BIOS končí

Jeden z pozůstatků prapočátku IBM PC architektury nás zdá se velmi brzy opustí. Klasický BIOS bude definitivně nahrazen moderním (v tomto případě rozuměj zbytečným, nabobtnalým a děravým) UEFI.

UEFI je sice primárním "nízkoúrovňovým" rozhraním již nyní, nicméně stále existovala možnost BIOS-kompatibilního módu CSM, díky kterému operační systémy očekávající BIOS nadále bez problémů fungovaly. Tomu bude brzy konec, Intel totiž ohlásil plány přejít na čisté UEFI do roku 2020. Takže DOS na Intel PCčku z roku 2025 už nespustíte.

Zdroj: arstechnica.co.uk

Což mi připomíná veselou historku, jak jsem tuhle do laciného notebooku Asus X200CA instaloval SSD, načež mě čekalo martyrium záhadných restartů, pádů, neschopností bootovat z flashky atd. Řešení? Ano, přepnutí do CSM módu.

BIOS končí

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

high-voltage.cz
high-voltage.cz

Retroherní a retrovýpočetní magazín high-voltage.cz vám denně přináší články a novinky ze světa starých her a starého hardware.

Podpořit

1 202 Kč měsíčně

Již přispělo 12 patronů

Pěkně prosím, podpořte svůj (doufám) oblíbený retroherní web drobnou částkou. Každá koruna se počítá a za každou korunu díky! :) Více zde »