Nové ZX Spectrum na obzoru?

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Ale to je zajímavé! Vypadá to, že bychom se mohli dočkat nového ZX Spectra. A ne jen v podobě nějakého prašivého emulátoru zavřeného do retro škatule, ZX Spectrum Next je stroj kompatibilní na úrovni hardware (FPGA). Počítač má být vybavený slotem na SD karty, HDMI výstupem, 512kB operační paměti a dokonce i sběrnicí pro připojení existujících rozšíření. Design má na svědomí Rick Dickinson, který navrhl i vzhled původního Spectra. Funkční prototyp prý existuje, projekt je zdá se licencovaný, v tuto chvíli se chystá crowfundingová kampaň. Tak snad to dobře dopadne, tohle se mi líbí!

Více informací naleznete na FB stránce projektu.

ZX Spectrum Next, technické parametry:

 • Z80 3.5 / 7 MHz
 • 512Kb RAM
 • ULA+
 • SD slot kompatibilní s DivMMC
 • audio AY-3-8912 / FM2149 chips
 • DB9 joystick
 • PS/2 porty
 • miniHDMI, VGA, RGB

AKTUALIZACE: Projekt je zatím trochu v informační mlze, na podrobné a hlavně na 100% pravdivé a ověřené podrobnosti si asi budeme muset počkat do spuštění crowdfundingové kampaně, ale z FB stránky a vlákna na fóru worldofspectrum.com zatím vyplývá, že: hardware ZX Spectra bude implementován prostřednictvím FPGA Altera Cyclone. HDMI zobrazení bude zajišťovat samostatná "akcelerační jednotka", pravděpodobně půjde o Raspberry Pi, nebo ekvivalent. Hlavním technickým guru je Victor Trucco, brazilský nadšenec, který stojí za mnoha retro projekty, jako je např. TBBLUE, ze kterého ZX Spectrum Next přímo vychází. Aktuální neoficiální cenový odhad je 180 britských liber.

AKTUALIZACE 2: Na následujícím videu můžete vidět, co všechno umí TBBLUE board, ze kterého ZX Spectrum Next přímo vychází.

spectrum-next

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Nové ZX Spectrum na obzoru?"

 • LubikCZ napsal:

  Mě taky a doufám, že bude zachována kompatibilita ze vším, co bylo do této chvíle vyrobeno pro ZX Spectrum. Taková Vega se nepovedla a jsou to vyhozené peníze, na ni pravý Spectrista není zvědavý.

 • AfBu napsal:

  Boží! Jen houšť takových projektů, ještě aby tak někdo chtěl znovuoživit 8bit Atari (řada 400/800), ale tam bude předpokládám problém s custom built čipy, které se dnes jen těžko nahradí :(

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle