Ztraceno a nalezeno: Gay Blade

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

V nedávné šortce jsem si dobíral Netflix, že do své minisérie High Score zařadil segment o obskurní a ztracené hře Gay Blade. Imho to nemělo v takto zhuštěném dokumentu, do kterého se nedostaly zcela zásadní tituly a konzole, co dělat. Nicméně z hlediska herně-historického to rozhodně zajímavé je, a to zvlášť teď, když byla ztracená hra nalezena. To je vždycky důvod k oslavě, jelikož artefakty digitální historie jsou bez podobných akcí odsouzeny k zániku.

Gay Blade (1992) je rogue-like RPG, ve kterém se hrdinná družina složená z postav nevětšinové sexuální orientace / genderové identity vydává do hlubokých anti-LGBT sklepení zachránit Císařovnu Neldu, která byla unesena ze své pevnosti GayKeep. Coby nepřátelé budou družině v postupu bránit mladí republikáni, vidláci, televizní kněží a další konzervativně pravicoví zlouni (kontext - hra vznikla v USA, některé z uvedených termínů mají tedy specifické zabarvení / význam). Tvůrce Ryan Best označil Gay Blade za první LGBTQ hru vůbec, což není tak úplně přesné, je tu ještě detektivní adventura Caper in the Castro (1989).

Ztraceno a nalezeno: Gay Blade

Zdrojové kódy Gay Blade byly ztraceny při stěhování, a autor sám neměl k dispozici ani kopii finální zkompilované hry. Po dlouhých letech hledání se ale zadařilo a už na začátku tohoto roku byla hratelná verze Gay Blade zachráněna a nahrána na archive.org. Verze hratelná online je pro Windows 3.11, k dispozici je také kompletní archiv, který obsahuje jak hru, tak dohledané zdrojové kódy.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Ztraceno a nalezeno: Gay Blade"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle