Amiga 600 – turbokarta a scandoubler jsou doma

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Já vám to říkal! Když něco slíbím, tak to prostě splním! Minulé úterý jsem si na amigakitu objednal kýžený hardware, tedy turbokartu ACA630 a Indivision ECS scandoubler, a hle, včera ťukal pošťák na dveře. Dvakrát.

Pokud snad o Amize víte tak málo, jako já ještě před rokem, zde zjednodušené vysvětlivky:  Turbokarta - asi jako když si do PC nacpete nový procesor a paměti zároveň. Zatímco holá Amiga 600 disponuje procesorem Motorola 68000/7MHz a 1MB paměti, s turbokartou ACA630 jsem si pomohl na Motorolu 68030/25MHz a celkem 33MB paměti (plus 1MB chipram, ale to máte fuk). Viděno dnešní optikou se to nezdá moc, ale je to sakra hodně! A scandoubler? Ten vám umožní připojit Amigu k normálnímu (rozuměj pro PC určenému) LCD/CRT monitoru.

Musím říct, že jsem se při instalaci trochu zpotil a mráz mi běhal po zádech! Scandoubler byl ještě poměrně bez problémů - vyjmul jsem z počítače A603, tzn. destičku s pamětí, na kterou se Indivision ECS připojuje, zaklapl ho do patice a celou konstrukci připojil zpět k Amize. Hotovo.

Ovšem k zaklapnutí turbokarty na původní procesor bylo potřeba trochu více síly, než jsem u čekoholiv spojeného s počítači zvyklý aplikovat. Naposledy jsem se podobně potrápil, když jsem do své 486ky instaloval zvukovou kartu. Což bylo poprvé, co jsem počítač rozebíral na vlastní pěst. Ten ISA slot byl snad zakletej, nebo co. Ale zpět k Amize.

Po chvilce techničtějšího přístupu se mi trochu rozproudila krev a jak jsem se tak zdravě nasral, prostě jsem pořádně přitlačil a hlasité CVAK mi naznačilo, že se NĚCO stalo. Zapnul jsem tedy stroj a... prdlačku. Nenaběhl. A další vlna potu.

Naštěstí problém byl jen v kontaktech, chvíle kvedlání s turbokartou a její následné přišroubování k desce nakonec ke zprovoznění stroje stačili. Poprvé jsem se mohl pokochat krásnými 2MB + 32MB paměti!

A dál? Přehrál jsem si pár modů, na které holé A600 síly nestačily, pustil pár her, namátkou - Dune, Legend of Kyrandia, Monkey Island, Settlers a Lotus. A šel spát :)

Na nějaké další nastavování a laborování bohužel nebyl čas, zatím je to tedy ve stadiu prostého poslepování a zprovoznění. O víkendu si hádám chvilku udělám a vrhnu se do zkoumání, co moje nadupaná Amiga 600 vlastně teď zvládne.

Co se týče dalších vylepšení, možná bych mohl nějak elegantněji vyřešit výstup na monitor. Jenže se mi nechce řezat do plastů. Tak nevím. Určitě pořeším lepší ukotvení CF karty, která mi vevnitř trochu vlaje. No a protože je PCMCIA slot nyní v podstatě volný, jelikož 2MB SRAM karta není dále třeba, rozhodně se poohlédnu po nějaké té síťovce.

Přikládám k pokochání pár fotografií, včetně mého krásného já v domácím úboru! (Omluvte ten kapesník, ten mi unikl :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Amiga 600 – turbokarta a scandoubler jsou doma"

 • harmonica napsal:

  Gratuluju k turbine. Pekne. Mozna by pak jeste stalo za to napsat nejaky info z provozu, jak to topi apod.

 • Sledge (admin) napsal:

  harmonica: Jasně, všechno bude, až bude čas :) Ale co se topení týče – měl jsem to otevřený asi 10 minut a karta se ani nezahřála (ale klikal jsem jen ve WB, pravda :). Pak jsem cca hoďku dvě hrál a neměl jsem pocit, že by nad klávesnicí bylo teplo. Ale jak píšu, zkusim podat o víkendu sofistikovanější report :)

 • MIC napsal:

  Dobrej blog:)
  Supr karta,dej bacha at nespálíš čipset.Napiš kolik dá v 3Dmarku:)
  Nevíte kdy má vyjít 40mhz verze?

 • Logout napsal:

  Takovouhle podobnou konfiguraci mám taky, říká se jí Amiga 3000 :-)
  Škoda, že na ní momentálně nemám čas ani prostory…

 • Gamer napsal:

  Amiga mě začíná lákat. Ale byla tak nějak mimo můj dosah, nemám s ní žádné zkušenosti. Ale slyším na ni veskrze pozitiva. Každopádně, dle fotek supr.

 • Sledge (admin) napsal:

  @Gamer: Na zkušenosti dlabej. Taky o tom vim skoro po roce jen o málo víc, než prdlačku, ale o to větší je to zábava :) Jen rozvaž svůj „vstupní“ model :) A500 je imho fajn pouze, pokud chceš hrát z disket a na TV, A600 pokud máš peníze nazbyt a konečně A1200 z toho všeho vychází asi nejlíp.

  • pbhroch napsal:

   Ahoj, sice je to již stará diskuze, ale opět mne láká vytáhnout mojí A500 ze skříně. Není až tak pravda, že z pětikoule se hrálo pouze z disket, mám u ní Expansion card AT-Bus 508, má to 8 MB Fast RAM, HDD kapacitu si už nepamatuji. Odkaz na AT-BUS http://amiga.resource.cx/exp/atbus508. Jo, a supr stránky, dobré počteníčko, nostalgie…

   • Sledge (admin) napsal:

    Určitě se disk dá řešit i na A500, ale náklady jsou podstatně vyšší a příslušenství vzácnější. I když pokud si dobře vzpomínám, i pro A500 se aktuálně kutí něco nového :)

 • Gajdoch napsal:

  pěkný triko ;)

 • Sledge (admin) napsal:

  Gajdoch: a čekám na tu mikinu! :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle