Zázraky 3D tisku

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Znáte tenhle veselý obrázkem se psem?

Zázraky 3D tisku

Tak nějak takhle se posledních několik dní cítím já, jelikož jsem si, konečně a hurá sláva, pořídil 3D tiskárnu. Ušlechtilá věc 3D tisku mě fascinuje delší dobu, pořízení 3D tiskárny bránila jen a pouze cena. No a stalo se, že jsem při bezcílných toulkách internetem narazil na Ender 2 Pro v akci za cca 3700, čemuž už nešlo odolat.

Takže jsem objednal, zaplatil, za dva dny obdržel balík a nyní mi na stole trůní tenhle prcek. A jak si pozorné oko čtenářovo může níže všimnout, nasadil jsem držák filamentu obráceně, asi abych potvrdil onen psí povzdech, ale na funkci to naštěstí nemělo vliv :)

Zázraky 3D tisku

A jak to tlačí? Inu, uspokojivě. Neforemných plastových zrůd jsem zatím na svět přivedl minimum, většinou to dopadne plus mínus tak, jak bych si představoval. Zázraku 3D tisku si samozřejmě okamžitě všimla má zítra pětiletá dcerka, ergo jsem první víkend strávil tiskem emoji bobků, jelikož každé dítě ve školce musí v rámci narozeninového balíčku jeden takový bobek obdržet :) Ale chápu, ve světě pětiletých je bobek vrcholem jemného, vkusného humoru.

Jakmile jsem skončil s bobky, došlo na jednorožce. Pochopitelně. A když jsem se konečně vymanil z požadavků dítka, zkusil jsem nějaké ty praktické věci, jako např. krytku pro Game Boy SP a brackety pro Sound Blastery. Brackety dopadly trochu hůře, mám se ještě hodně co učit, ale v nouzi poslouží.

Zázraky 3D tisku

Ale řeknu vám, není to zrovna plavba klidnými vodami. Od začátku mě trápí problém, který se blbě vysvětluje, a ještě blběji odchytává. Podložka je vyrovnaná a výškově kalibrovaná tak, aby tisková hlava levitovala na výšku papíru nad ní, v souladu s pravidly. Jenže tiskárna se občas rozhodne, že tento nejnižší bod osy Z nedodrží, a hlavu nechá levitovat cca 1mm nad podložkou. Tisk jde pak samozřejmě do háje. V 99% případů pomůže tisk zrušit a spustit znovu, ale je to otravné.

Zázraky 3D tisku

Vinou tohoto problému jsem si také zrušil první podložku. Jelikož jsem podložku vyrovnával v onen moment, kdy se tiskárna rozhodla, že nejnižší bod osy Z bude o onen 1mm výše, při tisku samotném zajela tryska hlavy pod rovinu podložky, čímž do ní vyryla solidní brázdu. Nakonec šlo o štěstí v neštěstí - na původní podložce odmítala první vrstva dobře držet, ale na podložce náhradní, která vyjde na stovku a je na pohled úplně stejná, jako ta dodaná v balení, drží vše festovně.

Zázraky 3D tisku

Vkusné náušnice do společnosti, když potřebujete ukázat, že tak nějak máte v p*či

V každém případě nákupu nelituju, nějaké problémy tu jsou, ale výsledky jsou slušné, ono se to poddá :) Asi nejhorší jsou zatím ty brackety, hodně to stringuje a celkově je to takové nevzhledné.

Zázraky 3D tisku

Btw. pokud v tom jedete taky, zde můj profil na printables.com :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Zázraky 3D tisku"

 • RetroPhill napsal:

  @brackety: plandající jacky a gameport v díře u volně zasunuté karty bez backplate jsou ještě nevzhlednější. Možná černý filament by byl milosrdnější k nedostatkům, ale plech to nikdy nebude, to je jasné. Vzadu u kejsu to je ale skoro jedno, ne? Hlavně, že to drží.

  • Sledge (admin) napsal:

   On by asi stačil i trochu kvalitnější filament v téhle barvě, tohle je to nejlacinější, co jsem sehnal :) Zkusím trochu snížit teplotu tisku a uvidim, co to udělá. Ale jak píšeš, lepší než plandající karta :)

 • iarmanu napsal:

  Pěkné. Taky o 3D tiskárně delší dobu přemýšlím, ale pořád si říkám, zda to využiju (asi jo). Zrovna na stejnou tiskárnu jsem za ty peníze narazil a byl jsem už dost na vážkách. Brácha a bratránek jsou děsný nerdi do deskovek, takže už tisknou delší dobu, hlavně bratránek kterej říká, že po těch letech, když doma tu tiskárnu neslyší, tak má pocit, že je něco špatně :). Ty backplaty jsi našel někde v databázi a pak si je poupravil? Hodil by se mi jeden pro Tseng grafiku, asi se stavím za bratrem. A dá se někde sehnat model krytky baterie pro GBC? Žlutý filament problém nebude.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle