Pro hračičky: open source herní konzole PicoPad

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

O různé přenosné konzolky není na virtuálních stránkách tohoto plátku nouze, nicméně tuzemský PicoPad je jedinečný projekt mířící velmi specifickým směrem. Na pohled první jde jen o lacinou hračku, pohled druhý ovšem odhalí vyšší ambice, a to výukové.

Pro hračičky: open source herní konzole PicoPad

PicoPad je totiž open-source projektem, který dává nadšencům možnost seznámit se s principy pájení, osahat si základy elektroniky, a plynule navázat programováním v jazycích C a MicroPython. A to za cenu vyloženě lidovou, PicoPad lze pořídit za 849 Kč, přičemž v balení najdete vše potřebné k sestavení funkční konzole, včetně modulu s Raspberry Pico (RP2040), kolem kterého je PicoPad postaven.

Pro hračičky: open source herní konzole PicoPad

Za projektem stojí server Pájeníčko.cz, a také Miroslav Němeček, kterého znáte jako autora legendárních hříček VLAK či Mravenci, a též jako autora výukového vývojového prostředí PETR. Nepřekvapí tedy, že jednou z šestnácti ukázkových her, které jsou nahrány v interní 2MB flash paměti konzole, je právě portovaný VLAK. I ty Mravence uvnitř najdete, spolu s variacemi na klasiky, jako jsou Tetris, Pac-Man, Sokoban, žánr shoot 'em up atd. Stejně jako PicoPad samotný, i hry jsou open-source, jejich zdrojové kódy budou brzy zveřejněny na GitHubu.

Pro hračičky: open source herní konzole PicoPad

Kromě interního úložiště je možné hry spouštět také z běžné microSD karty. Další možnosti zajišťuje externí konektor, ideální pro bastlení, připojení různých senzorů, uživatelských obvodů atd. O zobrazení se stará 2" IPS displej s rozlišením 320x240. Pro ovládání her a programů je k dispozici osm tlačítek.

Hardware, tedy konzolka samotná, je dostupný již teď, brzy bude následovat i "ekosystém" - software, schémata, SDK na míru, manuály, tutoriály apod. Bez zajímavosti není plánovaný seriál výukových lekcí, který by měl vycházet v časopise ABC.

Kdo by si chtěl PicoPad osahat, může tak učinit ve stánku Pájeníčko.cz na výstavě MakerFaire, která se koná v Praze 10.-11. června.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš STUNT - 228x189x2mmRetro podložka pod myš STUNT - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle