386ka dotlačená k 60 MHz

Nejsilnější 386ky od Intelu se honosily frekvencí 33 MHz, AMD přiložilo pod kotel ještě o chlup více a povzneslo své modely k andělským 40 MHz. Co se ale stane, chopí-li se křemíku z řetězu puštěný overclocker?

Obyčejně vyždíme z trápené 386ky stabilních 45 MHz, od kteréžto hranice se mu to začne vinou přehřívajících se či nestíhajících komponent trochu sypat. Některé jedince to ovšem nezastaví a pokračují dále. Uživatel JoJo_Reloaded z fóra Vogons se do takové akce pustil a díky kombinaci rychlé cache, vlastnoručně postaveného generátoru hodin a masivního chlazení (Peltierův článek) dokázal Am386DX/DXL-40 přemluvit k neslýchaným 60 MHz.

Pravda, na této frekvenci není stroj tak úplně stabilní, nicméně na o něco méně neslýchaných 55 MHz přede jako výběrovou šunkou nafutrovaná kočka. A aby toho famózna nebylo málo, celý ten experiment je zabalený ve vyladěné skříní s pekelným motivem.

A jak že na tom ten Doom běží? Inu, na úroveň nadupané 486ky se ani 386ka topící se ve vlastní šťávě nevyškrábe, ale pokrok to bezesporu je!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"386ka dotlačená k 60 MHz"

 • Krtek napsal:

  Docela se divim, že se běžně netaktuje na 50 MHz. Kdysi jsem na Blizzardovi 68030ku taktil jenom výměnou oscilátoru z 50 na 60 MHz a běžela tak pár let trvale a stabilně. 66 MHz už bohužel nezvládala, na těch dokázal běžet jenom koprocesor 68882. Myslim, že těch Blizzardů bylo celkem dost. Holt se pozná lepší procesor :-)

  • Sledge napsal:

   Řekl bych, že těch 50MHz by procesor většinou vládl, ale už to nezvládne cache, čipset, sběrnice…

   • Krtek napsal:

    Právě jsem to myslel tak, že tch 50 MHz by mělo bejt celkem běžný. Pokud to desky umožňujou nějak najumperovat. My jsme na Blizzardech měnili oscilátory.

   • Jiří Vitner napsal:

    Mozna to neni vytlacena 386 na svoje maximum, ale kdyz jsem koukal na stranky modera, bylo to delane s laskou. To pro me znamena mnohem vic ;)

 • MilasPce napsal:

  Souhlasím se Sledgem pouští to na dost staré desce. Kdyby použil něco jako OPTI495SLC která běží na 50MHz od výrobce dostal by se výš.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1 202 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak PRINCPlacka / odznak PRINC 16 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle