#hvdosdev

ZX Spectrum Next podruhé, Kickstarter běží

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1822 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Pokud stále toužíte po nové reinkarnaci ZX Spectra pojmenované ZX Spectrum Next, máte nyní možnost napravit své zaváhání z první kickstarterové kampaně. Byla totiž spuštěna kickstarterová kampaň druhá. Technické parametry jsou stejné, bylo upraveno jen pár detailů, jako jsou pozice wifi modulu či ochrana rozšiřujícího portu / sběrnice.

ZX Spectrum Next podruhé, Kickstarter běží

Stále se tedy jedná o počítač založený na FPGA schopný simulovat rozličné modely ZX Spectra, od Sinclairových originálů, přes vylepšené modely od Amstradu, až po klony (Pentagon). S bonusem spousty nových vlastností a schopností, jako je hardwarové skrolování, vyšší počet barev, manipulace se sprajty apod. FPGA toho zvládne hodně. Žel co jsem tak po očku sledoval, tak právě vrtání se v těchto rozšířených vlastnostech byla nakonec věnována většina pozornosti, na úkor řešení přesnosti simulace / emulace, projekt se tedy ve výsledky vydal cestou, která mě osobně příliš neoslovila.

Taky mi není jasné, proč je spuštěna další kickstarterová kampaň. Vše už je vyřešené, počítač je hotový, čekal bych od autorů trochu odvahy a spuštění klasické výroby, a ne druhé kolo předplacenek. V každém případě ZX Spectrum Next může být v rámci této kampaně vaše za 300 liber, tedy nějakých 9000 Kč. Pro zajímavost - cena kompletního Spectra Next v původní kampani byla "pouhých" 175 liber. Důvodem vyšší ceny jsou prý daně, který v první kampani tým stojící za projektem nakonec platil z vlastní kapsy, a vyšší cena jednotlivých komponent. Ale nevím no, těch 125 liber navíc je "darda".

Oprava: v první kampani cena ZX Next v této konfiguraci (WiFi, RTC) nebyla 175, ale 215 liber, díky Wixetovi za "fact check" :) Ten rozdíl tedy není 125, ale jen 85 liber. Pořád dost, ale už je to uvěřitelnější.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"ZX Spectrum Next podruhé, Kickstarter běží"

  • P8j6 napsal:

    Hmm, krabička je hezká. Ale 9k za emulátor…nevím no.
    Kdyby to bylo ve formě handheldu s hardwarovou klávesnicí. Takový speccy na cesty, to bylo super. Pro mě mají význam emulátory v kapesních rozměrech. Ale pokud chci něco na stůl, tak není nad opravdové železo.

    • Srandista napsal:

      FPGA nie je emulator…

      • P8j6 napsal:

        FPGA je hradlové pole. Programovatelné, které se naprogramuje tak aby „emulovalo“ originální procesor. Zatímco originálnjí Zilog procesor má v sobě „hardwarově“ instrukce od výroby a nelze je změnit.
        Takže je to emulátor, nebo ne? Rád se nechám poučit :)

        • Srandista napsal:

          Lenze FPGA programujes na urovni insrukcii a pre hry sa to FPGA bude tvarit ako Zilog. Nie je to ziaden ARM procesor, na ktorom musi bezat nejaky Linux kernel s medzivrstvou v podobe emulatoru. Rovnako nad FPGA bezi napr. aj Super Nt alebo Mega Sg. A vdaka tomu mozes v tych konzolach pouzivat realne cartridge a ich obsah nemusis z nich nikam pred hranim ukladat na nejaku SD kartu, ale hrajes rovno z nich ako na realnej konzole.

          • Sledge (admin) napsal:

            Ono v konečnym důsledku je asi jedno, jestli je emulace softwarová nebo hardwarová, čím výkonnější jsou počítače, tím přesněji se dá softwarově emulovat, a ve finále bude „chip accuracy“ softwarovou cestou dosažitelná – ale od toho jsme ještě skutečně daleko, takže v tuhle chvílí FPGA jasně vyhrává :)

            • l00k napsal:

              FPGA v tomto případě jasně prohrává, SW emulace spectra je vyřešena na 99,9999%, konkrétně NEXT a jeho HW jádro není zdaleka na takové úrovni

              • Sledge (admin) napsal:

                Já to myslel spíš obecně, že má Next limity vím, přesněji vím, že je měl, a nevím, jestli už je to uspokojivě vyřešeno.

                Ad procento – dá se to opravdu takhle kvantifikovat? Věřím, že 99,9999% lze vztáhnout na objem software, který lze pod SW emulací v porovnání s reálným Spectrem spustit. Ale jde to vztáhnout i na přesnost emulace? Nerad bych se pouštěl do učených debat, na to nemám znalosti, ale to číslo se mi i přes relativní jednoduchost Spectra zdá příliš optimistické :)

                • Wixet napsal:

                  FPGA je programovatelne hradlove pole, takze cokoliv se do nej „naprogramuje“, bude ve vysledku zase jen soustava hradel => logicky obvod, zadny program. Neni to tedy emulace, ale reprezentace daneho obvodu v tomto hradlovem poli. Jinak receno tak jako zakaznicke IO (ULA ze ZX ci Paula/Lisa atd. z Amigy) reprezentuji/jsou kolikrat „jen“ miniaturizovane a zapouzdrene puvodne obrovske vyvojarske desky se soucastkami, FPGA jde v tomto smeru dal a muze dle nastaveni svych logickych hradel reprezentovat tyto, jiz miniaturizovane IO, ci klidne dalsi casti puvodni desky, proste klidne cele zarizeni/pocitace (samozrejme dle sve velikosti). A jelikoz je to programovatelne hradlove pole, lze v nastaveni hradel delat samozrejme zmeny, cimz se daji opravit chyby v puvodnim hw navrhu, ci rozsirit napriklad procesor o nove instrukce. Nejlepe by princip sel asi pripodobnit k elektrotechnickym stavebnicim. Samozrejme to nepopisuji uplne presne, nejsem hardwarista, ale v zadnem pripade to tedy neni emulace, kdy nejaky program napodobuje HW tak, aby na nem nejaky software bezel.

                  Co se tyce kompatibility s predchozimi modely, je na tom Next velice dobre Behem vyvoje se zprvu zdalo, ze jsou vic uprednostnovane nove vlastnosti, ale posledni cca rok a pul byla (a stale jeste je) videt velka snaha toto dotahnout do dokonalosti. Problem je, puvodni jadro od Victora Trucca bylo navrzene tak, ze nepocitalo spravne s HDMI specifikaci. Victor mel totiz nejaky monitor, ktery zvladal casovani obrazu mimo specifikaci a tudiz mu na nem bezelo vsechno jak melo a nejak ho zrejme nenapadlo to overovat. Az po doruceni prvnich desek se zjistilo, ze to spouste lidi na HDMI vubec nic nezobrazuje, takze se zacala hledat pricina. V te dobe uz mel Next oficialne nove vlastnosti, takze je neslo zrusit a ani to nikdo z Next tymu samozrejme uz nechtel. Takze se zacalo fixovat a prislo se na to, ze se kvuli tomu musi refaktorovat cele jadro, protoze pouzita koncepce neumoznovala ty problemy rozumne fixnout a zachovat rozsireni zaroven. Refaktorovana je uz dost velka cast jadra (procenta vsak nevim), ale kdo vi, jestli se to opravdu podari dotahnout tak, aby to na HDMI davalo 100% kompatibilitu vcetne veskereho casovani. Oni tomu ale stale veri a snazi se. Kdo nechce cekat na HDMI, muze Next pouzivat ve VGA 0 modu, kde je kompatibilita 48 a 128k prakticky 100%. Tedy az na ted nedavno nalezenou chybu v pouzite implementaci T80 (ktera byla zdrojem pro jejich Z80N) ktera zpusobuje, ze nebezi napriklad demo MQM3 a oprava se zda byt celkem dosti netrivialni. Ale od te doby, co jadro nedela Victor ale Allen Albright, tomu vsemu verim o dost vic. Ten clovek ma opravdu velkou snahu to dotahnout kam to jde, prepisuje co muze. Sam jsem mu reportoval co kde nebezi jak ma a on mi posilal ruzne pracovni verze jadra k otestovani.

                  KS2 vzniknul jednoduse proto, ze spousta lidi KS1 prosvihla. Pomyslet na seriovou vyrobu je pri takto male vyrobe (ano, 3 tisice je vazne malo) financni sebevrazda. Proto „predplacenky“. Ono totiz kdyz by se melo vyrobit treba 20 tisic kusu nekam na sklad a pak to rozprodavat, znamenalo by to mezi tim vyrobit nove formy pro vylisky te krabice a klaves, protoze jedna forma vydrzi cca 10 tisic vylisku. Kdyz odecteme vylisky z KS1 (kolik jich bylo? 2-3000?), mame razem snizenou zivotnost matrice na 7-8 tisic kusu. No a forma stoji v radech statisicu liber… :)

                  Cena Nextu z KS2 je tak vysoka nejen kvuli danim nezaplacenym KS1, ale taky proto, ze se z toho budou snazit nejak odmenit ty, kteri se v prubehu let k tymu pridali a po cela ta leta na KS1 pracovali prakticky dobrovolne/zdarma. Nezapominejme take i na dane z KS2, ktere se tez musi odvest… Samozrejme ani me se ta cena toliko nezamlouva, ale pochopeni pro ni celkem mam, proto jsem se rozhodl podporit i KS2. Jo a jedna vec na zaver… Spectrum Next z KS2 porovnatelne se Spectrem Next z KS1 nestalo 175 liber, ale 215. Provnavate totiz hole Spectrum Next se Spectrem Next Plus… ;)

                  • Sledge (admin) napsal:

                    Díky za doplňující informace a to cenové upřesnění ve finále, doplnil jsem to do článku :)

                  • Krtek napsal:

                    Taky díky za ujasnění ale nějak nejsem přesvědčenej… Já to beru tak, že když něco naprogramuju (nastavim, řikejte si tomu jak chcete) aby se to chovalo jako něco jinýho, je to prostě emulace.
                    třeba takový AMDčka podle mě do dnes emulujou X86 (kdyby běžely nativně, byly by programy psaný v jejich mikroinstrukcích).

  • Wixet napsal:

    @Sledge: Neni zac ;)

    @Krtek: Chapu, avsak pokud se nepletu, AMD a Intel se odlisuji primarne v sadach rozsirujicich instrukci. Zaklad x86 ci x86_64 je stejny. Asi bych o AMD spis rekl, ze je to pozmeneny klon Intelu.

    To same se tyka ruznych UB880D, NEC D780C-2 ci MK3880, ktere jsou klony Z80 a naprosto bezne se nektere z nich pouzivaly v ZX Spectrach ci Didakticich. Tenkrat na vychode (to se samozrejme netyka NECu :) ) nekdo vzal original od Ziloga a postupne po nanometrech ubrusoval vrstvu po vrstve az se dostal k samotne integraci a pak to okopirovali. Nekteri dobre, nekteri mene dobre (vynechani „tajnych“ instrukci – asi z duvodu zlevneni chipu? nekteri se dokonce snazili opravovat nalezene chyby), diky cemuz pak u nekterych procesoru nebyla kompatibilita 100%. Kazdopadne se ale o nich taky neda rict, ze to jsou emulace puvodnich Z80 od Zilogu. Programovani periferii do FPGA se asi da nejlepe oznacit za klonovani dane periferie.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle