OPL2LPT = Adlib na moderních počítačích

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Jedním ze zásadních parametrů nezbytných pro hraní DOSových her je zvuk. Pokud si stavíte specializované retro-PC, je velmi žádoucí nainstalovat zvukovku kompatibilní se Sound Blasterem. Ideálně takovou, která bude mít skutečný OPL2 čip (Yamaha YM3812), a ne jeho klon. A právě zvuk je něco, co z nativního hraní her pro DOS vylučuje moderní počítače. Prostě to nejde, a to ani v případě, že zkusíte starší Sound Blaster pro PCI sběrnici - pod DOSem skrz něj na svém Core i7 nevyloudíte ani píp. Hranice, kdy to rozběhnou lze, je někde u Pentií 3.

Nyní je tu ovšem částečné řešení - OPL2LPT. Toto nové zařízení připojíte do LPT portu moderní základní desky (ano, skutečně jsou jím některé motherboardy stále vybaveny), nainstalujete malý rezidentní prográmek a bác, DOSovky zní stejně báječně jako tenkrát! Pořád jste sice ochuzeni o digitalizované zvuky, nicméně je to rozhodně krok správným směrem.

OPL2LPT = Adlib na moderních počítačích

Zařízení je dostupné ve dvou verzích - zkompletované nebo ve formě kitu. Kompletní přijde na 50 euro, kit je o 20 eur levnější. Další informace o OPL2LPT naleznete např. v tomto videu a v tomto vláknu na Vogonech. Nyní nezbývá než doufat, že někdo šikovný udělá další krok, a vymyslí podobný adaptér, ovšem plně kompatibilní se Sound Blasterem.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"OPL2LPT = Adlib na moderních počítačích"

  • Mastafa napsal:

    „Sound Blaster pro PCI sběrnici – pod DOSem skrz něj na svém Core i7 nevyloudíte ani píp. Hranice, kdy to rozběhnou lze, je někde u Pentií 3.“

    Tohle by mě zajímalo podrobněji proč? Chápu, že mohou být problém ovladače do nových OS. Mě třeba fungovalo S3 Trio v PCI slotu na C2D v pohodě.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak IDDQDPlacka / odznak IDDQD 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle