Nová ISA grafická karta Graphics Gremlin

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Na netu jsem objevil odkaz na projekt Graphics Gremlin - je to grafická karta ISA založená na FPGA Lattice, speciálně navržená pro emulaci starých video standardů. Dokáže emulovat černobílý grafický adaptér IBM PC (MDA) i barevný grafický adaptér IBM (CGA). Logika je obsažena v programovatelném FPGA, což znamená možnou budoucí rozšiřitelnost i o emulace dalších video standardů.

Nová ISA grafická karta Graphics Gremlin

Graphics Gremlin ISA karta

Projekt vznikl ne proto, že by byl problém sehnat starou ISA grafárnu, ale přesně z opačného důvodu - problém je s podporou synchronizace MDA a CGA módů na nových LCD monitorech, které používají frekvence, které dnešní monitory neumí. Karta má dva výstupní konektory - klasický VGA 25 pin, ale také 9 pinový RGBI - pro starší typy CRT monitorů.

Tím, že je karta plně programovatelná umožňuje autorovi plánovat už teď brzké rozšíření o emulace dalších grafických módů (EGA, Hercules, Tandy, PCjr).

Jako perličku na konec uvedu, že kartu lze dokonce teoreticky přeprogramovat k úplně jinému účelu - autor uvádí možnost vytvoření emulace XMS RAM pro IBM PC a XT, emulaci extended RAM bez potřeby EMM386, nebo z ní vytvořit třeba zvukovku :)

Možnost objednání zatím není, anžto je karta ještě ve vývinu, ale autor dává k dispozici kompletní podklady pro výrobu karty.

Autor: neogeocz

Poprvé jsem počítač viděl v roce 1987 - byl to C64. Svůj první počítač Didaktik M jsem si koupil v létě roku1990. No a pak už to šlo rychle ...

Komentáře k:
"Nová ISA grafická karta Graphics Gremlin"

 • barker3040 napsal:

  Zdravím,
  měl by někdo ISA grafárnu na prodej? S pamětí větší než 1MB?
  Sháním do své 486. A nechce se mi za ně dávat tisíce :-)

 • RetroPhill napsal:

  Nevím, jestli čisté ISA měly víc než 1MB, 2MB znám až u VLB, ale prd tomu rozumím.

  • marv napsal:

   existovaly, mam Diamond Speedstar 64 s Cirrusem GD5434. Nicmene se tam uz asi projevuje nizkej bandwidth isa sbernice a napr. okna we windows se stejne prekreslujou pomalu takze je to spis k nicemu, pokud to nemas na nejakej statickej obraz.

 • Falcon napsal:

  Dle googlu fakt existovaly, i když jsem v životě žádnou neviděl (nic lepšího než Trident 256KB). S3 801, S3 928, ATI Mach32, ATI Mach64, Tseng ET4000AX, Cirrus Logic GD-5434…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle