Necromancer’s Dos Navigator ožil

V dobách (MS) DOSu patřily mezi nejvíce používané nástroje správci souborů. MS DOS od verze 4 sice standardně obsahoval pseudografický DOS Shell, ten ale moc oblíbený a používaný nebyl. Mezi nejznámější nástroje patřily Norton Commander a Volkov Commander (ten byl oblíbený pro malou velikost a byl součástí mnoha záchranných/servisních disket). V české a slovenské republice byl také populární Manažer M602, kterému jsem ale já nikdy nepřišel na chuť.

Necromancer’s Dos Navigator ožil

DOS Shell

Já jsem začínal na PC Tools 4, pak jsem přešel na Norton Commander a nakonec jsem na dlouhou dobu zakotvil na DOS Navigátoru, u kterého jsem zůstal až do Windows 95, kde mu už bohužel docházel dech. Následně jsem přešel na FAR Manager, který používám dodnes. Mám rád textové rozhraní, které je přehledné, dobře se ovládá klávesovými zkratkami a nezdržuje.

Necromancer’s Dos Navigator ožil

DOS Navigátor

Pokusů o znovuzrození DOS Navigátoru jsem zaregistroval několik, ale žádný mě nezaujal tolik, jako se to povedlo projektu Necromancer's Dos Navigator.

Necromancer’s Dos Navigator ožil

Necromancer’s Dos Navigator

Ten po 9 letech ožil a 5.11.2019 vyšla nová verze 3.0, která přináší spoustu novinek. Pokud jste byli příznivci DOS Navigátoru jako já, tak ho určitě doporučuji vyzkoušet, byť se asi vaším hlavním souborovým správcem už asi nestane. Je hodně našlapaný funkcemi, příjemně se ovládá a je to hezká vzpomínka.

Aplikaci můžete stahovat ve verzi pro Windows (x64 i 32bit), Linux (x64 i 32bit) a dokonce i pro DOS (DPMI64 i DPMI32).

PS: O DPMI64 jsem nikdy neslyšel, potkal jste se s tím někdo? Je to pro nějaký x64 build klonu DOSu?

Autor: KamilZm

Komentáře k:
"Necromancer’s Dos Navigator ožil"

  • shakul napsal:

    DPMI64 bude něco jako DPMI(32) – ale procesor to přehodí z DOSového 16-bitového real módu nikoli do 32-bitového, ale rovnou do 64-bitového (a k tomu přidá API pro přístup k OS interruptům z real mode, takže umožní v DOSu spouštět 64-bitové aplikace (na procesorech, které to umí). Ale koukám, že jediná aplikace, která to využívá, je právě NDN :-)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1916 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak RABBIT'S FOOTPlacka / odznak RABBIT'S FOOT 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle