ao486, 486ka v FPGA

Tam, kde to jde, preferuji původní hardware, nicméně o jeho smrtelnosti nemůže být pochyb, a i když PCček na úrovni 486tek / Pentií jsou pořád hromady, není od věci připravit se na budoucnost. Takovou přípravou může být ao486 SoC, x86 kompatibilní jádro pro FPGA, které obsahuje procesor na úrovni 486SX (tzn. žádný matematický koprocesor), Sound Blaster 2.0, VGA, IDE / floppy řadič a nezbytné komponenty kolem. Spíš než původní projekt nás ale zajímá port ao486_MiSTer pro MiSTer FPGA.

ao486, 486ka v FPGA

MiSTer je open-source projekt all-in-one emulačního zařízení postavený na FPGA Cyclone V (konkrétně na desce Terasic DE10-Nano). Pro MiSTer jsou k dispozici desítky jader, která emulují (simulují) širokou škálu zařízení, od klasických osmibitů (ZX Spectrum, Commodore 64, Atari 800 ...), přes pokročilejší počítače (Amiga, Sinclair QL, Acorn Archimedes ...) a herní konzole (Atari 2600, SEGA Mega Drive, SNES, NeoGeo ...). Jedním z takový jader je právě ao486_MiSTer, které promění MiSTer ve 486ku.

Vlastně nic nového, ao486_MiSTer existuje roky, stejně jako MiSTer. Tak proč o tom píšu? Protože v posledním měsíci došlo k zásadnímu zvýšení výkonu. Ono jádro totiž sice je 486-kompatibilní, ale ne příliš rychlé, pohybujeme se na úrovni VELMI pomalých 486/SX. Nově byla ovšem do jádra implementována L2 cache, výkon tak vzrostl téměř dvojnásobně. Jádro s tímto vylepšením je dostupné v repozitáři na GitHubu.

Práce ovšem neustaly a další vylepšení, konkrétně např. zrychlení L1 cache, jsou na cestě, aktuální dění můžete sledovat na Twitter účtu @AzumFpg. A kdy můžeme výkon považovat za dostatečný? Samozřejmě ve chvíli, kdy Doom dosáhne plynulých 35 FPS! :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Neutíkejte! Líbil se vám článek? Tak jej podpořte sdílením :)
Případně zvažte finanční podporu webu - přestane vás obtěžovat reklama ;)

Komentáře k:
"ao486, 486ka v FPGA"

  • Doomtrooper napsal:

    Presne tak, az na tom povali Doom plynule tak je to teprve spravne ukuchteno :)

  • HonzaP napsal:

    Taky sleduju, ale čekám až se ta vylepšení dostanou i do oficiálního updatu jádra.
    Jestli pojede Tyrian 2000, bude mi to stačit. :D
    (i když třeba Albion by byl fajn taky..)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

SINTECH-SHOP.CZ