Recenze Genius Navigator Gamepad 365 – ne tak hrozný, jak by mohl být

I když se to na první pohled nezdá, spojit gamepad a myš pro notebook v jedno zařízení není úplně ulítlý nápad. S nástupem 17" a více palcových notebooků to tak sice nevypadá, ale pořád je tu skupina uživatelů, kteří dávají přednost spíše mobilitě, než výkonu. A pokud si, jako já, koupíte 7" netbook, určitě spolu s ním nechcete tahat v batohu myš a gamepad klasických rozměrů.

Proč vlastně gamepad? Jak jsem uvedl v minulém článku, udělal jsem si z EEE701 v podstatě přenosnou herní stanici (zdráhám se použít slovo konzoli). A jsou situace, kdy se klávesnice prostě nehodí. Mluvím například o emulátorech Atari 2600 a SNES / NES. S pájkou taky nepůjdete svařovat mříže.

Nejprve k balení. Myš dostanete zabalenou v blistru, vedle ní ná vás po rozbalení vyskočí obligátní a tradičně zbytečné instalační CD, dále krátký návod a textilní obal s logem Genius. Ten se skvěle hodí na drobné, ale nevidím důvod, proč se obtěžovat s neustálým zabalováním a rozbalováním myši. Zas tak drahý klenot to není.

Navigator 365 má rozměry klasické notebookové myši. Plasty, ze kterých je vyroben, na první pohled nevypadají až tak lacině, jako je tomu u ostatních levných Genius myší zvykem. Tento dojem se bohužel trochu kazí po rozevření na gamepad. Tlačítka gamepadu jsou o poznání více fórová a samotný kloub také nevypadá, že vydrží věčně. Vrzání ozývající se při manipulaci také výslednému dojmu nepřidají. A nakonec kabel od myši by mohl být o něco tenčí.

Myš je vybavena dvěma klasickými tlačítky a jedním kolečkem. Kolečko je sice čtyřsměrné, ale náklony vlevo / vpravo jsou docela nepohodlné, vyplývá to z celkově špatné ergonomie, o které budu mluvit později. Gamepad má k dispozici křížový ovladač a celkem deset tlačítek. Šest z nich je umístěno v pravé části padu, dvě jsou vedle kříže a poslední dvě na horní hraně zařízení.

A jak se s tím hraje a pracuje? Tvar zařízení byl evidentně zvolen především s ohledem na gamepad, a tak můžeme zapomenout na příjemné vyklenutí, o které bychom si opřeli dlaň. Horní strana myši je totiž tvarovaná stejně, jako spodní. Uchopení je tedy velmi nepohodlné, po chvíli seznamování a osahávání zařízení dojdete k tomu, že nejlepší je Navigator 365 palcem a malíčkem uchopit ze stran a ukazováček s prostředníčkem položit na tlačítka. Myš je naštěstí lehká, takže se dá na tento na první pohled krkolomný způsob zvyknout.

A gamepad? Ani u něj není situace zrovna růžová. Tlačítka jako taková se sice mačkají dobře, ale už po chvilce hraní je jasné, že celkové umístění prvků není nejšťastnější. Tyto jsou totiž až na samých krajích zařízení, které si tak nemůžete do dlaně pohodlně opřít, jak je to u gamepadu obvyklé. A přitom stačilo málo - posunout tlačítka o centimetr / dva blíž kloubu. Nejmarkantnější je to u dvou horních tlačítek umístěných na hraně zařízení. K jejich stisknutí pomocí ukazováčků je třeba zkroutit ruku do naprosto nepřirozené polohy. Dalším minusem je samotný kříž - jde příliš ztuha a diagonální pohyb ve hře je kvůli tomu většinou problém.

Genius 365

Z předchozích odstavců to vypadá, že je Navigator 365 naprosto k ničemu, ale zas tak mizerné to s ním není. Celé zařízení je bohužel jeden obrovský kompromis, ale to neznamená, že je nepoužitelné. Ano, je to sice špatná myš a špatný gamepad, ale pořád jde o dva v jednom. Změna z režimu myš na režim gamepad je okamžitá, stačí rozevřít a hrát. Koncept je sice nedotažený, ale ne špatný. Kdyby se ho chytil takový Logitech, mohli jsme mít k dispozici velmi zajímavé zařízení.

A v neposlední řadě je tu cena: za 450Kč je to docela zajímavá věcička, který vás sice nemusí nadchnout, ale s trochou snahy se na ní dá zvyknout. Doma na gauči jí sice nepoužijete, ale v autobuse při několikahodinové cestě domů uplatnění najde (testováno na lidech :)

Takže závěr: Pokud trávíte nějaký čas cestováním a vedle tvorby powerpointových prezentací a psaní revolučních firemních směrnic si taky rádi zahrajete pod nějakým emulátorem, je Genius Navigator 365 zařízení pro vás. Pokud sháníte ergonomickou myš k notebooku, ruce pryč.

Genius Navigator Gamepad 365 - technické parametry:

Počet tlačítek myši: 3 (levé, pravé, prostřední s kolečkem)
Gamepad: D-Pad, 8 akčních tlačítek, Turbo, Clear
Rozlišení: 1600/800 dpi laser
Rozhraní: USB
Podporované operační systémy:
- Windows Vista / XP x64 / XP / 2003 / 2000
- Macintosh with OS X 10.2.8+

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

  • | Kategorie: PC 

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1 552 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak 486 DX2 66 MHzPlacka / odznak 486 DX2 66 MHz 16 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle