DOOM nyní i přes teletext

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Tak už i pan bývalý prezident si může zahrát DOOM skrze své oblíbené médium! Bude k tomu potřebovat pár drobností. V první řadě počítač, na kterém DOOM reálně poběží a na kterém se umíchá teletextový stream, dále mezičlánek ideálně v podobě Raspberry Pi, který stream zpracuje, no a nakonec TV, která teletext zobrazí. A výsledek?

Samozřejmě celé se to dá zkonfigurovat i méně impozantněji, kdy se o zobrazení teletextu postará nikoli TV, ale software v mezičlánku, nebo v tomto případě vlastně v cílovém počítači. Ale má to bez CRT TV smysl? :)

Jak můžete vidět na screenshotech, zobrazení je vyloženě hrubé, ale co naděláte, když základní level 1 teletext umí jen 25 řádků po 40 znacích. V pohybu to nicméně vypadá o úroveň lépe, než na statických obrázcích.

DOOM nyní i přes teletext

Veškeré podklady k projektu Doom-teletext naleznete na GitHubu.

No a teď ruce hore - kdo teletext reálně používal? Já se hlásím! A připadalo mi to tehdy jako naprosté sci-fi, považte, interaktivní obsah přímo v obýváku na televizi zvučného výrobce Daewoo! Kolik mi tehdy mohlo být, tak osm? :) Měl jsem teletext projetý křížem krážem, vzpomínám si i na nějakou sekci "pro mládež", všehovšudy čtyři stránky obsahu. Těch barev! Ta rudimentární grafika! Hotový cyberpunk! :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"DOOM nyní i přes teletext"

 • Doomtrooper napsal:

  Taky jsem Teletext používal, otec mi to ukázal jako zdroj interaktivních informací. Jak jsme vlastně žili bez internetu, dnes nechápu. Ač si tu dobu pamatuji tak co se informací týče tak byl prostě časopis ABC, knihy a seriály jako Akta X byl vrchol moderní scifi. Je pravda že fantasy knihy jsme hltali všechny co se k nám dostaly v překladu. Dnes už na to nějak nezbývá času, to raději audioknihu u které jde multitaskovat nebo na netu instantní scifi / fantasy uspokojení v podobě přehršle všech žánrů. Je to prostě dobrý ten pokrok :D. Nicméně pro mě se otevřel svět v 93′ když vyšel Doom. To změnilo pohled mnohých na to jak jsme doposud vnímali tvoření virtuálních světů. Už ne jen ve fantasii v podobě D&D, ale reálná tvorba která s námi zůstává a dalo se na ní stavět. A hle kde to dnes je. Super.

 • Harry napsal:

  Doom je prostě věčný ;-D

 • Nox napsal:

  Ja teletext pouzival v dobe, kdy v te spine, kde bohuzel bydlim, jeste nebyl Internet a toto byl jeden z mala zdroju informaci. Dokonce tam tusim bylo asi 10 stranek tydne u IT. Za me to nebyla spatna technologie, byt mela samozrejme svoje limity.

 • Hanzee napsal:

  Samozřejmě, že jsem teletext používal. Měl svůj technický vývoj. Nejdříve se muselo čekat, až počítadlo projede všechny stránky do vyvoleného čísla. Pak už televize uměla načíst vše a nečekalo se. Poslední verze už měly i nějaké interaktivní hry, jestli dobře pamatuji.
  Každopádně zlaté časy, kdy existovaly bariéry a hranice, takže si redaktoři museli rozmyslet, co napíší a jakou to bude mít kvalitu.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle