HDD Clicker, simulátor zvuků harddisku

Co se "retroPC" týče, výhody rozličných flash řešení jsou zjevné, stejně tak jako nevýhody starých pevných disků. Jenže co dělat, když se jednomu po škrundání harddisku stýská? Je tu projekt HDD Clicker! Ten alespoň zčásti vrátí starému PC, které je vytuněno CompactFlash kartou, důvěrně známý zvuk hlaviček poskakujících po plotnách.

HDD Clicker, simulátor zvuků harddisku

Může se to zdát jako úplná blbost, ale je fakt, že zvuk rachtajícího disku byl jedním z vodítek, zda PC něco dělá, nebo zda už nastal čas na trojhmat, popř. tvrdý reset. No a některým se po tom skřípotu jednoduše stýská. Tak tady mají řešení. Jak vidno na fotografii, zařízení není složité, o zvuky se stará kontroler ATtiny13 a malý piezo reproduktor, a celé se to připojuje na HDD stavovou LEDku.

Další info o HDD Clicker naleznete na retrokits.de a ve videu níže. Projekt je založen na návrhu od matze79, viz fórum dosreloaded.de. Pokud to dobře chápu, tak po registraci si můžete zkusit zařízení objednat zde.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie:  

Komentáře k:
"HDD Clicker, simulátor zvuků harddisku"

 • Mr.Holub napsal:

  To je duvod, proc mam ve starych PC stale puvodni HDD. Chybelo by mi tam to Chrrr.. Navic mi pripada poruchovost prezivsich IDE disku z 90. let minimalni, neprehrivaji se diky nizkym otackam.

 • RetroPhill napsal:

  Přijde mi to trošku zvláštní – použít SD kartu nebo CF a pak dohánět “feeling” imitátorem chroustání reálného HDD, ale proč ne.
  Já taky dávám přednost reálnému plotňáku před imitací, ale nedržím se striktně “period correct”, protože u některých kusů to akusticky fakt nejde vydržet (a to nemyslím hlavičky, ale vyběhaná ložiska v motorku a cirkulárkový zvuk). Tiché chroupání a pomrkávání ledky k tomu retru přece patří, ne?

  • Sledge napsal:

   Jak píšeš, u spousty vyběhaných kusů už to nejsou zvuky, ale pazvuky, takže tenhle udělátor akusticky dožene to libé, ale neotravuje tím nelibým :) Jako tichý zvukový ukazatel toho, že se “něco děje”, to bude dobré.

 • RetroPhill napsal:

  Je zajímavé, že to není dáno ani stářím disků – třeba třísetmegový Samsung u 486 je nesrovnatelně tišší, než modernější gigový Quantum z Pentium stroje. Jasně, záleží na tom, kolik toho mají namotáno a to u disků bez SMARTu nezjistím, ale i tak.
  A co se havárek týká – odešly mi jen ty, které se už při koupi chovaly nestandartně: IBM Deskstar (aka Deathstar) – občas naběhne, občas ne, při promačkání PCB restartuje, dál pak Maxtor DiamondMax Plus 8 – známá chyba ve firmwaru, kdy disk nastartuje ze záložní SA, která neumožňuje jiné operace, než záchranu dat a rebuild primární SA a tovární kalibraci.
  Všechny ostatní plotny jedou no probs a to mají některé namotáno úctyhodně “motohodin”.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1552 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš XGLOBE - 2mmRetro podložka pod myš XGLOBE - 2mm 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle