Vybírání monitoru – horší než koupě bot!

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Nesnáším nakupování bot. Prostě je to opruz. Problém jsem naštěstí zčásti vyřešil tím, že posledních 10 let kupuju stejnou zimní (a vlastně i podzimní a jarní) obuv - steelky černé desetidírkové. Léto většinou zamáznu nějakou tou černou, plátěnou a bílou špičkou zdobenou lacinou obuví, co si hraje na conversky, a je hotovo. Kdybych tak mohl stejný postup aplikovat i na monitory, to by byl ráj!

Pro člověka, pro kterého je PC zdrojem obživy i zábavy, a kouká tedy do pixelů bez problémů 12 a více hodin denně, je výběr monitoru zákonitě bolest. Jakákoliv nedokonalost je neustále na očích. Navíc já jsem od jisté doby na monitory... ale řekněme to na rovinu, úchyl.

Začalo to kdysi dávno, u prastarého vysvíceného čtrnáctipalcového kaziče zraku, co měl obraz deformovaný v podstatě do čtverce, a obnovovací frekvence přes 60Hz mu byla zapovězena (CRT pochopitelně). Uprosil jsem po nějaké době rodiče k nákupu zbrusu nového 15" CRT monitoru značky Targa, těšil jsem se, jak si pomůžu, a ono kulový. Byl to jeden z nejhorších monitorů, který jsem kdy měl. Neodstranitelný modrý nádech, obraz natočený o několik stupňů doprava, mizerný kontrast, neostrý obraz, který při jakékoliv změně pulzoval, podle toho, kolik na něm zrovna bylo světlých ploch, hrůza. Reklamace zamítnuta, samozřejmě. Od té doby si snažím dávat při výběru majzla. Dlouhé hodiny pročítám recenze a beru jen doporučované kusy, díky čemuž jsem měl několik let na stole perfektní CRT Samsung 757p, který byl později nahrazen neméně perfektním LCD NECem 1970NXp s MVA panelem. NEC to bohužel po pár letech vzdal a musel být nahrazen, tentokráte jsem sáhl po lacinějším kusu Asus VE228. Žádný zázrak, ale až na backlight bleed docela fajn monitor, který měl sice trochu svérázné podání barev, ale na druhou stranu se mohl pochlubit rovnoměrným podsvícením, takže při práci (dost koukám do bílé) mě neotravovaly světlejší / tmavší plochy. K němu jsem si jako sekundární monitor postavil starý Samsung 203B, který má sice slabší kontrast, ale díky rozměrům (20") a správnému poměru stran (4:3) se do něj prostě dobře kouká.

No, a nějaké dva týdny zpět jsem si usmyslel, že je čas posunout se opět trochu dále. Omrkl jsem aktuální nabídku a došel k závěru, že 24" IPSko s poměrem stran 16:10 je přesně to, co hledám (16:9 je prostě nudle :) Následovalo obvyklé martirium - pročítání recenzí, diskuzních fór, komentářů všude možně apod. Nakonec jsem se rozhodl držet rozpočet zkrátka a vybíral jsem v nižších cenových hladinách, z čehož mi vyšli dva kandidáti - Dell U2412M a HP z24i. Známé značky, podobné parametry, osvědčené modely. Nakonec jsem vybral HPčko, pwm regulaci jasu u Dellu jsem se raději rozhodl vyhnout.

Vybírání monitoru – horší než koupě bot!

Takže tu teď sedím, koukám do nového HP z24i a jsem... rozladěn. Mírně řečeno. Nevím, jestli mám oči deformované léty zírání do TN panelů, ale na obraz, který generuje tohle IPSko, si prostě nemůžu zvyknout. Tovární nastavení - úplně mimo. S výchozím nastavením RGB složek je obraz zelený, nastavení jasu na hodnotu 100 raději nebudu komentovat, to je předpokládám proto, aby monitor lépe vynikl na výstavce. Po baj-voko úpravě RGB (cca 250, 230, 230) se barvy plus mínus dostaly na uvěřitelné hodnoty, ale pořád je to nějaké nehezké. Výchozí nastavení kontrastu je vzhledem k možnostem panelu také velmi optimistické, až po stažení z 80 na 60 (ze 100) je to plus mínus OK (opět, pocitově, sondu nemám). Při nastavení nad 90 se dokonce mění teplota barev. Naprostá katastrofa jsou tmavé tóny, které jsou slité do jednoho fleku. Bez nastavení funkce black stretch na hodnotu medium není v tmavých částech obrazu vidět skoro nic. Podsvícení je nerovnoměrné, při práci s textem na bílé ploše je to vyloženě otravné - na pravé straně je monitor nejtmavší, nejsvětlejší je samozřejmě veprostřed, směrem k levé opět tmavne, ovšem až na levý horní roh, který je téměř stejně světlý, jako střed. No a pak tu máme klasiku, IPS glow, který samotný mě nakonec ani tak netrápí, ale co je horší je povrchová úprava displeje, která má předpokládám glow potlačovat, a díky které má vše takový zvláštní perleťový nádech.

Pozitiva, která na monitoru nacházím:

 • Rozměry a poměr stran, to je opravdu přesně to, co jsem hledal.
 • Absence backlight bleed, tedy prosvítání podsvícení, kterého jsem si nevšiml vůbec - je-li, tak je přebité výše zmíněným IPS glow.
 • "Neexperimentální" střízlivý design - mě se tohle prostě líbí (stejně, jako se mi líbí třeba Thinkpady).
 • Nastavitelný podstavec.

Mezi námi - já samozřejmě vím, že je to laciný monitor, a že v téhle cenové hladině nemůžu čekat zázraky. ALE - vzhledem k tolik vychvalované technologii jsem prostě čekal něco úplně jiného. I když jsem si v recenzích přečetl, že podsvícení není úplně ok, a že kontrast by mohl být větší, a kdovíco ještě, pořád jsem si opakoval - koukáš tady do TN panelu z roku 2010, cokoliv, co si koupíš, musí být zákonitě o galaxii jinde. Jenže ona to není moc pravda. Jistě, barvy jsou trochu živější, jejich distribuce na přechodu od světlé do tmavé je rovnoměrnější (až na peklo ve tmavých odstínech), některé hry vypadají líp (Hearthstone), ale co z toho, když se na tom blbě pracuje, protože "bílá je flekatá a tmavá hází odlesky". Na reklamaci to není, ten monitor podle mě ukazuje tak, jak je s tím výrobce spokojen, ale já jako uživatel tedy musím konstatovat, že příště budu koukat jinam.

Takže za mě - HP Z24i ne. Nešetřete, nemá to cenu.

Aktualizace!

Tak to vypadá, že se tomu HPčku musím omluvit. Všechny výtky zůstávají, ALE - objednal jsem si podstatně dražší EIZO EV2455 s tím, že prostě chci perfektní monitor, a že HPčko půjde jinam. Když jsem monitory postavil vedle sebe, musel jsem uznat, že i když je EIZO lepší, rozhodně není lepší o 4 tisíce. Má lepší barvy (tovární kalibrace na jedničku), nemá onen perleťový nádech způsobený anti glare úpravou, ovšem rovnoměrnost podsvícení byla o poznání horší, než u HPčka, navíc v pravém spodním rohu byl viditelný prosvit podsvícení, a vůbec celá spodní část byla zvláštní, jakoby rozpatlaná (podsvit, ne ostrost), bylo to viditelné na jednobarevné ploše. Ano, asi jsem nafasoval horší kus, ale dost, dál už to nemám sílu řešit. EIZO putuje zpět, HPčko zůstává na stole a já se smiřuji s tím, že monitor, který si představuji, do 10 tisíc nikdo vyrobit neumí. Tak třeba za dalších 5 let :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie:  

Komentáře k:
"Vybírání monitoru – horší než koupě bot!"

 • daef napsal:

  byl jsem taky strašně dlouho obrovský fanda CRT monitorů a to hlavně kvůli hraní a vysokým obnovovacím frekvencím, takže ještě před pár lety mi na stole seděl 21″ Eizo monitor, který uměl 1600×1200 při 120hz (koupen v bazaru za 500kč :) )a prostě jsem se ho nikdy nechtěl vzdát. Nakonec odešel a já musel začít řešit LCD a vybral jsem ve výsledku DELL S2740L a musím říčt, že jsem si rychle zvykl a po těch pár letech co ho mám tak spokojenost.

  • Sledge (admin) napsal:

   Já si na LCDčka zvykl poměrně rychle, díky onomu NECu, který byl prostě parádní. Na levných CRT mě vždycky rozčilovala špatná geometrie obrazu, zmíněný Samsung tím naštěstí netrpěl :)

 • Mikessch napsal:

  Peknej web, poslal jem dnes 50,-
  Weiter machen!

 • Clous napsal:

  Já mám necelé 2 roky Dell P2416D a jsem spokojen.

  • Sledge (admin) napsal:

   Já chtěl konkrétně rozlišení 1920×1200. Na běžný provoz bude 2560x 1440 určitě vhodnější, ale, a to je velmi důležité, na staré DOSovky je 1920×1200 ideální (320×200 neinterpolovaně zvětšeno do 1600×1200 :))

   • Clous napsal:

    Na DOSovky mám klasiku LCD 4:3. myslím že má max 1280×1024, shodou okolností je to taky DELL 1703FP a k tomu PC s DOSem. Jinak teď víc hraji přes tu nahrávací kartu AverMedia :-) Asi nejsem tak náročný.

 • Rudy napsal:

  Škoda, možná by ten Dell býval byl lepší volba. Mám v práci 2 a jsem s ním tak spokojen že jsem ho koupil i našim na ty jejich internety, za ty prachy že… Jen pro srovnání, doma mám 2x dražší Eizo a přesto mne tenhle Dell neuráží.

 • Mastafa napsal:

  Osobně bych monitor pod 10K Kč nekupoval. Již několikátým rokem jedu na Dell 2007 fp a nemůžu si stěžovat. Není to sice 16:10, ale to jsem ani nechtěl.

  Jinak s těma botama souhlas. A nejen boty, ale hadry a cokoliv, co se musí oblíkat/nosit. Od jisté doby to praktikuju tak, že když natrefim na něco, co mi sedne, koupím to aspoň dvakrát-třikrát, abych měl na dlouho pokoj. Nehledě na to, že časem to, co mi sedlo, už třeba ani neseženu, protože to nahradili jiným modelem (protože móda).

  Ale když už jsme u těch bot, tak taky si zpíváte, když máte nový boty?
  https://www.youtube.com/watch?v=tiyp6KmmTGg

  • Sledge (admin) napsal:

   No, viz dodatek, koupil jsem EIZO za 11k a jako nic moc :)

   S nákupama to dělám stejně, trika po třech, když sednou, džíny Levis 502, protože velikost drží a můžu si je objednat přes net apod. :)

 • Doomtrooper napsal:

  Zdravím,
  Zajímavý článek, já osobně nemůžu říci nic proti ASUS ROG Swift PG278Q ale na takové velké obrazovce se cíleně vyhybám spread sheetům a všechno co má bílý podklad. To za hoďku unaví každé oko. Takovéhle věci dělám na svém laptopu. Všechnz produkty na 3D modely, nebo audio produkci jsem si customizoval s tmavými podklady.
  Ale pro tebe když jsi úchyl tak mám doma to pravé!! Haha.
  SUN grafická stanice CRT 20″ s trinitron plochou obrazovkou a výběrovou obrazovkou pro perfektní knovergenci, manuální nastavení teploty a hloubky všech barev. spousta dalších nastavení a konektorů které vím že používá jen Silicon Graphics. No prostě mazel z minulého století co stál tisíce dolarů. Já na něm pracoval a hrál hry dlouho, barvy to má opravdu krásné. Teď sedí na půdě a jestli se mi nepodaří rozchodit Silicon Graphics mašinu co jsem teď pořídil tak ho odtamtud asi nikdy nesundám, páč váží dobrých 30 kilo. Haha jojo… to byly časy kdy byla váha takřka úměrná ceně zařízení haha..

  • Sledge (admin) napsal:

   Já měl krátce na stole něco podobnýho – 20″/21″ CRT Nokia, na vstupu to mělo oddělený složky, 5 BNC konektorů – R/G/B/hsync/vsync. Táta to přines odněkud ze šroťáku. Bohužel fungovala jen pár měsíců, pak to vzdala. Když jsem to tahal o patro výš k sousedovi, málem jsem zdechl :)

 • Krtek napsal:

  To jsem rád za svoje nenáročný oči (ono i uši). Z iMackovýho LCDčka jsem se (asi) zdegradoval na nějakýho starýho ViewSonica a prakticky nepoznam rozdíl. Teda někdy asi jo, ale že by mi to trhalo žíly(oči)…. Pro mě je dneska asi nejpodstatnější dostatek vstupů abych moh střídat víc počů na jednom monitoru. Furt všechno srovnávam s Lumíkama na C1084s, takže nemam důvod si stěžovat na nic. U LCDček jsem nikdy ani nevěděl jaký je to typ panelu (asi ten nejhorší když jsem za monitor nedal snad nidky víc než 3-4 tisíce), důležitá je spotřeba proti CRTčkum. Vlastně celkem podstatná věc pro mě je aby to nebyla lesklá nudle.

  • Sledge (admin) napsal:

   Mě se zdá, že ty problémy, co mi vadí (hlavně nerovnoměrný podsvícení), rostou s úhlopříčkou. Na 19″/17″ sem si podobných věcí nikdy nevšiml.

   • návštěvník napsal:

    Jo, to má svoji logiku. Pokud pro každý monitor použijí stejný počet podsvětlovích trubic, tak nejméně rovnoměrné podsvícení bude u největšího monitoru.

 • Doomtrooper napsal:

  To Sledge:
  Pokud podsviceni je to co ti vadi, a ja to docela chapu pak jdi do OLED a uz nebudes mit nikdy problem. Ja jsem mel na stole dve 17ky a jsou krasne tenoucky a ten obraz je proste krasnej, az moc. Ta ostrost je kristalova. Akorat na Photoshop / dreamweaver combo se mi to neosvedcilo pac mi nesedely barvy. Ale jinak baaaaajecna vec. :)

  • Sledge (admin) napsal:

   A kde se obyčejný smrtelník dostane k OLED monitorům? Co jsem googlil, tak už pár let je to ve stavu „příští rok už určitě!“ :)

  • nývštěvník napsal:

   Je to divné, ale uplynulo dalších 5 let a… zrovna jsem se díval po notebooku s OLED, nějaké jsou, ale extrémně málo jich je. Kvůli jedinému požadavku, tedy OLED, si musím všechny ostatní parametry notebooku nechat nadiktovat velkým diktátorem.
   No nic kupovat nebudu.

  • návštěvník napsal:

   Dívám se na OLED monitory na czc a našel jsem tam jen čtyři a to 48″ 48″ 41.5″ 47.5″ tedy všechno super obrovské krávy. Stejné je to s televizorama, pouze hodně obrovské uhlopříčky 55″+ se dají koupit jako OLED.
   Takže uplynulo 5 let od zdejší diskuze a OLED monitory se stále koupit nedají, protože super obří monitor nechci. Navíc jsou to vše UHD 16:9. Takže si nemohu vybírat rozlišení a poměr stran.

 • ehee napsal:

  Skoda, ze nejaky VA s rozumnym pomerem stran je k nesehnani ….

  „monitor, který si představuji, do 10 tisíc nikdo vyrobit neumí. Tak třeba za dalších 5 let :)“
  Vidite to moc optimisticky, sam predpokladam, ze na dnesni monitory jeste budeme vzpominat. Jediny posun k lepsimu bude v celkovem rozliseni a mozna i uhlopricce, ale zbytek parametru pujde spis do kelu.

  • Sledge (admin) napsal:

   Všechno je možný, já třeba opravdu rád vzpomínám na ten NEC, na něm jsem prostě nenašel chybu. Možná delší odezva, ale u těch DOSovek, co většinou hraju,je mi to dost fuk :)

 • PClama napsal:

  Když pominu roky s CRT, dlouhou dobu jsem používal 21″ Lenovo l220x 1920×1200 VA, za ty peníze to byl vynikající panel s 94% Adobe RGB (mám sondu). Dost dlouho jsem hledal náhradu a větřil jsem i ve vodách HP řady Z, EIZO, Samsungy atd. a nakonec skončil u DELLu s jejich U2716d. Ten jedinný dokázal barevně nahradit staré Lenovo, aniž bych musel prodávat ledvinu. HP Z24 mělo například jen 75% Adobe RGB.

  • Sledge (admin) napsal:

   Mě mrzí, že nejde sehnat nic novýho s 1920×1200 a VA panelem, ta technologie mi zdá se sedí víc, než IPS.

   Holt asi budu muset počkat a vyhlížet OLED monitory :)

   • PClama napsal:

    Mě VA taky sedělo, proti IPS tam není žádný nádech do fialova v úhlech. Ale ani u toho DELLu jsem si toho nijak moc nevšiml, řekl bych, že je ve všem lepší než to Lenovo.

    • Sledge (admin) napsal:

     HPčko naštěstí barevný nádech v úhlech taky nemá, jen ztrácí kontrast. EIZO na tom bylo ještě líp, tam v zásadě kontrast zůstával. Kdyby tomu kusu, co jsem koupil, podsvícení neprosvítalo vpravo dole plus bylo trochu rovnoměrnější, asi jsem si ho nechal. Barvy byly perfektní.

 • nývštěvník napsal:

  Pěkný blog. S nákupem bot mám také problémy. Ono to s tím kapitalismem a konkurencí, díky které se mají všichni snažit, není až tak žhavé.

  Před léty jsme si koupili pevný disk Samsung, extrémně hlučný pouhým otáčením ploten, reklamace zamítnuta. Dodnes jsem se nesetkal s žádným pevným diskem, který by byl tak hlučný při pouhém otáčení ploten. Ale to není všechno: Onen pevný disk Samsung byl vítězem v počítačovém časopisu jako nejtišší pevný disk!!! No jo, kvality kapitalismu se nezapřou.

  No nechám toho, ať mě nezavřou do vězení za komunistickou propagandu.

  IPS monitory…. my jsme si již před léty koupili IPS televizor a také jsem si od vychvalovaného IPS hodně sliboval a… také jsem byl zklamaný. Jo ta černá na IPS televizoru hodně svítí, IPS televizor nedokáže zobrazit černou.

  Jako první byly TN, které pod úhlem měnily barvy i jas. Pokud je za monitorem jen jeden člověk a nedívá se na monitor z úhlu a nemá monitor přehnané velikosti, tak to není až takový problém.
  PVA má odstanovat změnu barev pod úhlem, ale změnu jasu pod úhlem ne.
  IPS má odstranovat změnu barev i jasu pod úhlem. Tímto způsobem je IPS velmi přínosný u televizorů , protože na něj se obyčejně dívá více lidí zaráz a každý z jiného koutu obývacího pokoje, tedy pod jiným úhlem. Ovšem pokud se člověk dívá na monitor z příma, tak vlastně IPS nic navíc nepřinese.
  Navíc mám pocit, že speciálně na IPS mimořádně hodně svítí černé plochy. Posuzuji to tedy podle docela laciného IPS televizoru.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle