Carmageddon, Bruce Willis NOT included

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1216 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Která hra ukázala cestu sérii Grand Theft Auto? Odkud čerpal inspiraci Driver? Napadá vás starší příklad sandbox závodní hry? Dámy a pánové, Max Damage a Die Anna představují nejzvrhlejší automobilovou simulaci všech dob - Carmageddon.

Carmageddon

"Carmageddon is a violent game which is probably not suitable for minors."

Vzhledem k tomu, že i nejnovější pokračování série, Carmageddon 3: TDR 2000, je 9 let staré, nezaškodí si připomenout, o co vlastně ve hře jde. Shrňme to do bodů:

 • Zabij vše, co je v dohledu (chodci, krávy...)
 • Znič vše, co se hýbe (soupeři, policejní auta)
 • Královsky se bav!

Na Carmageddonu není nic, co bychom mohli označit moderním termínem "politicky korektní". V zásadě jde o normální závodní hru: tu máš auto, tamhle pár checkpointů, chvilku si tu zakruž a až dokroužíš poslední kolo, končíme.

Carmageddon

Jenže. Na kroužení se můžeme zvysoka vykašlat a dohrát hru úplně jinak. Možnost první je zničit všechny soupeře. Vy máte auto, oni mají auta, takže pokud budete po vzoru Destruction Derby vytrvale hrát berany-berany-duc, trofej je vaše.

Možnost druhá je o poznání náročnější, ale neméně zábavná! Všechny tratě jsou zasazeny do víceméně běžných lokací - město, horská vesnice, doly apod. A jak už to tak ve víceméně běžných lokacích bývá, pohybují se po nich víceméně běžní lidé - kravaťáci, babičky s chodítkem, mladé ženy a mladí mužové, krávy, podivná individa v gestapo pláštích apod. A pokud se vám podaří docílit toho, že se po těchto víceméně běžných lokacích NEBUDOU pohybovat víceméně běžní lidé, vyhráváte též. V praxi to znamená anihilaci několika set chodců, ale co, čert vem karmu!

Cílem hry je vyhrabat se z 99 pozice, na které začínáte, na pozici 1. Za ničení soupeřů a přejíždění chodců získáváte peníze. Čím efektněji chodce sundáte, tím je odměna větší. Pokud Vám to finance dovolí, můžete si svůj vůz postupně vylepšovat, což značně zlepšuje pilotáž a destrukční schopnosti. Postupem času vám do nabídky přibudou auta zničených soupeřů.

A jak se Carmageddon takhle po letech hraje?

Mno. Grafika je, a proč si to nepřiznat, opravdu odporná. Což je ale prokletí všech starých simulací. Nejsnažší způsob, jak spustit Carmageddon na nových strojích, je sehnat si verzi pro Win95. Na WinXP běží naprosto bez problémů. Pokud si chcete dopřát luxusu akcelerované grafiky, nezbyde vám, než povolat DosBOX a GLIDE emulátor. Prý to jde, ale nezkoušel jsem.

Co ale vyzdvihnout musím, je fyzikální engine. Ano, z dnešního pohledu je pochopitelně dávno překonaný, ale bavíme se o hře z roku 1997! Chování aut a objektů je v rámci možností realistické, i když si musíte zvyknout na nižší gravitaci. Část závodů tedy spíš odlítáte, než odjezdíte :) Další peckou je model poškození. Z auta vám sice nemůže nic upadnout, ale zmuchlat si ho můžete pěkně. Stejně, jako můžete zmuchlat soupeře.

Carmageddon se nedá hrát od rána do večera, dřív nebo pozdějí vás náplň hry znudí a repetitivnost udolá. Ale jako relaxace po náročném dni v práci jsou jeden / dva závody ideální a blahodárně působící!

Libůstky:

- Původně měla být pro hru použita Mad Max licence. To nakonec padlo ve prospěch licence na Death Race 2020, což mělo být pokračování filmu Death Race 2000, které se ovšem nikdy neuskutečnilo.

- Co se týče přejetých chodců, tak měly být původně udělovány body záporné. Vývojáři měli strach, že kladné body by už byly příliš. Nakonec ovšem vyhrál přístup "když už, tak už!"

- Když potřebovali vývojáři zjistit, jak to vypadá, když někoho sejme auto, povolali Tonyho. Tony byl trochu magor. Ochotně se na parkovišti postavil před kameru a nechal se v různých rychlostech srážet autem. Jedna ze srážek byla tak ostrá, že Tony proletěl čelním sklem. A Max Damage sám? Ano, modelem byl Tony. A pokud si pamatujete ze hry scénku, kdy prudce zabrzdíte a Maxova hlava vystřelí dopředu - to Tonyho pro změnu flákli kulečníkovým tágem. Ale bezpečnost především - měl helmu :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Carmageddon, Bruce Willis NOT included"

 • fendi napsal:

  ja si pamatam skvely OST z tejto hry, ktory som mal nahrany na paske a pocuval vo walkmane cestou do skoly :)

  keby nieco, tak ho najdete tu
  http://gh.ffshrine.org/soundtracks/5619

 • Sledgehewer napsal:

  @fendi
  Dík za tip! Hudba mi ve Windows verzi nehrála, sem na ní zvědavej :)

 • fendi napsal:

  @Sledgehewer

  zalezi aku si mal verziu, pretoze hudba bola len vo formete cd audio, cize ta sa vacsinou ku krakom nepridavala ;)

 • fendi napsal:

  fendi :@Sledgehewer
  zalezi aku si mal verziu, pretoze hudba bola len vo formete cd audio, cize ta sa vacsinou ku krakom nepridavala ;)

  jo a jedna pesnicka bola nasledne pouzita aj vo filme Mortal Kombat, myslim ze suboj Scorpion VS Johny Cage

 • Sledgehewer napsal:

  @fendi
  Poslechnu si. K tý verzi – hrál jsem z CD image, tam bude chyba :) (to me zas někdo označí za piráta hádám… :)

 • freeman napsal:

  Zdravim.Ako si v carmagedone natstavim tu lepsu grafiku ? Mam to strasne kockate a nepaci sa mi to tak.Na screenshotoch sa mi zda lepsia grafika v hre.Lepsie rozlisenie,ale neviem kde a ako sa to nastavuje

 • nut napsal:

  Úplně jsem Carmageddon nedohrál, myslím, že jsem skončil někde na sedmém místě. Zpočátku mě to hodně bavilo, ale pak už to byla trochu nuda.

  Hudbu jsem tenkrát taky neslyšel a jak si jí teď pouštím, tak musím uznat, že by to byla ještě větší zábava. Po těch letech na to však už nemám žaludek, myslím, že bych si celkem příjemné vzpomínky pokazil.

 • simon napsal:

  Tak toto je jedna z hier ktorá má nebavila ani ked som mal 7.
  Proste kopa násila a po 10 minútach absolútne upadnutie do streotypu, skoro ako CS 1.6.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak PRINCPlacka / odznak PRINC 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle