Hráli jste: Mravenci?

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Neholduji mobilnímu hraní. A tím myslím hraní na chytrých telefonech a tabletech. Nemám pochyb, že se někde v té záplavě mikrotransakcemi zasyflených splašků nacházejí i stravitelné kusy, ale kdo se má do té žumpy dobrovolně nořit? Jsou ale samozřejmě momenty, kdy taková nějaká mobilní jednohubka přijde vhod, a proto mám na telefonu nainstalované Mravence.

Mravenci (2002) z dílny Miroslava Němečka, toho samého, co má na triku i legendární Vlak, jsou variací na karetní hříčku Arcomage. Na tu mohli hráči RPG série Might and Magic narazit při toulkách sedmým a osmým dílem, v roce 2000 vyšla hra i jako samostatná aplikace pro desktopová Windows.

Arcomage je jednoduchá karetní přebíjená, ve které se hráči snaží jeden druhého zadupat do země, popř. postavit co nejrychleji věž, která nebes se dotýká. K vítězství vedou obě cesty. Mravenci jsou to samé, jen epický fantasy svět byl nahrazen zdaleka ne tak atraktivním českým řáholcem plným mravencům. Vášnivý entomolog bude v sedmém nebi, stejně tak je hra vhodná pro chataře, houbaře a noční kopáče mělkých hrobů.

Hráli jste: Mravenci?

Herní mechaniky jsou prosté. Hra vám z paklíku karet do začátku nalosuje osm kousků, a systémem každý-chvilku-tahá-pilku se v jejich vynášení střídáte s protihráčem. Vynesená karta je nahrazena další náhodnou z balíčku. Karty mají rozličné vlastnosti a stojí rozličné zdroje, přičemž zdroje (cihly, zbraně a krystaly) se vám hromadí automaticky každé kolo. Zahráním odpovídající karty můžete produkci zdrojů permanentně urychlit, podobně můžete zaútočit na nepřítele, seslat kouzlo apod. - co karta, to jiná legrácka. Cílem Mravenců je buďto zničit soupeřův hrad, popř. naopak svůj hrad vystavět do plné slávy a celého lesku.

Spolehlivější cestou ke vítězství je výstavba, málokdy se vám podaří soupeře přemoci vojenskou silou, na to jsou útočné karty příliš slabé a v příliš malém počtu. Což z módu hardcore, ve kterém lze soupeře přemoci jen meči, činí mód opravdu hardcore. Včera jsem se o jednu takovou partičku pokoušel a po 30 minutách pachtění došlo na mávání bílou vlajkou, prostě to nešlo :)

Hráli jste: Mravenci?

Oproti původní Arcomage jsou v Mravencích karty podstatně zjednodušeny, což sice konvenuje principům instantního mobilního hraní, ale na druhou stranu to hru dělá méně zajímavou. V Arcomage je řada karet, které více reflektují aktuální stav hry, takové to "pokud má nepřítel zeď menší, než ty, tahle karta se chová jinak, než je-li tomu naopak". Tady podobné špeky nehledejte. Ale nevadí, jako svižná kratochvíle na ukrácení dlouhé chvilky, např. při čekání u zubaře či marném boji na míse, fungují Mravenci výtečně, nemohu než doporučit.

Mravenci jsou dostupní v několika verzích:

A pokud máte chuť na původní Arcomage, mrkněte na tento autentický online port, nebo zkuste rozšířenou multiplayerovou verzi Macromage.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Hráli jste: Mravenci?"

 • Ringo napsal:

  Jo, tohle jsem hrál fest, přitom taková volovina :-) Ale chytlavá.

 • RetroPhill napsal:

  Jj, hráli – i ten Vlak mi něco říká. Myslím, že to bylo cover CD k Chipu, kde se Mravenci objevili v rámci vyhlášení vítězů Becherovka Game, ale ruku do ohně za to nedám. Možná jsem to měl z Herních výběrů od Špidly nebo Ludvíka? Každopádně bavilo a dík za info, na mobil si to hodím.

 • Pavol Vrtalík napsal:

  Vlak od Miroslava Němečka, to som mal ako 11-ročný na svojom prvom počítači – 486-ke, to sú jedny z najlepších spomienok na detstvo. Miroslav Němeček je majster vo svojom obore – elektronika a low-level programovanie a je aktívny aj dnes, napríklad vytvoril pre Raspberry Pi Pico grafickú knižnicu PicoVGA, odkaz: http://www.breatharian.eu/hw/picovga/index.html
  Jeho stránky sú tu: http://panda38.sweb.cz/

 • Dufko napsal:

  Júj, vďaka za pripomenutie. Som sa Mravencov čosi uhral v dávnych dobách. Ani som netušil že su aj ďalšie porty okrem PC. Idem hneď dať do mobilu.

 • LubikCZ napsal:

  Viděl jsem, nehrál, ale určitě je někde mám.

 • Jenkings napsal:

  pan Němeček má většinu her velice nápaditých a tohle je jedna z nich

 • mikiqex napsal:

  Na PPC ten portrait mode sice omyl je, ale v dobách Windows Mobile 2003 nebyl landscape úplně rozšířený. Ono je tam vidět, že jsem byl nucen udělat pár úkroků stranou, aby to vůbec bylo hratelné. Tehdy bylo rozlišení 240×320 a Mravenci mají spoustu GUI prvků, které by se pro landscape muselo složitě přeskládávat, takže jsem si chtěl ušetřit práci a cílil na jediné rozlišení. U Androidů a iOS už je to responzivní, takže se dá hrát na telefonu i tabletu.

  iOS port roste na https://apps.apple.com/us/app/mravenci/id954994218

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle