486quake, Quake svižněji na vaší 486ce

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Že je Quake optimalizovaný s ohledem na Pentium je všeobecně známé. Ano, i nebohá 486ka jde s trochou laborování, přetaktování a vhodné volby komponent dotlačit ke dvojciferným fps, aktuální rekordy jsou v tuto chvíli nad 20 fps, ale to se bavíme o taktech 180 Mhz či dokonce 200 MHz. Běžná Am5x86 na 133MHz je hraní Kvejka prostě nevhodná, a ani 3dfx Voodoo vám nepomůže.

486quake, Quake svižněji na vaší 486ce

A proto je tu projekt 486quake, který se ke Quakovi má stejně, jako FastDoom k Doomu. Jde o fork původního enginu se zachováním jeho funkčnosti, ale s optimalizací pro nePentia, přesněji tedy s odstraněním optimalizace pro Pentia od Intelu, a přidáním optimalizací dalších. Výsledkem je rychlejší běh na procesorech 386, 486, Cyrix 6x86 a AMD K5/K6 - pro každou skupinu CPU je dostupný samostatný EXE soubor.

Jak moc rychlejší to je? U 486tek jde o jeden až dva frejmy za sekundu, u rychlejších CPU se bavíme max o 5 fps. Není to mnoho, na druhou stranu je to měřitelné, a rozdílu mezi 25 fps a 30 fps už si asi všimnete :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"486quake, Quake svižněji na vaší 486ce"

  • Doomtrooper napsal:

    Tohle zní zajímavě. To mi řekni kdo se vyzná v prvních Pentium SSE instrukcích že to dokáže optimalizovat. Asi spíše se odvolává na celkovou architekturu CPU, každopádně je to borec!

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš XGLOBE - 2mmRetro podložka pod myš XGLOBE - 2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle