neprodávat notebooky"

 • ¯\_(ツ)_/¯ napsal:

  Je to re-badged Jumper EZbook 3 Pro a podporuje např. deriváty Ubuntu. (Google.)

 • Doomtrooper napsal:

  Zrovinka jsem chtel napsat ze Ubuntu to stoprocentne podporovat bude., tedy spise obracene, Ubuntu bude podporovat ten hardware, je tam prakticky vsechno standard.

  • Sledge (admin) napsal:

   Hardware standard, ale když si trochu pogooglíš, tak problémů je s tím dost :) A to jak bootování, tak zprovoznění komponent. Je to nějak podivně zapojený, či co, týká se to obecně Apollo Lake produktů.

 • LubikCZ napsal:

  Jestli to neměly být Windows 1.0 :D

 • Rapier napsal:

  To nevíš, že tam jde přidat SSD?! Obavu koupit takovýto notebook bych měl spíše kvůli Intel Apollo Lake a současné kauzy, kdy tyto procesory mouhou časem přestat fungovat, viz. https://www.cnews.cz/intel-chyba-bay-trail-apollo-lake-degradace-cipu

  • Sledge (admin) napsal:

   O SSD vím, časem by na něj došlo, ale i těch 32GB by mi s nějakým Xubuntu bohatě stačilo :) A moc díky za ten odkaz, zajímavé čtení. A průser na obzoru, jeden „počítač na net“ s Bay Trail Celeronem je v rodině provozován :/

   • Rapier napsal:

    Už jsem byl rozhodnutý si Apollo Lake v nějakém pasivně chlazeném notebooku koupit ale přešla mě chuť. Představa, že bych si koupil 13″ Acer Swift 1 za 10k na staré tituly a po čase by mě v něm odešlo CPU…..to fak ne. Bohužel. Jedině ten Umax 13″ nebo ten jejich nový 11″ tablet s klávesnicí do 6 tisíc ale i tak. Půjdeš do toho, když víš co potenciálně hrozí?

 • kuba napsal:

  za ty prasule bych koupil x220 a zustal bych vesele u TPcka a linuxu ;-)

  • Sledge (admin) napsal:

   X220 možnost je, ale jak jsem psal, chci něco komplet pasivně chlazenýho, je to ujetej požadavek, ale je to tak ;)

   • acrux napsal:

    Doporučuji pohledat starého MB Aira. Větrák sice má, ale člověk ho neslyší. Mac OS je také derivát unixu sám o sobě, ale případně je podporován jak Linux, tak Win.
    Hlavně provedené je super – je to celé z kovu, prakticky nikdy se nerozpadne.
    Vydrží celý den, baterku kdyžtak koupíš na ebay za relativně málo peněz – to je výhoda starších Apple věcí, všude je na ně spoustu dílů.

 • Honza napsal:

  Nějaké nové poznatky autora nebo ostatních k tomuto notebooku? Teď jsou různě k dostání u běžných prodejců elektroniky tyto Umaxy v rozmezí od 4000-6000 Kč. Taky mě to láká si s tím hrát a udělat u toho díky Linuxu užívatelný stroj. Nakonec, na mém starém netbooku Samsung N145 se aktuální Xubuntu dá taky používat celkem s přehledem (ale musí být připojený na monitor; samotné rozlišení toho netbooku je už „za zenitem“).

 • Tom F. napsal:

  Dík za tohle, akorát jsem o něm uvažoval, tak neudělám chybu, že bych ho koupil :)
  Btw Sledgi, kupoval jsi ten repas? Taky jsem koukal na 240, ale dostal jsem informaci od prodejce o výdrži baterie 2-3 hodiny, takže skoro mrtvá. Leda koupit od Lenova za dvojku novou, no.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle