Raspberry Pi 4, malinová síla pro vaše emulátory

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Jistě, jednodeskový počítač Raspberry Pi by mohl sloužit ke spoustě bohulibých účelů, a k jednomu takovému, tedy vzdělávání, byl i původně určen. Nicméně nač mrhat zdroji na vzdělání, vědu nebo třeba medicínu, když jsou tu videohry! Malina a RetroPie jsou nerozlučnou dvojkou a řada z nás si britský jednodeskáč pořizovala právě za účelem emulace starých počítačů a konzolí.

S tím, jak se výkon jednotlivých modelů Raspberry Pi zvyšoval, posouval se dopředu i emulační bod na videoherní časové ose. S příchodem Raspberry Pi 4 můžeme opět čapnout řezák na koberce a na ose vyrýt zářez bližší současnosti. Malinová čtverka nabízí totiž ve srovnání s předchozím modelem přibližně trojnásobný výkon, konkrétně je osazen čyřjádrový Cortex-A72 na 1.5GHz. K zahození není ani RAM zvětšená až na 4GB. (Úplně dokonalé je hardwarové dekódování H.265, velmi potěší i fakt, že ethernet už není omezen sdílenou USB2.0 sběrnicí, o přítomnosti USB 3.0 nemluvě. Ale o tom jindy a jinde, u emulace SNESu nás to nemusí příliš vzrušovat :)

Cena základního modelu zůstává na 35 dolarech. Takže kupujte, testuje a dejte vědět, jak to sviští! :)

Raspberry Pi 4, malinová síla pro vaše emulátory

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Raspberry Pi 4, malinová síla pro vaše emulátory"

  • ehee napsal:

    na SNES je to overkill, ale v pripade puvodniho 8bit NESu to bude zvladat i nektere problematicke zobrazovacky (fakt to melo divnej system grafiky), FCEUX dokaze potrapit vic nez vetsina emulatoru 16bit konzoli (bsnes nebo higan nepocitam)

  • Srandista napsal:

    „Nicméně nač mrhat zdroji na vzdělání, vědu nebo třeba medicínu, když jsou tu videohry!“ – Nemozem si pomoct, ale strasne tu vidim referenciu na stare 3dfx reklamy :)

    https://www.youtube.com/watch?v=43qp2TUNEFY
    https://www.youtube.com/watch?v=ooLO2xeyJZA

  • Falcon napsal:

    Vyšší výkon je vždycky fajn, ale na spotřebu to začíná být docela bumbrlíček, hlavně pro projekty běžící z baterií a powerpacků. Jedničce stačil 1A, teď už jsme na 3A!
    Doufám, že aktualizovaná verze Zero si ponechá svoje skromné parametry, kdy stačí jedna čínská 3,7V LiIonka na stepup měniči :)

    • Srandista napsal:

      Ked niekto naozaj potrebuje co najmensiu spotrebu, tak evidentne nepotrebuje co najvacsi vykon, a je tu prenho Zero (W). A inak, pre dane typy projektov ani nevidim moc dovod, pre ktory by museli Zero aktualizovat na nieco vykonnejsie.

      Musim ale v tomto ohlade priznat, ze som dost prekvapeny, ze nesli na nizsi node, 28nm fakt nie je nic svetoborne (je to v podstate prvy siroko pouzivany node po 40nm, co pouzivali doteraz). Dost som ocakaval, ze pojdu nizsie, ale tak furt je to lepsie ako tych 40nm, z ktorych sa uz fakt viac vytrieskat nedalo.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle