Doom8088, zahrajte si Doom na XTčku!

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Dámy a pánové, zacvakněte bezpečnostní pásy, protože tohle je zběsilá jízda. Spustíte-li Doom8088 na skutečném PC XT, popř. jeho klonu, dočkáte se třeskuté snímkové frekvence, která atakuje až dva snímky za středně dlouhou dobu ledovou. Pokud jsou mé výpočty správné, pak začnete-li hrát bezodkladně, tedy ještě dnes večer, máte slušnou šanci dohrát první mapu těsně před okamžikem, než Slunce dohoří.

Doom8088, zahrajte si Doom na XTčku!

Žerty stranou - Doom8088 není hratelný, nicméně jde bezpochyby o zajímavé technologické demo. Ten port skutečně běží i na procesoru Intel 8088 (či kompatibilním), nicméně tempem, proti kterému je pohyb tektonických desek svižným závodem. Počítejte s dlouhými minutami na jeden frame. Zároveň je to celé velmi omezené - základem je GBADoom, osekaný sám o sobě, vykuchány jsou zvuky, hudba je též pryč, nelze ukládat... a taky to dost padá kvůli problémům s pamětí.

Důvod existence? Prostě proto, protože proč ne :) Doom8088 stahujte na GitHubu a bude-li někdo hodně prosit, zkusím to na svém turboXT klonu skutečně spustit. Mimochodem - vzhledem ke způsobu, jakým renderování funguje, tzn. kdy se pro každý frame musí z disku načíst všechny podklady, a pro každou kalkulaci se musí sáhnout do předpočítaných tabulek, které jsou též uloženy na disku, nečekejte plynulý běh ani na řádově výkonnějších strojích, než je skromné XTčko.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Doom8088, zahrajte si Doom na XTčku!"

 • Xspy napsal:

  Tak jako pokus dobré .Doom v databázi a s loadingem musí fungovat i na ZX Spectru :) Jen musíte počítat s časem než se nahrají jednotlivé frejmy z kazety a musíte hodně přetáčet;)

 • WIFT napsal:

  Blbá otázka: jakou grafiku to potřebuje? Nechcete mi říct, že to běží na CGA? Já totiž XTčko reálně nikdy s jinou grafikou neviděl :).

  • Ilfirin napsal:

   Dobrá připomínka. Dokumentace nic neříká, obávám se, že podvádějí s VGA kartou no.

   • WIFT napsal:

    Asi hodím do svého bordelkumbálu granát a třeba se během nastalého výbuchu dostane na povrch ta deska s procesorem 286 a koprocesorem 287 (co jsem nikdy nezkoušel, jestli to vůbec dohromady chodí) a vyzkouším to na tom, jestli to udělá aspoň 1 FPH (s VGA kartou) :) (Frame Per Hour).

 • faraon napsal:

  Zkusil jsem to v DOSBoxu kde mi Doom normálně běhá, a dalo to možná 1fps. Takže tohle fakt ne.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle