PiStorm, levná “turbokarta” pro počítače Amiga

Uvozovky kolem slova turbokarta nejsou proto, že jde o hovorový termín, ale proto, že novinka PiStorm se na problém urychlení Amigy vrhla z poněkud netradičního úhlu. Tam, kde je obvykle klasické CPU, popř. jeho implementace v FPGA, tam je v případě PiStorm jednodeskáč Raspberry Pi se spuštěným Musashi, což je emulátor procesoru 68k. Výkon přibližně odpovídá procesoru 68030 na frekvenci kolem 75 MHz.

PiStorm, levná “turbokarta” pro počítače Amiga

Zdroj obrázku: hackster.io

Karta PiStorm jako taková je vlastně jen adaptér, ke kterému je nutné doplnit Raspberry Pi Model 3A+ (popř. 3B+ s několika modifikacemi přímo na Raspberry), výkonnější čtyřka zatím není podporována. Adaptér se jednoduše připojí do socketu, kde dlelo původní CPU, k němu se přes GPIO připojí Raspberry Pi a doplní o SD kartu s příslušným software. V tento okamžik je zaručena kompatibilita s Amigami 500, 500+ a 2000, ale další modely nejsou nemožné. Teoreticky by se dala karta PiStorm použít i v dalších počítačích s Motorolou 68000.

PiStorm podporuje kickstart ROM mapping, fast RAM, virtuální SCSI / RTG, real-time clock a v budoucnu bezpochyby i mnoho dalšího. Pracuje se např. na podpoře připojení k síti pomocí wi-fi funkcionality na Raspberry Pi, a už v tuto chvíli je možné použít USB myš či klávesnici pro komunikaci s Amigou.

Já vím, já vím, spousta z vás se určitě mocně ofrňuje, že jde jen o emulaci, což chápu, ale za tu cenu? Podklady k projektu jsou kompletně otevřené a dostupné, kdokoli si může PiStorm nechat vyrobit, a cena by neměla překročit cca 13 dolarů. Pokud se vám doma Raspberry Pi 3A+ válí, což je dost dobře možné, můžete si "oturbit" Amigu doslova za pár korun. Když se podívám, kolik stojí turbíny typu Vampire, které původní hardware také mocně obchází, dává mi PiStorm docela smysl :) A když to nepřeženete, a necháte PiStorm emulovat skutečně jen a pouze procesor, pořád z Amigy používáte ten podstatný "zbytek" (Denise, Paula...), tedy to, co dělá Amigu Amigou.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"PiStorm, levná “turbokarta” pro počítače Amiga"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

13 patronů přispívá částkou 1502 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš SCANDISKRetro podložka pod myš SCANDISK 230 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle