Emulace, nebo železo?

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Osobně jsem s rozšiřující se sbírkou starého železa dal vale většině emulátorů, kromě případů, kdy mi tyto ulehčí některé úkony (jako je např. instalace Workbench na Amigu). Hraní se ovšem téměř výhradně děje na skutečných konzolích a počítačích. Co mě k tomu vede?

Předně je to fakt, že hraní opravdu starých her potřebuje tu správnou náladu. Po hodině běhání ve světě World of Warcraft, Star Trek Online nebo libovolné moderní singleplayer hře, nejde jen tak naběhnout do nebezpečných ulic Streets of Rage. Kulturní šok je příliš silný.

Ovšem obřadní desetiminutovka, během které konzoli připravíte k akci, zapojíte potřebné kabely, naladíte obraz na TV a najdete ovladač, který funguje, vás na hraní připraví a do nálady dostane dokonale. V případě, že jde o starý počítač, se z desetiminutovky kolikrát stane půl hodina meditace nad tématem PROČ TO KURVA ZASE NEFUNGUJE! Ale to k tomu prostě patří...

Emulace,nebo železo?

Další kámen úrazu u emulátoru spatřuji na straně snadno dostupných kompilací stovek her. Ne, nešplouchá mi na kajak. Jen mám slabou vůli, což se v tomto případě projevuje tak, že ke kompilaci přistupuji jak ke švédskému stolu a ochutnávám a ochutnávám. A nic se nevychutnám a nezahraju pořádně. Naproti tomu např. k oblíbené SEGA MEGA DRIVE jsem za rok nasbíral jen něco málo přes dvacet her, většinou po jedné. Všechny staré hry tedy dostanou patřičnou péči a potřebný čas.

Pochopitelně, ne všichni máme místo na sbírku starých konzolí a starých počítačů. Nemluvě o tom, že to strašně leze do peněz. Ale jestli máte nějakou srdcovku, stroj, na kterém jste začínali, můžu jen doporučit: kašlete na emulaci a pořiďte si real stuff!

Otázka do diskuze: Preferujete emulaci, nebo železo?

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Emulace, nebo železo?"

 • Darline napsal:

  Hodně dlouho pro mne emulace byla jasnou volbou jak by jasně řekl nějaký sympatický chlapec či dívka z reklamy, ale poslední dobou si čím dál tím více pohrávám s myšlenkou si vzít nějakého toho syrotu do opatrovnictví k teplu domácího krbu a těšit se z originálního požitku ze hry. Nakročeno je, takže teď se již jen dokopnout… a sehnat také TV, ehm.

 • Gamer napsal:

  Citace: „Jen mám slabou vůli, což se v tomto případě projevuje tak, že ke kompilaci přistupuji jak ke švédskému stolu a ochutnávám a ochutnávám.“

  Chci jen dodat Ámen chlape :) To je pravda. Když měl člověk za pár kazet pařil je do zemdlení a věděl o každém koutku i pixelu v dané hře. Ale když je k dispozici emulátor a s ním stovky, spíše tisíce her, tak člověk hru neprojede jak by měl a dokonce třeba nedohraje. Zvědavost alá jak bude vypadat ta další hra ho k tomu ani nenutí.

 • StriderCZ napsal:

  Můj názor je, že pro většinu „normálních“ nostalgiků je nejlepší netbook- mám ASUS 1000 HD, a když zapnu emulátor, tak mi připadá, že je to absolutní BOMBA

  A hrát Albion, nebo jiné hry v rozlišení 320×200 na 19 palcovém monitoru je příšernost….

 • nut napsal:

  Hardware a stodolu k tomu. To mě přivádí k otázce, kam všechny ty konzole a hry dáváš? Dyť se Ti to do bytu nemůže vejít.

  • Sledge (admin) napsal:

   Ono to zabere míň místa, než se zdá. Problém jsou spíš zobrazovadla, hodila by se klasická CRT televize, ale na tu místo prostě neni…

   • simon napsal:

    Ved každý správny „paran“ musí mať pre hry vyhradenú miestnost a CRT TV musí byť hned vedla osciloskopu s Tenis For Two, safra.

 • Neny napsal:

  Simon: a Ty takovou místnost máš ? :-)

  • simon napsal:

   No bohužial nie, ale už dlho o ničom takom snívam. Ked vidím zbierky ludí ako Pete Dorr(http://www.youtube.com/watch?v=kFwEft8cMbQ) alebo AVGN, srdce mi plesá po niečom podobnom. A pevne verím, že raz budem mať zbierku konzoli ktoré ma zaujímaju + základných cca. 15 hier, ale to je zatial v nedohladne.

 • Neny napsal:

  no vidíš ! Tak jako „správný pařan“ musíš asi víc šetřit, protože to co píšeš, to podle mě nemá 99% z nás :-))))))

 • Neny napsal:

  simon Ty jsi ale psal, že na to chce mít extra místnost a ne tohle mít v obýváku :-)

  • simon napsal:

   Tak mať v obyvačke cca. 5 konzoli, elegantne schovaných nieje podla mna az taký problém. Poprípade mať pripojené vždy 2, ktoré práve používam.

 • Neny napsal:

  Simon: nevím kolik Ti je, ale já mám rád v obývačke uklizeno a čisto, jakýkoliv předmět po zemi a desítky viděných kabelů okolo televize mi docela vadí, ale na to přijdeš s věkem ,-)

  • simon napsal:

   Tak minimalizmus mám rád aj ja a dokocna velmi, ale mám v obyvačke nejake konzoli neznamená tony káblov. Dnes existuje vela riešeni ako ich efektívne schovať.

  • nut napsal:

   Tak hlavně to asi vadí manželkám :-) Já jsem si radši vybojoval pracovnu, než tyhle problémy řešit v obýváku.

   • Neny napsal:

    no to je pravda, taky bych chtěl pracovnu, ale sháním už několik let ten pravý pracovní stůl z první republiky, neb mám tento styl nábytku rád :-)

 • Neny napsal:

  to je jako smotáš izolačkou k sobě jo ? ? :-)))))))))))

 • simon napsal:

  Ale notak, roznych „game room“ som videl už naozaj strašne vela nato aby som vedel povedaž, že to môže vyzerať aj pekne a efektávne. (Dokonca ja pri 20+ konzoliach.)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle