Dva monitory pod DOSem

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Mnozí by odpřísáhli, že možnost připojení více monitorů k běžnému PC je moderní výstřelek. Někteří pamětníci by připomněli, že to tak úplně moderní výstřelek není, protože to samé uměly už karty Matrox G400 na konci devadesátých let. Ale víte, že takové "dualheadování" si můžete užít třebas i na 386ce a pod DOSem?

Stačí vám k tomu kombinace karet, které si navzájem "nelezou do zdrojů", tzn. nenastává konflikt v adresování paměti a I/O. Takovou kombinací může být např. MDA + CGA, VGA + Hercules, EGA v mono módu + CGA apod. Pokud se konfliktu zdrojů vyhnete, není souběh karet při správném nakonfigurování žádný problém. Viz úspěšná prezentace na videu výše, kterou pro nás připravil MilasPce - ten použil grafické karty VGA a Hercules.

Horší je to se softwarem, který by tuhle skopičinu uměl využít. Typickým použitím bylo debuggování, kdy byl debugger zobrazen na sekundárním mono monitoru, a váš zdrojový kód / program na monitoru hlavním. Umí to např. Borland's Turbo Debugger. Nebo můžete mít na sekundárním monitoru IDE programovacího prostředí, a na monitoru hlavním program samotný, viz Milasova demonstrace s Turbo Pascalem. Konkrétně druhá možnost mohla být pro programátory vyloženě lákavá - kvalitní monochromatický monitor s textem ostrým jako břitva na straně jedné, a nějaká barevná "herní" plečka na straně druhé :)

K podobné debuggovací kráse se dají přemluvit i některé herní tituly, viz Command & Conquer, a prý to umí i Dune 2. V obou případech je ovšem pro vyvolání debug módu nutné za běhu šťourat do paměti.

Další info viz Dual-Head Operation on a Vintage PC.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Dva monitory pod DOSem"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle