Nebylo opuštění CRT monitorů zbrklé?

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Po nekonečném laborování s Dosboxem, po zpravidla neúspěšných snahách přimět starší windowsí hry ke koukatelnému zobrazení skrze rozličné wrappery a scalery, po všem tom rozplizlém škálování a patlacích filtrech vyhlašuji porážku. Jak tu stojím (no dobře, ležím na gauči na hromadě rozdrobených lupínků) přísahám - pořídím si starý dobrý CRT monitor! Ne, nezešílel jsem. Podle videa z kanálu Digital Foundry je kvalitní CRT obrazovka i na nové hry lepší než LCD!

Do mysli se vtírá se nepříjemná otázka: neudělali jsme chybu, když jsme na CRT monitory zanevřeli? Nenechali jsme se zlákat falešným pozlátkem obrazovek sice placatých, ale jinak téměř ve všech ohledech, snad vyjma geometrie obrazu, horších?

Jistě, prastaré a vysvícené 14" VGA monitory byly o zrak, ale vzpomeňte na CRTčka z přelomu tisíciletí (a mladší). To přeci bylo úplně jiné kafe. Vysoká rozlišení v rozumných obnovovacích frekvencích, solidní geometrie, více či méně ploché obrazovky... Na Samsung 757p vzpomínám vyloženě v dobrém! A že to byly velké těžké mrchy, jejichž stěhování na LAN párty rovnalo se fyzické trýzni? No co, trocha posilování před partičkou Starcraftů může ajťákovi jen prospět!

Hmm, ale kde takové nějaké slušné CRTčko sehnat?

Nebylo opuštění CRT monitorů zbrklé?

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Nebylo opuštění CRT monitorů zbrklé?"

 • AnachronyX napsal:

  Za mě tedy rozhodně ne :-) S počítači si hraji někdy od roku 1983/4, tehdy ZX Spectrum, pak Atari STe, a musím říct, že co mi vždycky vadilo, tak blikající televizory/monitory. Vždy to byla absolutně největší slabina a příchod plochých LCD s mnohem výraznějšími barvami, ostrým obrazem a bez jakéhokoli chvění či čehokoli podobného jsem uvítal jako spásu.

  Hraním na nejrůznějších emulátorech trávím většinu volného času a netrpím pocitem, že by to bylo horší než na původním „železe“. Obraz používám nefiltrovaným, bez jakékoliv emulace prokládání či čehokoli jiného, jen pokud to jde se zapnutou korekcí poměru stran. Maximálně zapínám celočíselné škálování 2x, 3x atd., co to jen můj 24″ monitor HP dovolí.

  • Sledge napsal:

   V emulátorech se dá ještě leccos zachránit softwarově, ale LCD monitor u starého DOSového PC, nebo třeba SEGA Mega Drive na LCD televizi, to je prostě tragédie :( Btw. s těmi barvami bych nebyl takový optimista, IPSka mají sice zářivě syté barvy, ale co obvykle předvádějí v odstínech směrem k černé, to je peklo.

   Btw. jak píšu v té šortce, bavím se o „poslední vlně“ CRTček, samozřejmě souhlasím, že klasický starý levný VGA monitor je blikající slepota na pochodu :)

   • AnachronyX napsal:

    Asi jsem divný, já prostě rád kostičkovaný obraz s ostrými (a hlavně rovnými) hranami :-) Ale já jsem celkově asi jiný, mým primárním OS je už od roku 1997 Linux, takže jsem většinu her hrál pod nejrůznějšími typy emulací, včetně raných experimentů s DOSBoxem či Wine :-D

 • Falcon napsal:

  Spotřeba, pekelná ergonomie (resp. peklo přizpůsobit umístění dlouhé těžké krabice pro dlouhodobou práci), degausování, nutnost manuálního nastavení každého aspektu obrazu, v mém případě i životnost (4 roky). Na CRT fakt nevzpomínám s láskou a přechod na LCD už v roce 2003 pokládám za pozitivní posun vpřed :)

  • Sledge napsal:

   Já to vítal úplně stejně, zvlášť poté, co jsem několikrát tahal 17″ CRT napříč Prahou :) Ale poslední dobou nějak… střízlivím, nebo co. Když jde o staré hry, není to dobré. Samozřejmě se nebavím o práci, tam LCD jasně vítězí, koukat celý den do texťáku na CRTčku bych doopravdy nechtěl :)

 • Pelikan napsal:

  Já měl svůj 17 palec ADi rád. Vyměnil jsem jej jenom proto, že skapal.

  • Sledge napsal:

   Já svůj Samsung někomu daroval. Ale to už je takových let, že ani nemá smysl stopovat komu :)

   • Falcon napsal:

    Já jsem necelý rok zpět předal funkční 14″ AOC sběrně, rovnou ze sklepa.
    Jestli bude diskuze pokračovat v tomto duchu, snad toho i začnu litovat :)

 • KamilZm napsal:

  Já končil 21″ s EIZO s Trinitron obrazovkou, díky které vážil 35 kg a musel jsem zpevňovat stůl . Ale obraz byl parádní, pokud nevadily dva proužky typické pro Trinitron obrazovky (tuším, že to byly nějaké napínací/zpevňovací dráty).

 • Doomtrooper napsal:

  Já pořád skladuju pár větších a kvalitních kousků přes 20″ na půdě.
  Asi né kvůli tomu že bych na nich chtěl zase hrát i když barvy a krásná plochá obrazovka mého SUNu (Vyrobila SONY pro grafické stanice) na 100Hz byla vážně moc pěkná. Ale je to prostě hrozně velký a těžký krumpl. Držím si ho kvůli škále připojení které akceptuje, PC, Apple a hlavně Silicon Graphics. Nahrál jsem se s ním ale dost a dost, měl jsem ho natolik rád že jsem si ho s sebou přitáhl z USA, No a i dneska se prostě hodí. Mimochodem na sběrném dvoře se objevují CRT vcelku běžně. Takže bych to zkusil tam, být vámi pokud po nějakém zatoužíte.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 486DX2 - 228x189x2mmRetro podložka pod myš 486DX2 - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle