Zemřel Clive Sinclair

1701.cz - retrogaming merch

Ve věku 81 let nás opustil sir Clive Sinclair, vynálezce, který dal světu řadu mimořádně úspěšných a mimořádně levných osmibitových počítačů a jedno fascinující, byť komerčně neúspěšné vozítko, Sinclair C5. Průkopník v oblasti osobních počítačů, který sám počítače nepoužíval, génius a vizionář, který cenu doslova povýšil (nebo vlastně ponížil) nade vše, a dokázal v oblasti spotřební elektroniky vykřesat z mála ne jen hodně, ale skutečně přemnoho. Viz nejen jeho počítače, ale též kalkulátory, zesilovače, rádia, přenosné TV atd.

Zemřel Clive Sinclair

Nikdy jsem se netajil tím, že z celé osmibitové éry preferuji dva domácí počítače - Amstrad CPC a Sinclair ZX Spectrum. CPC proto, že šlo o můj první počítač, Spectrum proto, že je prostě famózní. Jistě, konkurence toho většinou uměla víc, ale za jakou cenu? Inu, vysokou. ZX Spectrum je dokonale funkční a použitelný osmibit, ovšem za zlomek ceny svých souputníků. Zázrak optimalizace a důmyslného návrhu, počítač pro všechny. Zatímco ostatní osmibity z téže doby jsou poněkud snobské, tohle je stroj pro pracující třídu. Aneb k čemu jsou vám výkonné stroje, když na ně prostě nemáte. A že šlo o skvělý produkt je bez debat, a nejde jen o prodeje a myriády klonů, ale i o odkaz, o stále živou komunitu, která denně ždíme ze Specter netušené a nevídané. Škoda, že nevyšel ten kvantový skok...

Tak sbohem a díky za všechno! I za tu skvostně ujetou C5ku, to chtělo buď blázna, nebo génia. Nebo obojí :) Buďte tak hodní, udělejte si chvilku, zapněte buď reálný hardware, nebo aspoň emulátor, a věnujte siru Sinclairovi tichou vzpomínku, třeba při načítání obsahu z kazety.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Zemřel Clive Sinclair"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

high-voltage.cz
high-voltage.cz

Retroherní a retrovýpočetní magazín high-voltage.cz vám denně přináší články a novinky ze světa starých her a starého hardware.

Podpořit

882 Kč měsíčně

Již přispělo 9 patronů

Pěkně prosím, podpořte svůj (doufám) oblíbený retroherní web :) » Více zde »

Shadow bazar, retro herní džungle