30. výročí The Secret of Monkey Island

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Je tomu neuvěřitelných 30 let, co se neohrožený Guybrush Threepwood vydal na svou strastiplnou cestu za dobrodružstvím a povýšení do stavu pirátského. Point'n'click adventura The Secret of Monkey Island vyšla 15. října roku 1990 a majitelé PC a Amig (na další platformy došlo později) se tak mohli pustit do jedné z nejlepších her všech dob.

30. výročí The Secret of Monkey Island30. výročí The Secret of Monkey Island

Hra i přes vysoký věk ztratila málo ze svého kouzla, a to především díky zvolenému přístupu - The Secret of Monkey Island hráče netrestá, ale baví. Nečekají na vás slepé konce, čeká na vás důvtipné hádanky a skvělé vyprávění. Za každým rohem nečíhá smrt, ale číhá tam vypečený fór. Nebo dva. A pokud snad ve vašich očích zub času přeci jen trochu nahlodal audiovizuální stránku, pak je je tu remasterovaná a plně dabovaná speciální edice z roku 2010.

Hi, my name's Guybrush Threepwood and I want to be a pirate!

I přes existenci speciální edice bych ale doporučil využít 30. výročí k zahrání původní EGA verze. Ano, VGA / Amiga verze, kterou předpokládám hrála drtivá většina z nás, je na první pohled atraktivnější, ale v LucasArts dokázali i s EGA grafikou kouzlit mistrně a EGA verze hry má tak své nezaměnitelné kouzlo, nedá se říct, že by VGA byla jasně nadřazená. (To samé a na druhou platí i pro LOOM.)

Pirate Leader: Do you have any special skills?
Guybrush Threepwood: I can hold my breath for ten minutes!

A pokud snad na hraní nemáte čas či chuť, pusťte si aspoň dokument The Making of Monkey Island z YouTube kanálu onaretrotip. V 82 minutách se setkáte nejen s oblíbenými hrdiny ze hry, ale též s jejich autory, v dokumentu účinkují např. designér a programátor Ron Gilbert, programátor Dave Grossman či grafik Mark Ferrari.

Chcete o historii The Secret of Monkey Island vědět více? Nalaďte si 30. října charitativní stream, během kterého sám Ron Gilbert, designér Monkey Islandu, ukáže dříve neviděný vystřižený obsah, jako je např. níže uvedená scéna, která se do finální hry nedostala. Vybraná částka poputuje na podporu The Video Game History Foundation.

30. výročí The Secret of Monkey Island

Technická: celkem existují čtyři PC verze The Secret of Monkey Island:

  • 1990 - EGA / CGA
  • 1990 - VGA (vydaná buď souběžně, nebo s malým odstupem)
  • 1992 - CD-ROM VGA s ikonkami v inventáři
  • 2010 - speciální edice
Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"30. výročí The Secret of Monkey Island"

  • Pelikan napsal:

    Klasika všech klasik. Už jsem se sám chystal nějakou šortku napsat. Ale lenost zvítězila. zase.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle