Protoweb, retro střípek internetu pro vaše staré počítače

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Masivní webově-archivační projekt Wayback Machine pod hlavičkou archive.org myslím všichni známe. Protoweb má mnohem skromnější cíle, přesto by neměl ujít vaší pozornosti. Jde o archivační aktivitu, která si klade za cíl zpřístupnit klasické webové stránky let devadesátých, a to takovou formou, aby byly dostupné i ze starých platforem a starých internetových prohlížečů.

Protoweb, retro střípek internetu pro vaše staré počítače

Jelikož se připojení do Protowebu odehrává skrze proxy servery, je dokonce možné emulovat rychlosti dávných připojení. Chcete-li svižnost, vyberete proxy simulující T1 spojení, ale pro opravdový retro zážitek s příchutí Telecomu samozřejmě použijte proxy, která simuluje 56k modem s přenosovou rychlostí cca 4,7 kB/s.

Jak na to? Zapněte starý stroj a obstarejte si kompatibilní prohlížeč. Podporováno je i DOSové Arachne, pod Windows můžete sáhnout např. po prohlížečích IE3.0 či Netscape Navigator 3.x. Výchozí předpoklad je jasný, prohlížeč musí podporovat nastavení proxy serveru, což například IE1.0 neumí. Jako výchozí stránku si nastavte www.inode.com, kde naleznete seznam archivovaných stránek. Za všechny zmiňme např. 3drealms.com, bombadil.com, dopefish.com či FTP ftp.idsoftware.com.

No a pak už se jen kochejte vší tou krásou, kdy web ještě nebyl masivně znásilněn javascriptem a zohyzděn kaskádovými styly! :) Mimochodem - nejde o pár kilobajtů dat, celkem je v tuto chvíli archivováno 50GB obsahu, z čehož 42GB připadá na FTP servery.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Protoweb, retro střípek internetu pro vaše staré počítače"

  • Limbo napsal:

    Vypadá to na zajímavou (komplexnější) alternativu k theoldnet.com – ten je jednodušší a čerpá data přímo z Wayback Machine. Díky tomu se ale přes jejich proxy dá dostat na úplně všechny stránky archivované v archive.org.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle